Коли до нас дійде переробка 155-мм снарядів на КАБи, якщо таке уже роблять в Китаї вслід за BAE Australia з RAZER

21 травня 2025 р. 11:03

21 травня 2025 р. 11:03


Одна із неназваних оборонних компаній Китаю почала процес переробки 155-мм артилерійських снарядів на малогабаритні керовані авіабомби, використовуючи для цього відповідні модулі планування та корекції. Деталі цього проекту, зокрема плановий обсяг виробництва та яка саме компанія веде проект, наразі невідомі.

Але тут варто зауважити, що китайці тут концептуально перейняли ідею розробки під назвою RAZER, над якою доволі тривалий час працює оборонна компанія BAE Australia. Тому логічно виникає питання про те, як швидко дійде до поля бою в Україні ноу-хау з переробкою снарядів на КАБи.

Для початку варто згадати, що у травні 2023 року рашисти заявляли ідею перетворити свої 152-мм керовані снаряди "Краснополь" на "ерзац-JDAM" та скидати такі боєприпаси з безпілотників . Хоча до практичної реалізації в росіян так і не дійшло, сам факт руху в такому напрямку вже привертав увагу.

Якщо далі розбирати чисто на концептуальному рівні, то перетворення крупнокаліберних артилерійських снарядів на малогабаритні керовані авіабомби виглядає як масове рішення, яке можна використати для озброєння вертольотів армійської авіації та/або розвідувально-ударних БПЛА, як наприклад Bayraktar TB2 або ж російські "Форпост" та "Орион".

В самій BAE Australia деталізували, що маса їх комплекту RAZER складає 18 кілограмів, а з установкою на 155-мм снаряд L15 загальна маса боєприпасу складатиме 62 кілограми. Для порівняння можна пригадати, що маса керованої авіабомби GBU-39 SDB, котра відрізняється малими габаритами та яку широко використовують Сили оборони України, складає 130 кілограмів.

Однак з тим же RAZER від BAE Australia базовий проблемний момент у тому, що не розкривається конкретний показник дальності застосування такого КАБа на основі артилерійських снарядів. Вказується лише показник "Glide ratio > 1:7.5", тобто не зрозуміло, на яку відстань до ворожих позицій має підлетіти вертоліт чи дрон для застосування такого керованого боєприпасу.

Крім того, неясним лишається момент, наскільки масово можна буде виготовляти такі модулі планування й корекції, які перетворюватимуть снаряд на керовану авіабомбу. Та наскільки такий зразок озброєння буде стійким до впливу засобів радіоелектронної боротьби ворога та зможе достатньо точно влучати в призначені цілі.

Тому з однієї сторони, взагалі виглядає неясним, чи варто витрачати на таку імпровізацію артилерійські снаряди будь-яких калібрів як доволі дефіцитний у всьому світі ресурс. Але з іншої сторони, якщо попри усі ці моменти в Китаї вслід за BAE Australia вирішили піти на масштабування ідеї по перетворенню снарядів на "міні-КАБи", то цілком можливо, що за певний час таке ноу-хау може отримати свою "обкатку" й на полі бою російсько-української війни.

Коли до нас дійде переробка 155-мм снарядів на КАБи, якщо таке уже роблять в Китаї вслід за BAE Australia з RAZER

Джерело: defence-ua.com

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua