Марокко отримала цінник на ракети до ПЗРК Stinger і це чудова ілюстрація залежності ціни від рівня союзника

16 квітня 2025 р. 16:35

16 квітня 2025 р. 16:35


Американська агенція військового співробітництва міноборони США (DSCA) оприлюднила дозвіл на продаж до Марокко ракет до переносного зенітного комплексу Stinger з оголошенням граничної ціни.

600 ракет FIM-92K Stinger Block I оцінені у 825 млн доларів. Тобто вартість однієї ракети до американського ПЗРК Stinger - до 1,375 млн доларів, фінальна вартість може бути дещо меншою, але доволі часто вона співпадає.

Конкретний приклад саме такої ситуації із замовленням Stinger - у грудні 2023 року року DSCA погодила продаж через механізми НАТО Німеччині, Італії та Нідерландам 940 таких самих ракет FIM-92K Stinger Block I за 780 млн доларів. Тобто по приблизно 830 тисяч доларів. А у червні 2024 року Бундестаг затвердив закупівлю 506 ракет до Stinger за загальною ціною 395 млн євро , тобто по 780 тисяч євро, приблизно ті самі 830 тисяч доларів.

Пуск з ПЗРК Stinger

Таким чином ціна на одну ракету FIM-92K за трохи більше року підвищилась у 1,5 раза на додаткові 545 тисячі доларів. Але звісно варто дочекатися твердого контракту. А більш ніж вірогідне зростання ціни на ракети FIM-92K у випадку з Марокко пов'язано, як з дефіцитом виробничих потужностей ракет, так і з тим, що на формування ціни у Вашингтоні може впливати "цінність" союзника.

Нагадаємо, що виробництво Stinger у США було припинено і лише у 2022 році його прийшлось відновити, на що у Raytheon попросили 30 місяців, бо було необхідно переконструювати ракету під сучасні комплектуючі. Бо старі зразка 80-х років просто не вироблялись, а підрядники вже або давно закрились, або змінили профіль діяльності. Також прийшлось наймати пенсіонерів , які збирали ракети та мали навчити наявних працівників.

Варто додати, що таки "сюрпризи" зі Stinger - трапляються не лише у США. Наприклад, у Німеччині просто "згубили" ліцензію часів Холодної війни на виробництво Stinger. Наприкінці 80-х років Dornier виробляв цей ПЗРК під назвою Fliegerfaust 2, але активи цієї німецької компанії у 90-х роках були пошматовані та багаторазово змінювали власників.

Марокко отримала цінник на ракети до ПЗРК Stinger і це чудова ілюстрація залежності ціни від рівня союзника

Джерело: defence-ua.com