Що відомо про БПЛА "Чаклун-В", які вдарили по Смоленському авіазаводу, та що в росіян по Су-25

21 січня 2025 р. 11:48

21 січня 2025 р. 11:48


В ніч на 21 січня 2025 року Сили оборони України застосували далекобійні БПЛА-камікадзе для роботи по військовим цілям на території країни-агресора. Зокрема відомо про те, що "приліт" відбувся по Смоленському авіаційному заводу, по якому від ЦПД при РНБО було заявлено, що на цьому об’єкті відбувається виробництво та модернізація військових літаків, зокрема Су-25.

Крім того, відео із соцмереж вказує, що для цієї атаки з нашої сторони було використано далекобійний дрон-камікадзе "Чаклун-В" із оціночною дальністю пуску до 700 кілометрів.

На даний момент конкретні результати удару по ворожому авіазаводу наразі невідомі. Наведене вище відео вказує хіба що на те, що в ході атаки один наш БПЛА збив російський "Панцирь", водночас другий дрон таки поцілив по виробничому корпусу підприємства.

Щодо самих "Чаклун-В", то окрім дальності польоту до 700 кілометрів також заявляється показник маси бойової частини в 20 кілограмів; аналогічної маси БЧ стоїть на рашистських БПЛА Shahed-131, котрі однак доволі рідко згадуються в контексті повномасштабної війни РФ проти України.

Водночас схоже на те, що на думку тих же рашистів "Чаклун-В" має комбіновану бойову частину, маса якої може бути більшою за 20 кілограмів, а її складові - розміщені в різних елементах фюзеляжу безпілотника. Це в свою чергу може створювати й психологічний ефект при застосуванні таких БПЛА для ударів по ворожим військовим цілям.

Що відомо про БПЛА "Чаклун-В", які вдарили по Смоленському авіазаводу, та що в росіян по Су-25

Що стосується Смоленського авіаційного заводу, то тут треба конкретизувати такі нюанси. Для початку, в жовтні 2023 року Сили оборони України вже били по цьому об’єкту російського ВПК, і тоді ГУР МОУ заявляло про те, що цей завод займається виробництвом ракет Х-59 . Та навіть зараз на сайті Головного управління розвідки у відповідному розділі зазначено, що на Смоленському авіаційному заводі використовується імпортне обладнання від кількох країн, основним призначенням по використанню якого є саме виробництво БПЛА та Х-59.

Хоча з іншої сторони, не можемо виключати й той варіант, що справді за останній рік могло відбутись певне перепрофілювання цього авіазаводу з тим, щоб там можна було виконувати певні роботи по тим же Су-25. При цьому треба розуміти, що нові штурмовики цього типу Росія виготовляти не здатна. В радянські часи завод-виробник цих літаків був розміщений взагалі в Тбілісі, але зараз це підприємство Tbilisi Aircraft Manufacturing може займатись по Су-25 максимум ремонтом та модернізацією.

Якщо виходити із даних The Military Balance 2024, то на початок минулого року ЗС РФ мали в своєму розпорядженні 40 Су-25 у базовому варіанті, близько 110 модернізованих літаків Су-25СМ/СМ3 та 15 навчально-бойових Су-25УБ.

Що відомо про БПЛА "Чаклун-В", які вдарили по Смоленському авіазаводу, та що в росіян по Су-25

Що відомо про БПЛА "Чаклун-В", які вдарили по Смоленському авіазаводу, та що в росіян по Су-25

Джерело: defence-ua.com

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua