вологість:
тиск:
вітер:
«Ситуація гірша, ніж я думав». Чому вибухнув скандал із переведенням авіатехніків Повітряних сил у піхоту?
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
14 січня інформаційний простір сколихнула публічна заява техніків 114-ї авіаційної бригади, яку розповсюдив сержант Віталій Горжевський. У ній йдеться, що з бригади вже перевели до піхоти 250 людей, а за новим наказом мають перевести ще 218 – майже всіх авіатехніків.
Це фактично зробить небоєздатною бригаду, яка озброєна радянськими винищувачами МіГ-29 та опанувала нові західні типи літаків, йдеться у заяві. Забирають людей і з керівництва бригади, і з персоналу, заявив франківському виданню « Галка » старший технік інженерно-авіаційної служби прикарпатської авіаційної ескадрильї Дмитро Донцов.
На ситуацію довелося реагувати Генштабу, командуванню Повітряних сил та президенту Володимиру Зеленському.
Forbes Ukraine розбирався, що відбувається у Повітряних Силах та які загрози створює?
Не нова практика
Переведенням авіаційного персоналу авіабригад до підрозділів Сухопутних військ Forbes Ukraine підтвердили два співрозмовники з сектору авіації, які спілкувались на умовах анонімності через чутливість питання.
Причина очевидна — активний наступ ворога , на тлі якого від головкома ЗСУ Олександра Сирського вимагають стабілізувати фронт , каже один з них. Однак через провалену мобілізацію є катастрофічна нестача особового складу на передових позиціях, додає він. Залучення наземного авіаперсоналу до піхотних підрозділів – не нова практика, і це вже не перший випадок подібного «відрядження».
Спершу пішли в «сухопутку» бійці з підрозділів охорони аеродрому та логістики, яких додатково залучали до мобільних вогневих груп , зазначають обидва співрозмовники. Щоб виконати наступні розпорядження треба було переводити і частину інженерно-технічного складу. Результат — додаткове навантаження на наземний авіаперсонал, поки це не критично впливає на виконання бойових завдань авіацією, додає він. «Але це — як відрізати кілька пальців на руці. Вже не повноцінна рука, але працювати нею все ще можливо», — зазначає співрозмовник.
Кілька днів тому надійшло ще одне розпорядження про відрядження особового складу до піхоти, розповідає співрозмовник Forbes. «А останнє – вчора. Вигрібають всіх, кого можливо. Ситуація гірша, ніж я собі уявляв», – додає співрозмовник.
За даними джерел Мілітарного нове масштабне переведення у піхоту військових Повітряних сил санкціоноване розпорядженням Сирського. Воно стосується не тільки авіаційних бригад, а й зенітних та радіотехнічних підрозділів ЗСУ.
Бригада співрозмовника Forbes Ukraine планує відстоювати свій особовий склад, щоб мати можливість забезпечити виконання бойових завдань авіацією: надсилатимуть доповіді та клопотання та обґрунтування, які наслідки це матиме не лише для авіації, але й для загальної ситуації на фронті.
Питання – чи дослухається до аргументів Сирський. «Якщо буде наказ головокма [про переведення], ми не маємо права його не виконати», – розповідає співрозмовник.
Така тенденція може створити загрози для виконання авіацією бойових завдань, додає співрозмовник. Ключове – не повинно бути безконтрольного «вигрібання» особового складу авіації.
Проти переведень інженерів до піхоти публічно виступили два українських льотчики.
«Чи готові ми їх [інженерно-технічний персонал] просто віддати? Ні, це вузько направлені спеціалісти», – написав в Instagram пілот винищувача МіГ-29 Вадим «Karaya» Ворошилов. Знайти заміну висококваліфікованим інженерно-технічним спеціалістам буде складно, додав він. Будуть проблеми з утриманням та обслуговуванням літаків, понизиться боєздатність авіабригад, вважає Karaya.
Підготовка техніка займає щонайменше три роки у воєнний час, написав в Instagram пілот Іван «Смерека» Смеречанський. «Коли ви бачите, як летить наша залізна пташка, збиває ворожі БПЛА, знищує ворога, то це робота не одного пілота. Це система», – додав він.
Як відреагували у командуванні
У пресслужбі Повітряних Сил відмовились розповідати Forbes Ukraine деталі ситуації. Натомість надіслали заяви Генштабу та т.в.о. командувача Повітряних Сил Анатолія Кривоножка.
У Генштабі заявили , що не планують переводити у піхоту «гостродефіцитних спеціалістів інженерно-авіаційної служби», фахівців високотехнологічних спеціальностей та тих, хто пройшов підготовку за кордоном на іноземній зброї.
Повітряні Сили поетапно переводять в сухопутні підрозділи особовий склад, але це не буде стосуватись «дефіцитних спеціальностей й фахівців, які залучені для виконання завдань бойовою авіацією», пообіцяв Кривоножко.
У Генштабі назвали вимушеним кроком переведення до Сухопутних військ службовців Повітряних сил та інших родів військ. «Ситуація на фронті непроста, на багатьох ділянках бракує піхотинців», – йдеться у заяві Генштабу.
На скандал відреагував у вечірньому зверненні й Володимир Зеленський. Президент заявив, що доручив командувачу Повітряних сил пояснити все суспільству й не зменшувати склад фахівців, які потрібні для виконання бойових завдань авіацією, ППО та мобільних вогневих груп.
Джерело: forbes.ua (Війна)Новини рубріки
Зеленський: В Україні близько третини зброї - вітчизняного виробництва
15 січня 2025 р. 17:58
ЦПД спростував російський фейк про прибуття групи українських інструкторів у Судан
15 січня 2025 р. 17:58