Що сталось з літаком "Байкал", ціна якого зросла у чотири рази, а потім його намагався реанімувати Путін

15 травня 2025 р. 09:07

15 травня 2025 р. 09:07


Російські ЗМІ повідомляють про зупинку робіт над проєктом одномоторного літака ЛМС-901 "Байкал". Планувалося, що він стане сучасною заміною застарілих Ан-2, які наразі фактично є єдиними у своєму класі.

Розробка "Байкала" розпочалась у 2010-х роках. Представлений літак був на Міжнародному авіакосмічному салоні МАКС у 2021 році, вперше здійнявся в повітря у 2022 році, а серійне виробництво мало розпочатися у 2025 році. Проте впродовж усього періоду розробки "Байкал" стикався з все новими проблемами.

Однією з головних проблем "Байкала", що, ймовірно, й погубила проєкт, стала його вартість. На етапі конкурсу на цей літак, в ТОВ "Байкал-Инжиниринг" запевняли, що ціна машини не перевищить 120 млн рублів (1,31 млн доларів), а то й буде меншою.

Але на практиці виявилось, що його мінімальна вартість майже у чотири рази вище, а саме 445 млн рублів (4,87 млн доларів) за машину. Також варто врахувати те, що озвучена ціна з кожним роком збільшуватиметься на 4%.

ЛМС-901

Станом на 2024 рік планувалася постачання 139 літаків до 2030 року, але вже тоді було незрозуміло, хто ж буде купляти "Байкал" за настільки завищеною ціною, адже той самий Ан-2 останніх років випуску у РФ можна придбати приблизно за 10 млн рублів (111 тисяч доларів).

Через таку високу вартість, "Байкал" навряд чи зміг би знайти собі покупців на Близькому Сході, де і є основний ринок літаків такого типу. Одним з небагатьох варіантів для "Байкала" залишався внутрішній ринок РФ, проте і тут не без проблем.

Нещодавно представник президента РФ у Далекосхідному федеральному окрузі Дмитро Трутнев, оголосив, що вони банально не мають в регіоні достатньої кількості злітно-посадкових смуг, щоб приймати ці "Байкали".

ЛМС-901

У спробі реанімувати проєкт Путін доручив запустити "Байкал" у серійне виробництво найближчим часом, при цьому зробивши його вартість та характеристики "конкурентоспроможним". Проте як ми бачимо, всі ці спроби "накрились мідним тазом", і з 1947 року по теперішній час Ан-2 залишається у строю.

Що сталось з літаком "Байкал", ціна якого зросла у чотири рази, а потім його намагався реанімувати Путін

Джерело: defence-ua.com