вологість:
тиск:
вітер:
Для заміни проблемних дронів Watchkeeper британці задумались про аеростати чи супутники, і це їм підказав досвід ЗСУ
У квітні 2025 року британці нарешті почали пошук нового БПЛА замість Watchkeeper WK450, який став справжнім провалом на 1,35 млрд фунтів . Британська армія лишається без можливостей вести розвідку на полі бою, і це лише загострює для них проблему.
На цьому тлі експерти авторитетного британського аналітичного центру RUSI (Королівський об’єднаний інститут оборонних досліджень) запропонували шукати нестандартні виходи із ситуації для Королівських збройних сил, наприклад – розглянути застосування висотних аеростатів для ведення розвідки, або взагалі запуск низькоорбітальних розвідувальних супутників. При цьому, як не дивно, вони посилаються саме на досвід ЗСУ.
Повністю цю публікацію RUSI можна прочитати ось за цим посиланням, ми звідти виділимо головні моменти. Досвід дій ЗСУ під час повномасштабної війни проти РФ показав, що ефективна вартість розвідувального безпілотника в сучасних умовах має бути не вищою рівня 200 тисяч доларів за одиницю.
Але в даному випадку мова саме про масовість, а не про високі характеристики, тобто оці 200 тисяч доларів - це скоріше про те, що не шкода втратити. А самих британців постановка питання про "який дрон не шкода втратити", задовольняє не дуже, Велика Британія хоче мати самостійні спроможності для ведення розвідки вглиб на понад 50 кілометрів від лінії фронту, і при цьому зовсім не залежати від США.
На такому тлі логічним виходом могло би виглядати рішення замовити дальній розвідувальний БПЛА, який би був дешевшим та менш проблемним, аніж згаданий вище Watchkeeper WK450. Але якраз в тому й полягає проблема, що якщо йти за показником "вартість/ефективність", то будь-який розвідувальний БПЛА дальнього радіусу дії може виявитись задорогим та неефективним.
Наприклад, американський дрон ULTRA ВВС із показником вартості у 8 мільйонів доларів за одиницю виглядає як дешевша альтернатива безпілотникам MQ-9 Reaper, 22 екземпляри яких уже були втрачені від протиповітряної оборони хуситів у Ємені . Але якщо рахувати далі, то втрата лише 15 екземплярів ULTRA ВВС може коштувати мінімум 130 мільйонів доларів, і це стає складним для подолання психологічним бар’єром.
Саме на такому тлі автори RUSI й висловили ідею, що Великій Британії замість придбання "класичних" розвідувальних БПЛА великої дальності краще піти нестандартним шляхом, та задуматись про використання висотних аеростатів чи низькоорбітальних супутників для розвідки.
Логіка такої пропозиції проста – збити такі апарати жоден "класичний" засіб ППО не здатний, тому при аналізі пропозиції не виникає питання про показник "вартість/ефективність" саме в ключі "що не шкода втратити".

Новини рубріки

«Перше у світі дронове ППО»: один із підрозділів СБС за два місяці збив 60 «Шахедів» і «Гербер»
01 травня 2025 р. 22:01

Посадовець військової частини, який закуповував хліб за завищеними цінами, отримав підозру
01 травня 2025 р. 22:01

Перший дрон — двері, другий — «привіт»: наші дронарі знищили окупанта у забарикадованому погребі
01 травня 2025 р. 21:33