Що дорожче: Golden Dome Трампа чи "Стратегічна оборонна ініціатива" Рейгана - у США назвали цифри

06 травня 2025 р. 12:28

06 травня 2025 р. 12:28


Ініційована Дональдом Трампом програма зі створення національної системи протиракетної оборони Golden Dome (раніше Irone Dome , але через авторські права ізраїльської Rafael була перейменована) отримала першу приблизну оцінку вартості.

20-річна програма наразі оцінена бюджетним управлінням Конгресу у 542 млрд доларів. У ці витрати включено розробку та запуск мережі космічних перехоплювачів, наземна інфраструктура тощо. Цю інформацію оприлюднив Bloomberg , але не уточнив, чи включено у калькуляцію експлуатаційні витрати за цей період. Але окремо уточнено, що лише мережа самих супутників потягне на 161 млрд доларів.

Водночас це лише приблизні витрати, які важко оцінити, бо наразі сам проєкт ще не затверджений. Більше того, мова йде про використання передових технологій, а також необхідність протидіяти ракетам, які також побудовані на передових технологіях.

А от з боку Defense Express можемо провести порівняння оцінок вартості Golden Dome Трампа зі "Стратегічною оборонною ініціативою" Рейгана , яка до цього ризикувала стати найдорожчою за всю історію американських оборонних програм. Остання також була проєктом національної системи протиракетної оборони із ухилом на космічні системи та передбачала астрономічні витрати, але була скасована через розпад СРСР.

Варто зазначити, що концепція та архітектура "Стратегічної оборонної ініціативи", яка була запущена у 1983 році, декілька разів змінювалась, але можливо зупинитися на рівні 1987-1988 років, коли якраз взяла верх пропозиція із системою з орбітальним угрупуванням.

Стратегічна оборонна ініціатива

Тоді, за оцінкою Strategic Defense Initiative Organization (SDIO), перший етап розгортання системи (Phase I Strategic Defense System) мав коштувати від 76,6 до 146,7 млрд тодішніх доларів. А строк реалізації програми був визначений у межах 10 років. Аналітичні спільноти, наприклад, Heritage Foundation, вважали 115-120 млрд доларів найбільш вірогідним діапазоном вартості розгортання системи на 10-річному треку.

Але у 1988 році SDIO знизила оцінку нижнього порогу вартості до 69,1 млрд доларів. Це відбулось шляхом обмеженням лише межами частини програми зі створення та розгортання чотирьох першочергових компонентів. А саме: космічних перехоплювачів (Space-Based Interceptor, SBI), наземної системи спостереження та виявлення (Ground-Based Surveillance and Tracking System, GSTS), системи управління (Battle Management and Command, Control, and Communications, BM/c3), а також системи запуску.

Стратегічна оборонна ініціатива ціна

А тепер можливо перевести долари зразка 1987 та 1988 року на долари зразка 2025 року враховуючи інфляцію. Й таким чином першочергова оцінка SDIO у сучасних цінах - від 215,6 до 413 млрд доларів. Оцінка аналітичних спільнот - 323-338 млрд доларів. Оновлена оцінка SDIO, за рахунок мінімальної калькуляції - 187 млрд доларів.

Таким чином попередня оцінка 20-річної загальної програми Golden Dome у 542 млрд доларів вища за максимальну оцінку 10-річної програми Phase I Strategic Defense System у 413 млрд сучасних доларів. При цьому вартість розробки, виготовлення та розміщення супутників на орбіті зараз може коштувати 161 млрд доларів, а от у 80-х роках на це планували витратити близько 27 млрд тодішніх доларів, близько 73 млрд доларів зараз. Але більш точне порівняння можливо буде зробити лише після появи вже конкретніших бюджетних документів.

Що дорожче: Golden Dome Трампа чи "Стратегічна оборонна ініціатива" Рейгана - у США назвали цифри

Джерело: defence-ua.com

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua