Пам'яті протитанкіста, старшого сержанта Руслана Гордієнка (позивний «Джон»)

20 травня 2025 р. 09:09

20 травня 2025 р. 09:09


За майже два роки участі у війні отримав п’ять контузій і невиліковну хворобу

Руслан до початку великої війни служив молодшим інспектором відділу охорони Криворізької виправної колонії №80 і одразу після повномасштабного вторгнення Росії мобілізувався до ЗСУ. Він воював у складі бойового підрозділу, зазнавав контузій та поранень, повертався у стрій, поки його тіло не витримало й не скорилося невиліковній хворобі.

«Руслан – старший на 10 років рідний брат. Він водив мене у дитсадок і забирав звідти. Ми часто гралися в ковбоїв: я була наїзницею, а він – конячкою. Разом і шкоду чинили, як без цього. Якось порізали мамину спідницю й зробили для «коника» накидку. Дуже полюбляла ходити із ним на риболовлю. Коли брат став справжнім парубком, удома значно менше бував, більше із хлопцями. Різниця у віці давалася взнаки. Проте ми все життя були дуже близькими. А ще з дитинства яскраво запам’ятала, як охоче він готував деруни й млинці, причому настільки смачні, що не кожна господиня так зможе!», – згадує щасливе спільне дитинство сестра Юлія.

Пам'яті протитанкіста, старшого сержанта Руслана Гордієнка (позивний «Джон»)

Жінка зізнається: у школі брат навчався посередньо, але був відмінником-фізкультурником. І згадує, як іще малою він садовив її собі на спину замість обважнювача й відтискався від підлоги, повсякчас переймаючись, щоби сестра у процесі не впала. Закінчивши ж 10 класів, оголосив мамі, що вчитися далі категорично не хоче, а піде працювати. Тому до строкової служби Руслан влаштувався на відгодівельне підприємство. Але спорт не закинув, відтак пішов в армію, маючи атлетичне підтягнуте тіло.

Пам'яті протитанкіста, старшого сержанта Руслана Гордієнка (позивний «Джон»)

Чоловік на строковій дослужився до сержантського звання і отримав фах протитанкіста, а вже на російсько-українській війні став старшим сержантом, здобувши бойовий позивний «Джон».

Вірною опорою для чоловіка стала його рідна сестра: Юлія самотужки виховувала дитину, їздила на важкі заробітки за кордон, і спромоглася себе забезпечити. Саме вона підтримала бажання Руслана піти служити у виправну колонію і тим достатньо круто змінити стиль життя, знайти себе в новій справі.

«Як брат згодився влаштуватися у виправну колонію, я йому навіть купила простеньке авто, – своєрідне заохочення та засіб доїзду на роботу. Його влаштував і графік роботи доба через три, адже Руслан мав справді «золоті» руки – із дерева гарні вироби виконував, реставрував старі меблі і загалом як господар був чудовим. Знаю, що і на службі мав хороший відгук», – розповідає жінка.

Пам'яті протитанкіста, старшого сержанта Руслана Гордієнка (позивний «Джон»)

«Пильний у службі, вірний у дружбі» – саме так про Руслана відгукується начальник варти у колонії Дмитро Яворський. Під його керівництвом він відпрацював в установі майже три роки.

«Руслан був працьовитим, руки мав роботящі, дуже тямив у автомобілях, приміром, і загалом у житті намагався покладатися тільки на себе. По службі все виконував якісно, досягаючи основного результату – недопущення втечі засуджених. На війну він пішов одним з перших добровольців. Знаю, що на грунті поранень і контузій в нього почало прогресувати важке захворювання, яке не вдалося вилікувати», – згадує про підлеглого пан Дмитро.

А молодший інспектор відділу охорони цієї ж виправної установи Сергій Божик уточнює, що минуло буквально кілька днів після 24 лютого 2022 року, як Руслан пише рапорт на увільнення і йде воювати за Україну.

«Він так і сказав: «Там дітей убивають, а я тут – у варті стою!». Руслан дуже малечу любив, знаю, що панькався з племінником своїм постійно, переживав за нього. Був дуже добрим і безвідмовним. Часто підвозив мене після служби на авто додому, хоч навіть йому вертатися доводилося», – розповідає пан Сергій.

Пам'яті протитанкіста, старшого сержанта Руслана Гордієнка (позивний «Джон»)

«Джон» вже з 10 березня 2022 року служив у 78-му окремому батальйоні матеріального забезпечення. А в серпні того ж року перевівся у 59-й окремий стрілецький батальйон.

