Здобуваючи сантиметри на полі бою, Росія вимагає кілометри на переговорах — The New York Times

15 травня 2025 р. 04:24

15 травня 2025 р. 04:24


Поки світ чекав на його візит до Туреччини для переговорів про припинення вогню цього тижня, президент Владімір Путін раз по разу надсилає чіткий сигнал, підкріплений його офіційними особами:  Росія перемагає на полі бою, тому вона повинна отримати те, чого хоче, пише The New York Times.

Наприкінці березня Путін заявив, що російські війська мають перевагу на всьому фронті і Москві лишилося «добити» українців: «У нас є підстави вважати, що доб’ємо їх. Люди в Україні повинні усвідомити, що відбувається».

Цю тезу підтвердив Андрєй Картаполов, голова оборонного комітету Держдуми, додавши, що росіяни наступають «на 116 напрямках» — а той, хто не хоче вести переговори, нібито мусить слухати «мову російського багнета».

У Білому домі цей тон сприйняли як виклик.

У переговорах Кремль наполягає , щоб Україна погодилася на суворі ліміти для своєї армії — і за чисельністю, і за видами озброєння — а також віддала під контроль усі чотири окуповані області, включно з двома обласними центрами, які вона і досі не контролює.

«Росія не може вимагати земель, яких вона навіть не захопила», — застеріг віцепрезидент США Джей Ді Венс в інтерв'ю на Fox News цього місяця .

Будь-який прогрес Вашингтона залежатиме від того, чи вдасться переконати Путіна, що теплі стосунки з США для нього вигідніші за крихітні здобутки на полі бою.

Інститут вивчення війни зафіксував: за 16 місяців росіяни захопили менше 1% української території, а втратили — понад 400 тисяч особового складу .

У війні на виснаження навіть крихітні поступи можуть призвести до прориву, якщо оборона не витримає. Саме на це розраховує Кремль: населення України — менше чверті населення Росії, а втрати постійно зростають.

Росія також має найбільший у світі ядерний арсенал, хоча  Путін і заявляв, що поки не бачить потреби в його використанні. Крім того, вона має величезні потужності з виробництва озброєння, що стане ще більшим плюсом, якщо поставки зі США до України вичерпаються.

Путіна не лякають нові погрози Заходу: у середу ЄС зробив крок до затвердження додаткових санкцій, зокрема проти «тіньового флоту» для обходу нафтового ембарго. Трамп також обіцяє нові санкції, але досі їх так і не застосував.

Тетяна Станова з Центру Карнегі російської та євразійської безпеки вважає, що Путін очікує поступового колапсу української оборони: «Це буде серйозний психологічний удар, і еліти скажуть: “Зеленський, геть — ми домовимося з Путіним”».

Водночас диктатор не хоче втратити зв’язок із Трампом — найбільш проросійським американським лідером за роки. Саме тому він запропонував зустріч у Стамбулі — не для українців, а для Трампа.

«Ця пропозиція — спроба втримати Трампа в перемовинах, — каже Станова. — Це не для України, це для Трампа».

Отже, попереджає вона, все, що відбудеться в четвер, — лише шоу.

«Кожна сторона зіграє свою роль, але справжніх умов для серйозного обговорення перемир’я немає».

Після зустрічі у Лондоні та консультацій з Україною та Європою, спецпредставник американського президента США Кіт Келлог заявив, що США пропонують "22 дуже конкретні пункти" щодо врегулювання російсько-української війни. У цьому документі пропонується, зокрема, створити 30-кілометрову демілітаризовану буферну зону вздовж лінії зіткнення та визнати де-юре Крим частиною РФ, пише редактор відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяна Силіна у статті "Як Америка бачить завершення війни Росії проти України. Вперше публікуємо всі "22 пункти Келлога".

Здобуваючи сантиметри на полі бою, Росія вимагає кілометри на переговорах — The New York Times

Джерело: zn.ua (Війна)