вологість:
тиск:
вітер:
Касьянов про Україну у війні дронів: «Різноманіття та децентралізація неефективні, коли треба консолідуватися і напружити всі сили»
Сьогодні РФ активно готується до війни дронів на морі проти провідних морських держав, переймаючи при цьому досвід України із застосування морських безпілотників. Натомість Україна втрачає перевагу у цій технологічній боротьбі. Чому ми програємо війну дронів і що робити , пояснив о фіцер ЗСУ, радіоінженер, спеціаліст з аеророзвідки Юрій Касьянов .
За словами автора, у нас кожне відомство, силова структура, бригада і навіть рота фактично проводять окрему політику щодо дронів. Кожен сам вирішує, що закуповувати чи виробляти, яких пілотів та інженерів залучати, де їх вчити і так далі.
«Кожен підрозділ БпЛА має свої тактичні прийоми, свій досвід застосування, свої успіхи й невдачі», – додає автор.
За словами Касьянова, різноманіття та децентралізація неефективні у ситуації, коли потрібно консолідуватися і напружити всі сили. А саме це зараз потрібно, аби надолужити технічне відставання, яке вже стало явним.
Тоді як в РФ «шахед» вдосконалюють понад чотири сотні фахівців, в Україні над створенням та вдосконаленням українських далекобійних дронів працюють вдвічі менше інженерів у двох десятках напівгаражних компаній. Хоча у нас з десяток типів таких безпілотників.
«Не дивно, що українські дрони не долітають до Москви. Роздробленість, роз’єднаність, жорстка конкуренція за бюджетні гроші, погоня за медалями та орденами, за привілеями й статусом сприятливо позначаються на Москві (її не бомблять) і на впевненості Росії на нових переговорах», – пише автор.
Водночас Головне управління розвідки, і Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки і Сили спеціальних операцій розвивають власні, містечкові дронові проєкти. Вони жорстко конкурують одне з одним і розтягують по своїх відомствах інженерний ресурс. Тим самим спецслужби роблять біднішим сумарний науково-технічний потенціал України. А якщо додати сюди такі ж зусилля Збройних Сил України, Нацгвардії, Держприкордонслужби та Нацполіції, то врешті-решт отримаємо доволі посередні безпілотники, створені посереднім колективом за дуже безпосередні гроші, пише автор. Та й створені вони, за словами Касьянова, заради короткострокового й зовсім не дешевого піару керівників топових силових структур.
«У підсумку на фронті великі командири просто не розуміють бойових можливостей тимчасово приданих їм різношерстих підрозділів і не можуть адекватно — ефективно та з меншими втратами — їх використовувати», – пише автор.
Касьянов зазначає, що система особистої влади та особистісних відносин, яка існує зараз в українській владі, стає джерелом химерного професіоналізму, який ґрунтується на нетривалому медійному ефекті.
«Популістську війну в медійному просторі слід нарешті замінити війною професіоналів із професіоналами. Морські дрони мають бути в складі Військово-морських сил України, і там само має бути спеціалізований центр компетенцій із війни дронів і роботів на морі. Далекобійні ударні дрони мають бути в складі Повітряних сил ЗСУ України, і там само має бути центр компетенцій із deep strike. Оперативно-тактичні ракетні комплекси мають бути під командуванням Головного ракетно-артилерійського управління», – пише автор.
Кожне відомство й будь-яка силова структура, підкреслює Касьянов, повинні виконувати свої завдання відповідно до Конституції та законів України:
- ТРО має опікуватися територіальною обороною;
- ССО — спецопераціями на фронті;
- ГУР — розвідкою;
- СБУ — контррозвідкою;
- СЗР — політичною розвідкою;
- НГУ — охороною тилів;
- ДПСУ — охороною кордону;
- Нацполіція — підтриманням законності й порядку.
«Має бути більше централізації, більше консолідації сил, професіоналізму, досвіду, знань (яких у нас не так багато), мають бути уніфікація й стандартизація. Час малих медійних армій минув; часу на виправлення помилок узагалі залишилося не так багато. Настав час діяти», – підсумовує автор.
Нагадаємо, в березні повідомлялося, що Сили безпілотних систем ЗСУ почали перехоплювати російські «шахеди» за допомогою новітнього засобу. На той момент з його допомогою оператори підрозділу Darknode 412-го полку NEMESIS вже знищили понад 10 ударних Shahed-136/131. Виріб для перехоплення «Шехеда» коштує близько 5 тисяч доларів. Водночас вартість російських дронів-камікадзе складає понад 150 тисяч доларів. Згодом, після чергового засідання Ставки верховного головнокомандувача президент Володимир Зеленський заявив, що доручив максимально розвивати напрямок дронів-перехоплювачів «шахедів» .

Новини рубріки

Зливав маршрути — тепер чекає вирок: залізничник став агентом ворога прямо з кабіни локомотива
19 травня 2025 р. 20:41