НАТО може стати ключовим у наданні допомоги європейській військовій місії в Україні – FT

03 квітня 2025 р. 10:02

03 квітня 2025 р. 10:02


НАТО може відіграти ключову роль у наданні допомоги європейській військовій місії в Україні, яку обговорюють в рамках врегулювання російсько-української війни пише Financial Times з посиланням на чиновників, поінформованих про ці плани. Зокрема, про роль НАТО йдеться у планах, які розробляє «коаліція охочих», що складається із західних союзників України.

Згідно з однією із пропозицій, які обговорюють під керівництвом Франції та Британії, структури командування та управління НАТО хочуть використати для розгортання так званих сил заспокоєння в Україні. Також в рамках цієї ж пропозиції обговорюється використання спільних можливостей Альянсу щодо розвідки, спостереження і виявлення. За словами посадовців, ця пропозиція є одним з багатьох варіантів, що обговорюються, і її можуть змінити до остаточного узгодження.

Прихильники «сил заспокоєння» також розглядають участь НАТО як спосіб опосередковано залучити США до цієї справи та заручитися мовчазною підтримкою Вашингтона. Американський президент Дональд Трамп вже відмовився брати безпосередню участь у будь-якій місії під проводом Європи, але військовий потенціал Сполучених Штатів у на європейському континенті є невід'ємною частиною всіх операцій НАТО.

«Якщо ми збираємося розгорнути сили і засоби з десятків країн [в Україні], то НАТО – це дійсно єдиний варіант [командування і контролю], який ми можемо використовувати», – зазначив один з чиновників.

«Сили заспокоєння» покликані запевнити Україну у відданості Європи її безпеці, якщо буде досягнуто перемир'я з Росією, і водночас утримати Москву від повторного нападу.

Під час «коаліційних» переговорів під керівництвом Парижа і Лондона за участю лідерів і міністрів близько 30 країн неодноразово підкреслювалося, що певна форма «підтримки» з боку США має вирішальне значення для будь-якого розгортання. Однак Сполучені Штати не входять до коаліції. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте взяв участь у переговорах лідерів і направив високопосадовців Альянсу на зустрічі групи на технічному рівні. Брюссельська штаб-квартира НАТО також прийматиме наступну зустріч міністрів оборони коаліції наступного тижня.

«Політики та дипломати насправді не знають, що означає керувати чимось подібним. Вам потрібні військові з самого початку», – сказав один з чиновників.

За словами  старшого наукового співробітника Міжнародного інституту стратегічних досліджень, старшого наукового співробітника з питань наземних війн Міжнародного інституту стратегічних досліджень Бена Баррі, Велика Британія і Франція – дві європейські країни, які мають засоби командування та управління, в тому числі постійні й розгорнуті штаби, необхідні для управління значним багатонаціональним військовим контингентом в Україні. Але, за його словами, «якщо ви зможете використати засоби й механізми НАТО, це зробить все набагато простіше і легше».

У документі, опублікованому на початку цього тижня, IISS дійшов висновку, що Велика Британія, Франція і їхні партнери зможуть зібрати та утримувати невеликі або середні сили чисельністю від 10 до 25 тисяч осіб разом з військово-повітряними силами та військово-морською підтримкою. Але вони були б слабшими й вразливішими без американської розвідки, спостереження і виявлення.

НАТО також має власний парк літаків раннього попередження і спостереження E-3 Awacs і літаків-дозаправників, які можуть знадобитися європейським військовим для тривалої або широкомасштабної місії в Україні.

Структури командування і управління НАТО та інші активи можуть бути використані для місій, що не входять до складу НАТО, в тому числі тих, що проводяться під егідою ЄС. Але це вимагає одностайного схвалення членів Альянсу.

Деякі члени коаліції стримано ставляться до залучення військового Альянсу до будь-якої остаточної пропозиції, зважаючи на заявлену Трампом нехіть до будь-якої форми залучення в Україну після досягнення домовленості про припинення вогню.

Деякі країни, зокрема Італія, натомість закликали ООН відігравати координаційну роль у миротворчих операціях. Проти цього виступили інші, які остерігаються вето Росії та Китаю в Раді Безпеки ООН.

Нагадаємо, 4 квітня, у Києві відбудеться перша зустріч представників генеральних штабів країн, які готові відправити військові контингенти на територію України. За словами президента Володимира Зеленського, такий контингент має складатися із сухопутної та повітряної частин, а також необхідна присутність на морі. При цьому 10 квітня міністр оборони Великої Британії Джон Гілі та міністр Збройних сил Франції Себастьян Лекорню проведуть зустріч «коаліції охочих» у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.

Перший саміт «коаліції охочих» у Парижі, який відбувся наприкінці лютого, мав дати відповідь на запитання, чи готові європейські лідери до реальних кроків щодо гарантування безпеки України та Європи. Та замість конкретних рішень там пролунали самі лише обіцянки. Про те, які плани лежать на столі у ЄС, у статті «Коаліція нерішучих». Чому плани розміщення європейських військ в Україні буксують » розповів оглядач Володимир Кравченко .

НАТО може стати ключовим у наданні допомоги європейській військовій місії в Україні – FT

Джерело: zn.ua (Війна)