«Я багато років їздила на роботу в Італію, знаю добре мову і маю досвід у своїй справі. У грудні 2021 року вчергове поїхала в цю країну, аби підмінити там рідну тітку. Руслан на той час мешкав з моїм сином Данилом у Кривому Розі в нашій квартирі, а я заробляла на краще життя. Тим паче, йому звідти у колонію значно ближче їздити. І ось починається повномасштабне вторгнення. Наступного дня телефонує брат і говорить, що йде воювати. Я доволі різко одказую, що він нікуди не піде, а сидітиме з Данилом, якому тоді виповнилося 14 років, поки я не відпрацюю обумовлені ще півтора місяці», – згадує початок великої війни Юлія.

Проте брат наполіг: «Ти забираєш сина в Італію, а я – на фронт…». Сестрі було складно прийняти це рішення.

«Ти розумієш, що з нашої сім’ї, крім нас, уже нікого немає (їхній батько помер, коли Юлії було 13, а Руслану – 23 роки, а мама померла через 15 років, – ред.), – намагалася я до нього достукатися. Але ні цей, ні жодні інші аргументи не діяли, бо він усе вирішив і в колонії теж сповістив», - згадує жінка.

Руслан за майже два роки участі у війні зазнав п’ять контузій, негативний ефект від них накопичувався, поки не «прорвало» здоров’я… Остання «зароблена» неподалік Костянтинівки контузія призвела до того, що почали відмовляти ноги.

Пам'яті протитанкіста, старшого сержанта Руслана Гордієнка (позивний «Джон»)

Спочатку чоловік потрапив у польовий шпиталь десь у Дружківці. Рідні та друзі почали його умовляти відпроситися додому, аби нормально обстежитись.

«Він нарешті нас почув та приїхав і ми узялися за його здоров’я. Майже рік боролися за нього. Довго шукали причину такого його стану, адже це могли бути не лише контузії. Поступово вийшли на діагноз – тромбоемболія легеневої артерії… І про війну брат почав докладно розповідати лише тоді, коли я його забрала з лікарні у батьківську хату. Лікарі відверто сказали: Руслан житиме десь два місяці максимум. Але нам вдалося трішки довше…», – зазначає Юлія.

Знесилений хворобою, він розповідав про смертельні неодноразові ворожі обстріли у Бахмуті, коли їх оточував противник. Про те, як окремі наші українці, які в містах Донбасу народилися й мешкали там, підтримували загарбників. Про економію на їжі, інколи і голодування, бо піхотинці намагалися на позицію взяти якнайбільше боєкомплекту, а не провізії.

Сестра до останнього не віддавала брата смерті. Численні візити до різних лікарів, МРТ і процедури Руслана поступово займали майже все місце в її житті. Виклики «швидкої», реанімації, повернення додому, і знову кола пекла. Медики просили не плакати і бути сильною перед братом, бо він – воїн і поряд мають бути такі ж сильні люди.

Пам'яті протитанкіста, старшого сержанта Руслана Гордієнка (позивний «Джон»)

Настав момент, коли Юлії довелося кидати роботу, адже брат майже не ходив – а треба було його купати, вколювати препарати, мастити мазями, готувати їжу. У себе вдома вона Руслану обладнала окрему кімнату, їм видали кисневий апарат та рецепти на знеболюючі – щоби знімати шалені болі, від яких вже несила було кричати, а тільки зціплювати зуби…

«Так ми прожили останні місяці. Бувало, братик геть відключався з цього світу, десь марив війною, говорив, що хлопці мають прийти. Я запитувала, хто вони такі, як їх звати? А він замовкав. Останнє, що попросив перед смертю – щось вколоти, бо тіло болить і пече, немов пекло. Я тоді все зробила, і дала йому свяченої води. Руслан зробив кілька ковтків, і вперше я побачила, як в нього течуть сльози. Він ніколи не плакав! І просто благав: «Допоможи!». Ми разом узялися читати «Отче наш» і згодом прийшла його остання мить…», – завершила розповідь про навіки 46-річного брата пані Юлія.

Честь і шана Воїну!

Фото з сімейного архіву

Пам'яті протитанкіста, старшого сержанта Руслана Гордієнка (позивний «Джон»)

Джерело: ukrinform.ua (Війна)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua