вологість:
тиск:
вітер:
93-тя ОМБр «Холодний Яр»: бийся за справедливість і волю, як Бетмен
93 окрема механізована бригада «Холодний Яр» — військове з’єднання механізованих військ Сухопутних військ ЗСУ, що перебуває у складі оперативного командування «Схід».
Бригада носить почесне найменування «Холодний Яр» — на честь історичної місцевості Наддніпрянської України, що уславилася своїми повстанцями. Саме з Холодного Яру, освятивши зброю, в 1768 році Максим Залізняк повів Військо Запорозьке визволяти Правобережну Україну. Під час Визвольних змагань початку ХХ століття повстанці Холодного Яру чинили найбільш тривалий і запеклий спротив більшовикам, що тривав до 1922 року. Про ці події Юрій Горліс-Горський написав свій знаменитий роман. У період Другої Світової війни в знаменитому урочищі діяла дивізія Української Повстанської Армії «Холодний Яр», а в часи незалежності на щорічні вшанування холодноярських супергероїв приїздять лицарі духу з усієї України.
У черговому матеріалі циклу «Бригада для супергероя» про з’єднання ЗСУ, які беруть участь у проєкті «Контракт 18‒24», АрміяInform розповідає не лише про історичні витоки, бойовий шлях та символи 93-ї ОМБр «Холодний Яр», а й про те, хто із супергероїв міг би запросто стати побратимом холодноярців.
93-тя бригада: шлях героїв від Конго до Бахмута
У новітній історії Збройних сил України підрозділ став першим базовим з’єднанням, що готувало підрозділи миротворчих сил. Його бойовий шлях починався в Конго, Іраку, Косово, колишній Югославії, Сьєрра-Леоне, Ліберії, Лівані.
22 лютого 2014 року 93 ОМБр однією з перших вирушила на захист України і вже 14 березня 2014 року взяла під контроль частину державного кордону в Луганській області.
На початку травня 2014 року бригада контролювала кризові райони Краматорська та Добропілля, 4 липня відбувся перший бій з танками окупантів під Новоселівкою, а далі — визволення Селидового, Українська, Карлівки, Нетайлового, Первомайського, Карлівки, Пісків та Авдіївки.
У серпні 2014 року механізований батальйон і зведена рота бригади виконували бойові завдання в районі населених пунктів Іловайськ, Кутейникове, Старобешево, Савур-Могила. 29 серпня 2014 року — БТГР 93 бригади очолила одну із колон, яка з боєм проривалася з Іловайського оточення.
З вересня 2014 по лютий 2015 року бригада брала участь у боях за Донецький аеропорт. Легендарні «кіборги», зокрема й із 93-ї бригади, воювали за ДАП 242 дні.
Згодом бригада утримувала позиції у Пісках, на шахті «Бутівка», на Бахмутському напрямку Луганщини, на Авдіївському і Маріупольському напрямках Донеччини.
У перший день повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року 93-тя бригада «з коліс» прийняла бій в Охтирці й зупинила просування ворога у низці населених пунктів Сумщини та Харківщини. Березень 2022-го ознаменувався для легендарної бригади звільненням Тростянця і навколишніх населених пунктів Сумщини. А також звільненням Гусарівки на Харківщині і захопленням десятків одиниць трофейної техніки.
З квітня по серпень 2022 року бригада у важких боях тримала Ізюмський напрямок. Вона звільнила низку сіл навколо Ізюма, створюючи передумови для великого Харківського контрнаступу осені 2022-го.
З серпня 2022 року бригада з перервою в один місяць бригада воює на Бахмутському напрямку. 4,5 місяці холодноярці утримували Соледар фактично без втрати позиції. Ворогу вдалося окупувати місто лише тоді, коли 93-тя вийшла на відновлення.
Бої за Бахмут тривали з серпня по грудень 2022 року і з січня по травень 23-го, коли бригада відійшла на околиці Бахмуту і зайняла позиції в Іванівському, Кліщіївці й Андріївці. Цю ділянку фронту підрозділи бригади утримують донині. Попри незначні втрати території, воїни 93-ї протягом двох років не дають російській армії підійти до Костянтинівки.
Навесні 2024 року батальйони холодноярської бригади успішно утримували ділянки перед Часовим Яром — у Богданівці та Калинівці. І навіть успішно штурмували ворожі позиції.
Також БТГР бригади навесні 2024-го воювали на Лиманщині, де танкісти і екіпажі БМП виїжджали працювати по ворогу прямим наведенням. З осені того ж року і донині підрозділи бригади також залучаються для утримання сіл навколо Покровська, а також воюють у Торецьку.
