Примусове утримання у будівлі ТЦК: як діяти військовозобов’язаним

18 січня 2025 р. 12:07

18 січня 2025 р. 12:07


В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та мають з’явитися у ТЦК та СП за викликом. Трапляються випадки, коли працівники ТЦК та СП здійснюють примусове затримання та доставлення військовозобов’язаних громадян з метою призову на військову службу.

Фахівці юридичної компанії INSEININ розповіли , коли це можливо та як військовозобов’язаному діяти у такій ситуації.

Коли представники ТЦК можуть затримувати військовозобов'язаних

Вони підкреслиои, що наразі в Україні діє воєнний стан та оголошення мобілізація. Це означає, що військовозобовʼязані чоловіки підлягають обовʼязковій мобілізації, у разі відсутності підстав для відстрочки від призову на військову службу.

Відповідно до правил військового обліку такі чоловіки повинні за викликом від ТЦК та СП прибути на військово-лікарську комісію та мобілізацію. У разі ігнорування повістки, такі дії кваліфікуються як ухилення від військового обліку. Відповідно може наставати адміністративна та кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації.

Військовозобовʼязані, які ухиляються від виконання правил військового обліку підлягають притягненню до адміністративної відповідальності. З цією метою поліція здійснює адміністративний розшук та доставлення порушників до районного ТЦК.

Затримання може здійснюватись виключно працівниками поліції у таких випадках:

  • зафіксоване порушення правил військового обліку у реєстрі військовозобовʼязаних;
  • чоловік не має військово-облікового документа;
  • військовозобовʼязаний не перебуває на військовому обліку або знятий з обліку;
  • зафіксоване ухилення від виконання військового обовʼязку у вигляді неявки за повісткою;
  • ігнорування направлення на проходження ВЛК.

В таких випадках затримання відбувається на підставі статті 262 КУпАП та є абстолютно законним. Якщо особа не порушувала правила військового обліку або є невійськовозобовʼязаним чи призовником здійснення адміністративного затримання не здійснюється, адже відсутні підстави для цього.

Чи можуть працівники ТЦК здійснювати примусове утримання військовозобовʼязаних

Наразі після прибуття до районного ТЦК таких військовозобовʼязаних зазвичай направляють на проходження військово-лікарської комісії. У разі відсутності підстав для відстрочки здійснюється призов на військову службу.

Працівники ТЦК здійснюють контроль за проходження ВЛК, у звʼязку з масовим ігноруванням направлена на проходження комісії. Тобто, військовозобовʼязані отримували направлення, але не зʼявлялись в подальшому на медичний огляд. Також проблемним питанням була явка за повісткою на відправку. Адже, в багатьох випадках військовозобовʼязані після отримання такої повістки також вчиняли протиправні дії у вигляді ухилення від призову на військову службу.

Але, за словами юристів, вони не можуть примусово  утримувати чоловіків.

«ТЦК та СП - це не правоохоронні органи, а підрозділ Збройних сил України, які вповноважені вести військовий облік та проводити призов на військову службу. Тому будь-яких повноважень на затримання та арешт громадян дана структура не наділена. У випадку, якщо працівники ТЦК та СП фіксують незаконні дії військовозобовʼязаних, вони мають право на притягнення таких порушників до адміністративної чи кримінальної відповідальності. Але примусової мобілізації чи утримання в приміщенні ТЦК та СП не повинно застосовуватись як санкція». — пояснили вони.

Що робити, якщо утримують в приміщенні ТЦК та СП

За словами юристів, в першу чергу необхідно суворо дотримуватись правил військового обліку, мати дійсні військово-облікові документи та не ігнорувати повістки від районного ТЦК.

Військовозобовʼязані, які були затриманні та доставленні до приміщення ТЦК та СП і відмовляються від проходження ВЛК та мобілізації, можуть написати письмову відмову та вимагати негайного звільнення. У випадку примусового затримання, єдиним правовим способом є звернення до поліції із заявою про вчинення кримінального правопорушення у вигляді позбавлення волі.

«Потрібно розуміти, що військовозобовʼязаним, які підлягають призову на військову службу не варто розраховувати на звільнення з приміщення ТЦК та подальше ухилення від призову. Існує тільки два варіанти або виконання військового обовʼязку у вигляді призову на службу або притягнення до кримінальної відповідальності за ст.336 Кримінального кодексу України», — підкреслили експерти.

Нагадаємо, кому потрібно обов’язково проходити військово-лікарську комісію.

Примусове утримання у будівлі ТЦК: як діяти військовозобов’язаним

Джерело: zn.ua (Війна)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua