вологість:
тиск:
вітер:
Зміна курсу Трампа щодо війни в Україні: «Це не моя проблема»
Президент Трамп змінив позицію і, схоже, відмовився приєднуватися до європейських закликів до нових санкцій проти Росії, демонструючи прагнення перейти до укладання з нею ділових угод. Про це пише The New York Times.
Упродовж кількох місяців президент Дональд Трамп погрожує просто вийти з виснажливих переговорів про припинення вогню між Росією та Україною. Після телефонної розмови в понеділок з президентом Росії Владіміром Путіним, схоже, саме це він і робить.
Глибше питання полягає в тому, чи відмовляється він водночас від триваючого вже три роки американського проєкту підтримки України — молодої демократії, яку він неодноразово звинувачував у тому, що вона сама спричинила і стала жертвою повномасштабного вторгнення.
Після цієї розмови Трамп повідомив президентові України Володимиру Зеленському та іншим європейським лідерам, що Росія та Україна повинні самі знайти вирішення питання завершення війни — лише за кілька днів після того, як заявив, що лише він і Путін мають вплив укласти угоду. Також він відступив від власних погроз приєднатися до кампанії європейського тиску, яка передбачала нові санкції проти Росії. Про це виданню на умовах анонімності повідомили шестеро посадовців, знайомих із деталями обговорення.
Їхнє пояснення проливає світло на рішення Трампа «вмити руки» у справі мирного процесу, який він раніше обіцяв завершити лише за 24 години. І, якщо він знову не змінить позицію, події понеділка залишили Путіну саме те, чого той прагнув: не лише припинення американського тиску, а й розкол усередині НАТО — між США та їхніми традиційними європейськими союзниками, які, попри все, заявляють про продовження санкційного тиску.
Для багатьох рішення Трампа було передбачуваним — спершу через його публічну, напружену зустріч із Зеленським у Білому домі, а потім через відставку пані Посла США у Києві.
«Політика адміністрації Трампа від самого початку полягала в тому, щоб чинити тиск на жертву — Україну, а не на агресора — Росію» , — написала Бріджит Брінк, експосол США і досвідчена дипломатка, після того, як залишила Київ минулого місяця. — «Мир за будь-яку ціну — це не мир, це умиротворення».
Але Трамп з’ясував, що не отримає миру за будь-яку ціну, бо Путін відкинув його ініціативи. Навіть після того, як міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що Україна ніколи не стане членом НАТО і повинна відмовитися від надій повернути всі захоплені Росією території — дві ключові вимоги Путіна — цього виявилося недостатньо для досягнення перемир’я.
Трамп зазвичай є прихильником фінансового тиску: він регулярно погрожує запровадити мита та санкції як проти союзників, так і супротивників. Але в коментарі для The New York Times представник Білого дому пояснив, що цього разу ситуація інша. За його словами, додаткові санкції проти Росії можуть зашкодити бізнес-можливостям, а президент прагне максимізувати економічні вигоди для американців.
Американські чиновники, зокрема державний секретар Марко Рубіо, заперечили критику, зазначивши, що чинні санкції, запроваджені після вторгнення 2022 року, залишаються в силі, як і обмін розвідданими з Україною.
«Коли Владімір Путін прокинувся сьогодні вранці, на нього все ще діяли ті ж самі санкції, що й раніше, з початку цього конфлікту», — сказав Рубіо у вівторок на засіданні Комітету із закордонних справ Сенату, додавши, що Україна продовжує отримувати озброєння від США та їхніх союзників.
За його словами, Трамп «намагається покласти край кривавій, дороговартісній війні, яку не може виграти жодна зі сторін».
Проте підґрунтя розмови Трампа із Зеленським та європейськими лідерами полягає в тому, що епоха американських дипломатичних зусиль, нових поставок зброї для України та економічного тиску на Росію стрімко добігає кінця. Декілька європейських чиновників заявили, що з цієї розмови вони зробили висновок: не слід очікувати, що США найближчим часом приєднаються до них у справі посилення санкційного тиску на Путіна .
Для Трампа це означає зміну позиції. Протягом останніх місяців він періодично погрожував у соціальних мережах санкціями та митами проти Росії, якщо та відмовиться погодитися на 30-денне безумовне припинення вогню.
«Якщо перемир’я не буде дотримане, США та їхні партнери запровадять нові санкції», — написав він на платформі Truth Social 8 травня після розмови із Зеленським.
Цю саму позицію він повторив у розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, президентом Франції Еммануелем Макроном та канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцем, коли ті прибули до Києва 10 днів тому та встановили крайній термін для Путіна підписати угоду про перемир’я.
Однак після розмови з Путіним у понеділок ці обіцянки випарувалися. Американський президент публічно і в спілкуванні з європейськими лідерами відмовився дотримуватися раніше озвучених погроз.
У своїх публічних заявах Трамп натякнув, що його розмова з Путіним призвела до певного прориву. Проте для українців і європейців стало швидко зрозуміло, що російський лідер не зробив жодних поступок, окрім готовності до переговорів. А Росія вже веде такі переговори — нехай і мляво — надіславши минулого тижня до Стамбула команду другого ешелону для перемовин з українцями.
Трамп свого часу гучно обіцяв, що принесе мир між Росією та Україною за 24 години — представляючи це як просту справу для «майстра переговорів». Тепер він визнає, що ця заява була «трохи саркастичною».
Розчарований повільним прогресом і непоступливістю Путіна, Трамп відкрито міркує про вихід із переговорів. І у своїй публікації в понеділок він чітко дав зрозуміти, що прагне вивести Сполучені Штати з процесу перемовин і перейти до укладання ділових угод із Росією.
Умови для завершення війни, написав Трамп, «будуть погоджені між двома сторонами, як і повинно бути, бо лише вони знають деталі, про які ніхто інший не здогадується».
Далі він перейшов до того, що деякі європейські лідери вважають його справжньою метою: нормалізації відносин між Вашингтоном і Москвою.
«Росія хоче вести масштабну ТОРГІВЛЮ зі Сполученими Штатами після завершення цієї катастрофічної «кривавої лазні», і я з цим згоден» , — додав Трамп. — «Це величезна можливість для Росії створити безліч робочих місць і багатства. Її потенціал НЕОБМЕЖЕНИЙ».
Наразі неясно, як виглядатиме така нормалізація. У першій каденції Трамп вивів США з кількох ключових договорів про контроль над озброєннями з Росією, а останній з них — Договір СНО, який обмежує кількість міжконтинентальних ядерних боєголовок, — спливає в лютому наступного року. Переговорів про його продовження поки не ведеться.
Однак Трамп виявляє зацікавленість у тому, щоби американські компанії отримали вигоду від співпраці з енергетичним сектором Росії, а також з видобутку рідкісноземельних елементів та інших перспективних сфер. Зараз Трамп та його команда з національної безпеки наполягають: ці угоди можливі лише після укладення миру між Росією та Україною.
Путін, схоже, розуміє прагнення Трампа до економічної вигоди і, за словами осіб, ознайомлених із їхніми телефонними дзвінками в понеділок і раніше цього року, спрямовує більшість їхніх розмов саме на перспективи торговельних відносин. Як результат, Європа рухається до нових санкцій, а США, здається, готуються до протилежного курсу — бажаючи залишити війну в минулому та розвивати ширші відносини з Росією.
Саме такого розколу всередині НАТО Путін прагнув і намагався досягти протягом двох десятиліть.
У вівторок Велика Британія оголосила новий пакет санкцій проти російських військових, енергетичного та фінансового секторів — у відповідь на удари російських дронів по українських містах.
«Останні атаки Путіна знову показують його справжнє обличчя — він воєнний злочинець», — заявив міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі. Він закликав Путіна негайно погодитися на «повне, безумовне припинення вогню, щоби розпочати переговори про справедливий і тривалий мир».
У пресрелізі британського уряду про нові санкції Сполучені Штати не згадуються, натомість ідеться, що Європейський Союз готується «оголосити про 17-й пакет санкцій проти Росії в межах узгоджених зусиль задля досягнення справедливого й тривалого миру в Україні».
Один європейський високопосадовець, який брав участь у закритих переговорах, заявив, що Трамп ніколи не був по-справжньому зацікавлений у приєднанні до санкцій, якщо Росія відмовиться погодитися на безумовне перемир’я. Його погрози, сказав він, виглядали радше театральними: США не брали участі в розробці основних нових санкцій.
Протиріччя між США та Європою щодо підтримки України, ймовірно, вийде на перший план під час двох майбутніх самітів: саміту Групи семи в Канаді в середині червня і саміту НАТО тижнем пізніше в Гаазі . Особливо важливим буде другий, де обговорюватимуть довгострокову підтримку України і кроки з утримання російських військ, щоб вони не загрожували слабшому членові Альянсу. Це і стане перевіркою того, чи дотримуватиметься Трамп зобов’язань за договором НАТО.

Новини рубріки

Трамп заявив Зеленському, що Україна та росія повинні самі вирішити, як закінчити війну — NYT
21 травня 2025 р. 11:05