Нідерланди відмовились від Tomahawk для підводних човнів, бо, США вже не виробляють потрібну версію

24 травня 2025 р. 10:46

24 травня 2025 р. 10:46


Військово-морські сили Нідерландів прийняли рішення відмовитись від інтеграції крилатих ракет Tomahawk на наявні підводні човни класу Walrus та нові, класу Orka, які є дизель-електричними версіями французьких ударних атомних Barracuda (Suffren).

Це рішення, як пише Naval News , випливає з щорічного звіту міністерства оборони країни з оглядом оборонних проєктів. В якому зазначено, що зараз йде пошук інших варіантів, попри те, що у 2023 році уряд оголосив свій намір закупити Tomahawk Block V для запуску, як з надводних кораблів, так і з субмарин.

Tomahawk

І з боку Defense Express зазначимо, що Нідерланди продовжують реалізовувати цей план, але лише відносно надводної компоненти. 25 квітня цього року США надали дозвіл на продаж 175 ракет Tomahawk та 10 систем управління озброєнням за ціною до 2,19 млрд доларів. Формально по 12,5 млн доларів за одну ракету. І це вдвічі дорожче ніж для інших країн .

Причина відмови від підводної версії цієї американської крилатої ракети доволі банальна. Raytheon вже як декілька років не виробляє UGM-109 Tomahawk підводного базування торпедного запуску TTL. Й одразу зазначимо, що у США підводні човни класу Virginia та Los Angeles з варіанта Flight II та сучасніші мають вертикальні пускові Mk45 під Tomahawk і використовують BGM-109.

Tomahawk Mk45 VLS  BGM-109

Водночас одним з небагатьох варіантів оснащення нових підводних човнів Orka, перші дві з яких мають встати у стрій до 2034 року, залишається французька крилата ракета - MdCN , але доволі важко прогнозувати на таку віддалену перспективу.

MdCN крилата ракета

І варто додати, що Нідерланди у листопаді 2024 роки приєднались до пан'європейської програми створення далекобійного озброєння European Long-Range Strike Approach, або скорочено ELSA. Але поки ця програма скоріше залишається на рівні меморандуму, ніж має практичне втілення у дійсно спільних розробках за участю всіх учасників.

Зокрема, все натякає не те, що ідея створити версію MdCN для запуску з ґрунтового комплексу не знайшла широкої підтримки. І, наприклад, Велика Британія та Німеччина будуть робити свою ракету на 2000 км , а просто Францію не покликали.

Нідерланди відмовились від Tomahawk для підводних човнів, бо, США вже не виробляють потрібну версію

Джерело: defence-ua.com

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua