Пам’яті військовослужбовця Андрія Томащука (позивний «Паровоз»)

25 травня 2025 р. 09:51

25 травня 2025 р. 09:51


Брав участь в евакуаціях, допомагав виносити поранених із поля бою

Андрій народився 15 березня 1991 року у Ворохті на Прикарпатті. У школі не був відмінником, але вчився гарно. Мама Андрія, пані Марія, пригадує, що хлопець робив уроки вночі, коли вже всі спали і панувала повна тиша. З дитинства допомагав по господарству, любив природу, ліс.

- У нього навіть була улюблена смерека, за якою він спостерігав – зазначав, як вона росте, – розповідає пані Марія. – Був дуже допитливим, мовчазним. Ми тримали корову. То Андрійко зробив собі розрахунки, як вона набирає вагу, коли має отелитись. Говорив завжди мало, але дуже влучно. Мав особливу впевненість – внутрішню. Ніколи не сперечався, умів вислухати. У мене двоє синів – Назарій та Андрійко. Пам’ятаю, в дитинстві щось нашкодять, то я кажу: «Йдіть собі знайдіть прутиків. Хто який вибере, тим буде покараний». То Назар вибирав собі найтонший, а ось Андрійко – самий грубий. Звичайно, я сили не докладала, але тепер це нагадує, що Андрійко був дуже справедливим і вимогливим до себе ще зі шкільних років.

Після школи він хотів навчатись на ветеринара, але потім змінив плани і вирішив вступати у лісотехнічний. Закінчив Львівський національний університет, працював у Говерлянському природоохоронному науково-дослідному відділенні Карпатського національно природного парку. Спочатку був лісником, а потім – майстром з охорони природи. У рідній Ворохті знайшов і своє кохання. Разом із Марічкою вони звели омріяний дім та планували закласти біля нього сад.

Пам’яті військовослужбовця Андрія Томащука (позивний «Паровоз»)

- Він дуже любив гори. Мав традицію – у свій День народження виходити на Говерлу. Його не могла зупинити негода: ні дощ, ні сніг. Любив там зустрічати сонце, – ділиться дружина Андрія, Марія.

Рідні Андрія пригадують, що йому завжди була до вподоби історія України та військова справа. Останню пробував опанувати після навчання в університеті, але через проблеми зі спиною залишив ці наміри. У 2014 році все ж вирішив стати на захист країни.

- Ми тоді його відмовляли – і благаннями, і сварками… І він послухав, але завжди мені казав: «Прийде такий момент, що я все ж піду на фронт». І я розуміла, що більше не зможу його зупинити, – пригадує дружина.

Пам’яті військовослужбовця Андрія Томащука (позивний «Паровоз»)

Марія каже, що у лютому 2022 року з Ворохти до Києва поїхали п’ятеро хлопців, і серед них був Андрій.

- Пам’ятаю, хлопці зібрались удома. Андрій каже: «Їдемо у Київ, бо якщо він впаде, тоді все інше буде непотрібно». Так що ми 25 лютого вже всі були у столиці і стали зі зброєю в руках на її захист, – говорить Юрій на позивний «Лісник», товариш і побратим Андрія.

Пригадує, коли їхали до столиці, Андрій постійно курив.

- Тоді хтось жартома сказав: «Андрію, ти димиш, як паровоз». Так Андрій і отримав свій позивний «Паровоз», – каже Юрій.

Пам’яті військовослужбовця Андрія Томащука (позивний «Паровоз»)

Спершу вони об’єднались у підрозділ під назвою «Коршун». Потім разом служили у 241-й окремій бригаді тероборони.

- Ми всі були солдатами, постійно йшли по лінії фронту. Андрій брав участь в усіх евакуаціях, допомагав виносити поранених. Це треба було мати і психологічну, і фізичну витримку. На ці завдання йшли кілька бійців, але Андрій завше був серед них. Він виніс і врятував не менше 20 військових, – запевняє «Лісник».

Каже, позивний Андрія повністю відповідав його роботі на фронті – він наче паротяг вперто витягував поранених із поля бою.

- Якось тягнули хлопця, в якого була повністю перебита нога. То ми тягнули його двоє спереду, а він один – ззаду. Андрій мав сильне здоров’я, – каже Юрій.

Удома Андрій майже нічого не розповідав про фронт. На запитання рідних відповідав коротко: «Усе буде добре».

- У відпустці він старався навідати кожну рідну і близьку людину, бо розумів, що часу може більше не бути, – пригадує дружина.

Пам’яті військовослужбовця Андрія Томащука (позивний «Паровоз»)

Разом із побратимами вони ремонтували розбитий транспорт за власний кошт і пройшли  Київщину, майже всю Харківщину та Луганщину. У Бахмут зайшли 6 травня 2023 року.

- Уже 13 травня там починали відвід військ, фланги оголили, а нас залишили прикривати місто. Ми опинились в оточенні. Відступали з боями. Андрій з групою виходили вдень 14 травня біля 16-ї години, а ми – близько 2-ї ночі. Нам ще треба було важких зібрати, щоб вивезти, іншого транспорту не було. По машині, в якій мали їхати Андрій з побратимами, ворог постійно вів прицільний вогонь із сусідніх будинків. Андрій, вже пораненим, сідав в машину останнім. Ми ще перед цим говорили. Він не хотів їхати, ще хотів допомогти нам із важкими. Я просив його рятуватись. Якби не та куля... Андрію записали осколкове, але насправді він загинув від кульового поранення. Ворожа куля влучила йому в бік, – розповідає Юрій.

Пам’яті військовослужбовця Андрія Томащука (позивний «Паровоз»)

У Андрія Томащука залишились мама, дружина та брат із родиною.

- Тоді був День матері. Я прийшла на роботу здавати зміну. Тут дзвінок, я відразу упізнала Колю. Він каже: «Маю для Вас неприємні новини». І я лише запитала: «Андрійко?»… Ми всі його любимо, плачемо за ним. Ця клята війна забрала в мене сина. Назар теж плаче, я знаю, що плаче по-чоловічому. Вони разом пішли тоді на фронт, – додає пані Марія.

Андрія Томащука поховали у Ворохті. Нещодавно у селищі за ініціативою дружини загиблого відкрили туристичний маршрут його пам’яті.

Пам’яті військовослужбовця Андрія Томащука (позивний «Паровоз»)

Стежка пролягає через полонину Лисина до полонини Діл, де відкриваються захопливі краєвиди на Чорногірський хребет, Говерлу і Горгани, які дуже любив Андрій. Загальна протяжність маршруту – понад 8 кілометрів.

- Цей маршрут можна пройти оптимально за 5 годин, але Андрій пробігав його за 1 годину 20 хвилин. Це був його особистий рекорд, – пригадує Юрій.

У Карпатському НПП переконані, що тепер це не просто мандрівка, а шлях, який надихає та змушує пам’ятати про героїв.

Андрій Томащук посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

Шана і слава Герою!

Фото: Фейсбук-сторінка Марія Томащук, Ворохтянська селищна рада

Пам’яті військовослужбовця Андрія Томащука (позивний «Паровоз»)

Джерело: ukrinform.ua (Війна)