За допомогою РЕБ можна прикрити від безпілотників і авіабомб лише окремі ділянки фронту - експерт

26 березня 2025 р. 13:11

26 березня 2025 р. 13:11


За допомогою засобів радіоелектронної боротьби можна прикрити від «Шахедів» і КАБів лише окремі ділянки фронту та об’єкти.

Про це в коментарі Укрінформу розповів авіаційний експерт Валерій Романенко.

«Наразі способом глушіння та спотворення супутникових сигналів (якими керуються КАБи та «Шахеди» - ред.) прикривають окремі ділянки і важливі об’єкти, але - не всю лінію фронту чи міста. Тому не можна сказати, що проблема КАБів знята», - зазначив Романенко.

На думку експерта, збивати наведення КАБ за допомогою засобів РЕБ - єдиний наразі реальний спосіб захиститися від бомбардувань, всі інші мають допоміжний характер. Він полягає у глушінні або спотворенні супутникових сигналів, з якими звіряється керована бомба в польоті.

«У нас немає можливості збивати носії КАБів із далекобійних ЗРК, і літаків ми теж не отримали. Вони б могли далекобійними ракетами їх знищувати. Збивати не носії, а самі бомби, ракетами ППО це дорого, зенітною артилерією - можна спробувати, тільки якщо летять вглиб, а не на ЛБЗ», - пояснив експерт.

Наразі цілком дієвий метод захисту від КАБ - впливати на їх навігаційну систему, надсилаючи фальшиві координати на приймачі з антенами, що потрібні для зв’язку з супутником (спуфінг), додав він.

«На бомбі кілька периферійних антен, станції РЕБ надсилають їм фальшивий сигнал. Система порівнює всі отримані сигнали і дослухається до «більшості голосів». Так, якщо на бомбі чотири антени, треба передати на три з них фальшиві координати, і тоді бортовий процесор вважатиме, що правильні ті, що становлять більшість. І КАБ падає далеко від цілі», - розповів Романенко.

За словами авіаційного експерта, проблема методу в тому, що росіяни періодично збільшують кількість антен у приймачі (з чотирьох до восьми наразі у КАБах і з чотирьох до 16 в «Шахедах») і для протидії необхідно збільшувати і кількість станцій РЕБ на землі.

«Для восьми антен треба хоча б п'ять станцій радіоперешкод, щоб збити «Шахед» чи бомбу зі шляху. Щоб надсилати таку кількість фальшивих сигналів, треба прифронтову зону на 10 кілометрів углиб заставити сіткою точок придушення навігації», - пояснив Романенко.

Випромінювачі для спуфінгу малопотужні - на 50-100 Вт кожен, для глушіння потрібні станції мінімум 1 кВт, щоб перебити потужність сигналів супутника. Заповнити ними усі зони, де тривають бойові дії, неможливо через досить високу вартість пристроїв і технології загалом.

«Вартість глушилки і російської антени непорівнянна: вони беруть з китайських газонокосарок-роботів готові елементи, а нам станції треба робити з нуля», - зауважив експерт.

Як повідомлялося, у Сил оборони з’явилися ефективні засоби протидії російським КАБам. Для виведення з ладу бомб українські військові почали використовувати «глушилки» Lima, розроблені фахівцями команди розробників Night Watch. Вони створюють комбіновані перешкоди, через які КАБи рідше досягають цілей.

За допомогою РЕБ можна прикрити від безпілотників і авіабомб лише окремі ділянки фронту - експерт

Джерело: ukrinform.ua (Війна)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua