вологість:
тиск:
вітер:
У Парижі назвали HIMARS "ризикованим", тому хочуть свій чи ліцензію на корейську K239 Chunmoo або індійську Pinaka
Міністерство оборони Франції вже має доволі чіткі плани та розуміння подальшого розвитку своєї артилерії та загалом далекобійних можливостей, що відображено у звіті комітету національної оборони та збройних сил парламенту Франції "Артилерія в ключі нового стратегічного контексту".
Це той звіт, який для українського читача може бути цікавим, через озвучені втрати CAESAR в Україні та рівень їх боєготовності у порівнянні з іншими САУ . Але він присвячений саме французькій артилерії, яка зараз, як визнано, знаходиться у доволі критичному стані через систематичні скорочення можливостей, які зараз відповідають лише глибині ураження бригадного рівня (до 60 км), при відсутності здатності вести вогонь на глибину дії дивізії (до 150 км) та корпусу (до 300 км).
Головною проблемою визнано заплановане виведення з експлуатації ракетних систем M270 LRU, яких зараз у строю лише 9 одиниць. При цьому план на їх заміну також не відрізняється, як масштабністю, так і строком виконання - 13 систем до 2030 року, й ще стільки ж до 2035 року. А ще одна проблема в тому, що у Франції досі не твердого рішення, що саме прийде на заміну M270 LRU, лише "бачення" того, що це має бути. Чи навіть просто побажання у тому, що це має бути французька система чи, як мінімум ліцензія.
І щодо національного французького рішення, яке має найбільше переваг з точки зору незалежності, то мова йде про Foudre від Turgis Gaillard, який знаходиться на стадії дуже раннього прототипу , а за відсутністю власних ракет, у кращому випадку, буде стріляти індійськими. Хоча щодо власних боєприпасів, то у Франції над цим працює MBDA та Safran, що створюють 227-мм ракету Thundart з дальністю 150 км, що означає аналог GMLRS для HIMARS. А також Ariane Group та Thales, які вочевидь мають створити рішення з дальністю 300 км чи більше.
Але у звіті задане дуже правильне питання, чи є національне рішення ефективним. Зокрема, якщо перевага буде надана національному варіанту та ракетам до нього, то їх об'єм виробництва буде доволі обмеженим. А це зумовить дуже високу вартість як самої системи, так і боєприпасів до них, бо вони будуть малосерійними.
Зокрема Головне управління озброєнь (DGA) міноборони Франції висунуло вимогу до MBDA, Safran, Ariane Group та Thales забезпечити на рівні 2030 року випуск від 50 до 100 ракет на рік. Водночас використання далекобійних ракет Україною оцінено французками у 500 на рік. Тобто рішення надати перевагу власній системі має бути дуже чітко зваженим.
При цьому французькі парламентарі визнають, що не варто розраховувати на експортний успіх цієї системи. Зокрема країни європейського сегмента НАТО розділились між закупівлею американського HIMARS, ізраїльської PULS, а Польща ще замовила й корейські K239 Chunmoo. При цьому здебільшого країни отримували право локалізованого виробництва.
Водночас варіант закупівлі HIMARS визнано недоцільним. По-перше, портфель замовлень Lockheed Martin на виробництво цих ракетних систем вже розписаний до 2029-2030 років, По-друге, "через все більш очевидну непослідовність американського партнера вибір HIMARS був би геополітичним ризикованим та політично незрозумілим".
Більше того, однією фразою у звіті відкидається й ізраїльський PULS, який подавлений в один рядок з HIMARS через "геополітичну напругу з ізраїльськими партнерами". Також у Парижі підкреслили, що локалізація виробництва ракет до системи є головною умовою.
І загалом, методом виключення, залишається лише два відомих варіанта - корейська Hanwha Aerospace з K239 Chunmoo, яка, на прикладі Польщі, готова на широку локалізацію, включно з боєприпасами . А також тричі згадана у звіті індійська Pinaka, яка у версії Mk2 має ракети з дальністю до 75 км, а зараз йде розробка Pinaka Mk3 з дальністю до 120 км.
При цьому варто згадати значний успіх Франції на оборонному ринку Індії з винищувачами, який продовжує розширюватись, зокрема днями було укладено контракт на 26 палубних винищувачів Rafale-M за 7,41 млрд доларів.

Новини рубріки

На фронті - 139 зіткнень, ЗСУ ліквідували понад 200 окупантів на Покровському напрямку
02 травня 2025 р. 23:46

Кількість постраждалих від атаки дронів у Харкові зросла до 36
02 травня 2025 р. 23:19

Атака «Шахедів»: у низці областей оголошена тривога
02 травня 2025 р. 22:24