вологість:
тиск:
вітер:
Дива не буде. Україна готується до літнього наступу Росії
Погроза президента США Дональда Трампа припинити підтримку України та вийти з мирних переговорів викликала тривогу в Києві, створивши передумови для того, що може перетворитися на кривавий літній наступ Росії, який може змінити траєкторію війни. І хоча керівництво України продовжує наполягати на 30-денному припиненні вогню, багато людей не мають ілюзій щодо того, що багаторічна війна Росії найближчим часом завершиться, пише Financial Times із посиланням на чиновників та військових.
Співрозмовники видання вказують, що Росія не виявляє жодних ознак скорочення своїх атак чи реальних поступок. Нещодавня зустріч у Туреччині, за їхніми словами, переконала київських переговірників, що мир залишається далекою перспективою.
У четвер лідер Кремля Владімір Путін оголосив, що його війська «створюють буферну зону безпеки» вздовж українського кордону – термін, який раніше використовувався для позначення транскордонних вторгнень.
Коливання підтримки Києва з боку Вашингтона лише підбадьорили російського лідера. Після тривалої розмови з Путіним у понеділок президент США повідомив українському президенту Володимиру Зеленському, що обидві сторони повинні узгодити між собою умови мирної угоди.
Європейські уряди також повільно реагують на обіцянки щодо посилення безпеки, зокрема на запропоновані «сили підтримки», які ще не матеріалізувалися, і в Києві стурбовані тим, що вони можуть ніколи не втілитися в життя.
Народний депутат і командир підрозділу безпілотників 109-ї бригади Збройних сил України Єгор Фірсов заявив, що його країні час зіткнутися з «суворою реальністю» того, що впевненість Росії може пережити єдність Заходу.
«Путін переконаний, що може зламати Україну. Він просто вважає, що наша повна капітуляція – це лише питання часу... США можуть припинити свою допомогу будь-якої миті. Путін вважає Європу слабкою та нерішучою», - сказав він.
Уздовж лінії фронту протяжністю понад 1000 кілометрів ритм війни набув жорстокого та смертоносного характеру. Москва перегруповується перед тим, що, за словами солдатів та аналітиків, є підготовкою до нового, великого наступу в найближчі місяці.
Українські війська на східному фронті заявили, що російська піхота носиться навколо на мотоциклах, баггі та електросамокатах.
«Їм байдуже на втрати. Вони просто продовжують наступати... не щоб забрати кілометри, а метри — зруйновані окопи, кілька повалених дерев, обвали будинку», - зазначив колишній муфтій мусульман України, а нині військовий Саїд Ісмагілов та назвав росіян «роєм сарани».
В останні тижні бої посилилися навколо Покровська та Костянтинівки, з тиском на Краматорськ та Слов'янськ та наближаючись до кордонів Дніпропетровської області.
Піхоті допомагає важка та високотехнологічна російська зброя, що прокладає собі шлях, за допомогою планируючих бомб, ракет та безпілотників, включаючи нові моделі, підключені за допомогою оптоволоконних кабелів, що робить їх стійкими до електронних перешкод. Захисники були змушені відступити з таких міст, як Торецьк та Часів Яр, де вартість утримання позицій виявилася занадто високою.
Однак, українці «залишаються грізною силою в обороні», – каже військовий аналітик з Відня Франц-Стефан Гаді.
«Ми можемо очікувати поступового просування Росії, але жодних неминучих крахів, жодного краху лінії фронту», - додав він.
Він додав, що українці зараз набагато менше залежать від США у постачанні артилерії, оскільки європейці активізували свою діяльність. Росія має лише «незначну перевагу в артилерійському вогні».
