вологість:
тиск:
вітер:
Відстрочка від мобілізації: чи можна отримати по догляду за батьком з інвалідністю
В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан . В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Деякі категорії військовозобов’язаних мають право на відстрочку від мобілізації.
Адвокатка юридичної компанії Riyako&Partners Катерина Аніщенко розповіла в коментарі «УНІАН», чи можна оформити відстрочку по догляду за батьком чи матір’ю з інвалідністю. Вона зазначила, що її у ТЦК та СП надають на 90 днів. Після того, як ці 90 днів сплинуть, відстрочку можна оформити знову.
Як отримати відстрочку по догляду за батьком з інвалідністю
Насамперед потрібно мати документи, які підтверджують родинні зв’язки, - це свідоцтво про одруження чи розлучення батьків, паспорт батька, якщо є – взяти також пенсійне посвідчення по інвалідності.
Крім того, працівники територіального центру комплектування просять, щоб була надана нотаріально засвідчена заява, до прикладу, до конкретного ТЦК про те, що серед військовозобов’язаних родичів батько з інвалідністю обирає у якості доглядача конкретно цю особу, яка хоче отримати відстрочку.
«Хоча постановою 560 Кабміну передбачена можливість подавати таку заяву не нотаріально засвідчену, досвід показує, що приймають саме засвідчений документ. Крім того, у ТЦК просять, щоб у заяві фігурувала фраза про те, що немає інших осіб, які можуть здійснювати догляд за особою з інвалідністю. Документів, які можуть підтвердити, що немає інших осіб, які можуть здійснювати догляд, як таких немає. Тому дії ТЦК можуть бути різними, залежно від того, яке його представники мають бачення щодо надання відстрочки у конкретній ситуації. Мені відомі випадки, коли працівники ТЦК відправляють запити до органів РАЦСу і їм повідомляють, що немає реєстрів на підтвердження того, що відсутні особи, які можуть здійснювати догляд. Навіть якщо виявляється, що у військовозобов’язаного, який хоче отримати відстрочку, є брат або сестра, які виїхали за кордон, але можуть здійснювати догляд, то у такому разі ТЦК може відмовити в оформленні відстрочки. Але вже є відповідне рішення суду, у якому йдеться, що такі відмови є неправомірними, бо, якщо брат чи сестра виїхали за межі України до початку війни, то змусити їх повернутися ми не можемо», – пояснила юристка.
Як довести факт утримання батька з інвалідністю
У статті 23 закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» передбачено дві можливості отримання відстрочки:
- достатньо факту наявності інвалідності у батька 1 або 2 групи (пункт 13). Тут доводити утримання не треба;
- інколи ТЦК просять надати відстрочку за 9 пунктом 23 статті. У такому разі йдеться про утримання. Але 9 пункт підійде більше тим, хто хоче виїхати за кордон.
Для того, щоб довести факт утримання необхідно, щоб військовозобов’язаний, до прикладу, син при наявності у батька 1 чи 2 групи інвалідності має надати висновок лікарсько-консультаційної комісії, що його батько потребує стороннього догляду на непрофесійній основі. З цими документами військовозобов’язаний подає заяву до Департаменту соціального захисту населення.
Представники цього відомства приходять за адресою проживання або перебування інваліда і шляхом опитування сусідів, спілкування з власником житла чи людиною з інвалідністю пересвідчуються, що більше немає осіб, які б могли доглядати за особою, яка має інвалідність, і складають акт здійснення догляду. Потім з цим документом військовозобов’язаний має право писати заяву на отримання соціальної допомоги від держави. Акт здійснення догляду буде документом для підтвердження здійснення догляду на непрофесійній основі та утримання батька.
Хто не підлягає мобілізації, якщо батько з інвалідністю
Мобілізації не підлягають чоловіки мобілізаційного віку, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю.
Військовозобов’язана особа може отримати відстрочку від мобілізації, якщо хтось з її близьких родичів має 1 чи 2 групу інвалідності та потребує догляду, і догляд більше нікому здійснювати, окрім неї.
Нагадаємо, чи можна отримати відстрочку у разі вагітності дружини.

Новини рубріки

Електроніку наших військових швидко заряджатимуть нові мобільні станції — Міноборони
30 квітня 2025 р. 15:09

Прикордонні підрозділи стали бойовими нарівні з іншими - Демченко
30 квітня 2025 р. 15:01

Школярів та студентів навчали, як можна «спалити» ефесбешника
30 квітня 2025 р. 14:43