Український Бетмен з бунтарським духом повстанців Холодного Яру
Гасло холодноярських повстанців «Воля України або смерть» якнайкраще характеризує й 93-тю бригаду. Її символіка та почесне найменування стали синонімами сили, спротиву і смерті для окупанта.
Нарукавний знак 93 окремої механізованої бригади містить зображення холодноярського чорного ворона (крука) в супроводі трьох дубових листків. «Чорний ворон» — розповсюджене псевдо у холодноярських отаманів. Їх аж п’ятеро мали таке іменування. Окрім того, в Холодному Яру переважають саме дубові насадження, а ще там росте одне з найстаріших дерев України — Дуб Максима Залізняка.
Крук зображений також на лицевій стороні почесного стяга 93 бригади. А на його звороті — дуб із двома ножами — символи гайдамацької слави.
Втіленням духу 93 ОМБр є супергерой Бетмен — символ справедливості. Бетмен бореться з криміналом у рідному місті Ґотемі, наганяючи страх на злочинців, а 93-тя ОМБр захищає Україну, демонструючи рішучість, силу і відданість, навіть у найважчих умовах. У ворога згадка про бригаду «Холодний Яр» завжди викликає тривогу.
Бетмен діє в темряві, використовуючи її як перевагу. Його образ — чорний плащ, маска, символ кажана, що лякає злочинців. Він — месник, який діє заради вищої справедливості. «Холодний Яр» також відомий своїми ефективними операціями у складних умовах. Символіка 93-ї ОМБр асоціюється з незламним духом Холодного Яру, її чорний колір символізує рішучість і боротьбу в надскладних умовах. Холодноярці (історичні повстанці) і сучасна 93-тя бригада несуть у собі той самий бунтарський дух, готові першими стати на захист Батьківщини навіть у найтемніші часи, без очікування на допомогу згори.
Саме тому, як Бетмен, який став легендою в масовій культурі, що надихає, 93-тя ОМБр стала легендою сучасної української армії. Бригаді вдалося стати не просто військовим підрозділом, а міфом у свідомості українців — завдяки своїм незламності, силі й символам.
Стань частиною легенди: «Холодний Яр» чекає на тебе
93 окрема механізована бригада «Холодний Яр» — одна із найпотужніших бригад ЗСУ. Славетні традиції Холодноярців та безцінний досвід, що здобувався у боях, є її особливістю. Золотою зіркою Героя України відзначені: Євген Межевікін (2015), Олександр Лавренко (2016, посмертно), Сергій Колодій (2016, посмертно), Сергій Сова (2022, посмертно).
14 квітня 2019 року на Черкащині в урочищі Холодний Яр біля Мотрониного монастиря відкрито пам’ятник на честь загиблих воїнів 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр», які полягли в боротьбі за волю України на Донбасі.
На честь бригади та її героїв названо вулиці у Запоріжжі, Сумах, Дергачах.
6 травня 2022 року 93 ОМБр була нагороджена почесною відзнакою «За мужність та відвагу».
У листопаді 2024 року прапор бригади попередній комбриг, полковник Павло Паліса передав підполковнику Шамілю Круткову, з яким пліч-о-пліч пройшов славетний бойовий шлях.
Крутков зазначив, що для нього є честю очолити 93-тю бригаду ЗСУ. «Для нас життя усіх без винятку — головна цінність! Відповідальність командирів за кожного та взаємопідтримка побратимів — це той фундамент, на якому ми стояли і стоятимемо.
Ми завжди раді бачити у нашій згуртованій сім’ї кожного, хто має бажання боронити нашу землю! Ми враховуємо цивільний досвід та професійні навички кожного рекрута, аби бути максимально дієвими та ефективними, виборюючи свободу нашого народу», — наголошує комбриг.
Щоб приєднатися до великої сім’ї славетних Воїнів-Холодноярців, звертайся до рекрутерів за телефоном +38 (066) 065 10 21, залишай заявку на сайті бригади або проєкту «Контракт 18-24» . Також це можна зробити у додатку «Резерв+».
У 93-й ОМБр «Холодний Яр» ти отримаєш можливість опанувати найсучасніші технології, що дають перевагу у бою. Бригада володіє потужним арсеналом техніки та зброї, адже однією з перших отримує сучасне озброєння від партнерів та постійно впроваджує передові інновації українських розробників у військовій сфері. Ставай кращим разом із найкращими!

Новини рубріки

За минулий тиждень росія застосувала проти України понад 1360 керованих авіабомб та 10 ракет
04 травня 2025 р. 11:54