Заступник командира штурмового підрозділу поблизу Покровська сказав, що вони все ще тримають оборону, «але виснажені». Він воює з 2014 року, отримавши поранення та пропустив важливі сімейні події. Передвиборча обіцянка Трампа завершити війну за «24 години» спочатку дала йому проблиск надії, але останні події змусили його та його війська ігнорувати цю новину, оскільки вона викликає в них лють.
«Це просто шум. Пропаганда. Брехня», – сказав він. Війна звузила його світ до «наступної місії… наступного бою» – настільки, що часом він не почувається людиною.
Це відчуття виснаження та розчарування поширюється серед рядів військових. Як серед досвідчених офіцерів, так і серед нещодавно мобілізованих військовослужбовців - їх виснажує зростаюче відчуття, що немає чіткого плану завершення війни, і що життя приносяться в жертву даремно.
Командир батальйону елітної 47-ї механізованої бригади Олександр Ширшин цього тижня публічно висловив свої занепокоєння. Його підрозділ має на озброєнні танки «Абрамс» американського виробництва та німецькі танки «Леопард», але він написав у соціальних мережах, що навіть найкраще обладнання не може компенсувати недоліки планування, які призвели до небезпеки для його бійців.
«Проблеми системні, а не особисті», – зазначив він, закликаючи до тверезої переоцінки оперативних можливостей та стратегії, яка відповідає реаліям поля бою.
Генеральний штаб України відповів на його скаргу, заявивши, що розслідує це питання.
Війна виявила давні слабкі місця в командній структурі України. Виправити їх в умовах вискокоінтенсивної війни складно. Деякі реформи вже проводяться, але залишаються сумніви щодо того, чи вони зайдуть далеко і чи будуть достатньо швидкими, щоб встигнути вчасно
Кадрова проблема залишається однією з найактуальніших.
На нараді в Кремлі з питань економічного розвитку цього місяця Путін заявив, що щомісяця до 60 000 росіян «добровільно йдуть» до армії — це вдвічі більше, ніж приблизно 30 000 українців, яких, за його словами, призовуть. Деякі аналітики вважають обидві цифри дещо завищеними.
Рідкісною позитивною стороною для України залишається вітчизняне виробництво безпілотників, здатних завдати серйозної шкоди та зупинити російське просування.
Однак колишній генерал Збройних сил України та нинішній посол у Великій Британії Валерій Залужний у четвер застеріг лондонську аудиторію не очікувати «якогось дива... яке принесе мир Україні».
«З огляду на величезну нестачу людських ресурсів та катастрофічну економічну ситуацію, з якою ми стикаємося, ми можемо говорити лише про високотехнологічну війну за виживання», – сказав він.
За його словами, пріоритетом для України було боротися таким чином, щоб «використовувати мінімальні людські ресурси та мінімальні економічні засоби для досягнення максимального ефекту».
Російські ракетні удари по цивільних районах українських міст далеко за лінією фронту також залишаються серйозною проблемою. Росія зараз виробляє більше ракет, ніж запускає, тоді як українські ракети-перехоплювачі Patriot закінчуються.
Атаки дронів також посилюються. Тільки за перші 20 днів травня Росія запустила понад 2000 іранських дронів Shahed. Хоча Київ покращив свою здатність розрізняти пастки та ті, що мають бойові головки, величезна кількість з них стає некерованою.
«Більше їх пройде і вразить цілі», – каже директор оборонної консалтингової компанії Rochan Конрад Музика.
Російські безпілотники після можернізації тепер літають вище та швидше, що ускладнює їх збиття з кулеметів. Системи Patriot та F-16 – яких у дефіциті – часто є єдиними життєздатними засобами протидії.
Багато солдатів і, дедалі частіше, чиновників кажуть, що країна повинна готуватися до тривалої асиметричної боротьби.

Новини рубріки

Панцерник, «тигр» і шестеро на мотоциклах — під Часовим Яром знищили чергових росіян
25 травня 2025 р. 19:29

Ворог не віддає полонених азовців — під час великого обміну не повернувся жоден боєць «Азова»
25 травня 2025 р. 19:00