Росіяни практично щодня «викурюють» українських бійців із укриттів хімічними речовинами - військовий

21 квітня 2025 р. 16:28

21 квітня 2025 р. 16:28


Використання російськими військовими заборонених речовин стало системним: зокрема, ворог за допомогою хімічних речовин «викурює» українських бійців із укриттів практично щодня.

Про це в інтерв’ю Національній спілці журналістів розповів начальник пресслужби 65-ї окремої механізованої бригади Сергій Скібчик.

Як зазначають в НСЖУ, за інформацією військових 65-ї бригади, випадки застосування хімічної зброї російськими військами – не поодинокі інциденти, а системна практика: ворог застосовує хімічні речовини переважно для виявлення українських позицій. Отруйні гази, якими б вони не були, змушують військових залишати укриття, після чого по них завдають ударів артилерією або дронами, йдеться у публікації.

«З цього погляду росіянам не обов’язково застосовувати небезпечні отруйні речовини, і часто достатньо перцевих сумішей, які подразнюють дихальні шляхи, слизові оболонки, очі. Або навіть звичайний дим, який не дає дихати і змушує залишити укриття. А як тільки ти покидаєш укриття, тобто вилазиш з бліндажа, тебе або через тепловізор, або візуально бачать російські розвідувальні апарати і починають скидати на тебе боєприпаси дронами-камікадзе, або коригують артилерію, міномети», – зазначив Скібчик.

За його словами, такі засоби «викурювання» українських бійців із укриттів ворог застосовує практично щодня. «На жаль, не все можна підтвердити документально, належними доказами. Але в нас підтверджених випадків ураження бувало в місяць від п’яти до 46», – повідомив військовий.

Він додав, що важливо розмежовувати різні типи хімічних речовин, які використовує ворог. Те, з чим іноді доводиться зіштовхуватися постраждалим бійцям, – явно щось більш серйозне, ніж перцева суміш, уточнив Скібчик.

Як зазначається, під час візиту до бригади британський журналіст Максим Такер, автор масштабного розслідування про застосування російськими військами забороненої хімічної зброї проти українських захисників для видання The Times, особисто поспілкувався з військовими, які постраждали від дії хімічних речовин. Один із бійців з позивним «Фартовий» розповів про серйозні наслідки ураження, що призвели до госпіталізації: тиждень трималася температура 40 градусів, він кашляв кров’ю.

«Це явно не перцевий газ. Неможливо сказати, який саме тип хімічної речовини застосовували тоді чи тоді. Аналізи роблять медики. А маркування на корпусі гранат не вказують чітко на те, що там зарин або хлоропікрин. Через це дуже важко оперативно встановити, який потрібний антидот. Що ж до залишків гранат, їх передають у СБУ , де їх досліджують експерти у відповідних лабораторіях», – зауважив Скібчик.

Особливо тривожним є факт, що росіяни використовують не лише старі радянські запаси хімречовин, а й нещодавно виготовлені хімічні боєприпаси. На одній з вилучених гранат військові показали маркування «24», що свідчить про її виробництво у 2024 році, зазначають у НСЖУ.

Там додають, що єдиними доступними засобами захисту від хімічних атак залишаються протигази. «Спочатку в нас були протигази радянського типу, зараз вже видають натівські. Проте ефективність цих засобів захисту обмежена, оскільки без знання конкретної речовини неможливо застосувати відповідні антидоти», – розповів Скібчик.

За словами військового, збір доказів використання хімічної зброї – складний і довготривалий процес. Для підтвердження кожного випадку застосування хімічної зброї необхідно зібрати фізичні докази. «Доказове підтвердження – це тоді, коли вдається винести рештки або фрагменти гранати, або саму гранату з маркуванням, що це саме отруйні хімічні речовини», – пояснив Скібчик.

За інформацією військових, проблема застосування хімічної зброї російськими військами поступово виходить на рівень публічного обговорення. Якщо раніше такі випадки здебільшого залишалися недоведеними, то тепер інформація з’являється в офіційних повідомленнях Генштабу та Міністерства оборони, констатують в НСЖУ. Там також висловлюють сподівання, що розслідування Максима Такера для The Times стане важливим кроком у документуванні російських воєнних злочинів на міжнародному рівні та привернення уваги світової спільноти до систематичних порушень Росією норм ведення війни.

Як повідомлялося, за даними МЗС України, у період з лютого 2023-го до лютого 2025 року задокументовано 6129 випадків застосування російськими окупантами боєприпасів, які містять небезпечні хімічні речовини . Міжнародна спільнота має притягнути РФ до відповідальності за порушення зобовʼязань за Конвенцією про заборону хімічної зброї.

Фото: Андрій Андрієнко / 65 ОМБр

Росіяни практично щодня «викурюють» українських бійців із укриттів хімічними речовинами - військовий

Джерело: ukrinform.ua (Війна)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua