Як Росія змушувала українців ставати мерами на окупованих територіях: звіт

30 червня 2025 р. 17:49

30 червня 2025 р. 17:49


Центр прав людини ZMINA презентував звіт "Станеш мером або ламаємо тобі ноги?", у якому зафіксовано масові та системні переслідування представників місцевого самоврядування на тимчасово окупованих територіях України. Презентація відбулася 27 червня в Українському кризовому медіацентрі та супроводжувалася участю аналітиків, правозахисників і представників постраждалих громад.

Звіт охоплює 133 випадки репресій, зафіксованих у Херсонській, Харківській, Запорізькій, Чернігівській та Київській областях. Дослідження ґрунтується на глибинних інтерв'ю з постраждалими, а також на аналізі відкритих джерел.

Як зазначив автор звіту та аналітик ZMINA Борис Петруньок, Росія цілеспрямовано використовувала репресії проти місцевої влади як засіб захоплення контролю над захопленими територіями. Під удари потрапляли не лише мери міст, а й старости, директори комунальних підприємств, освітяни та депутати, які залишалися в окупації, щоб підтримувати життя в громадах.

Ці люди уособлювали легітимну українську владу. Саме тому окупанти вбачали в них перешкоду і вдавалися до звичних методів - погроз, викрадень, катувань і навіть убивств, - наголосив Петруньок.

Голова Приазовської селищної громади Запорізької області Андрій Солопов розповів, як після початку повномасштабного вторгнення росіяни захопили його громаду 25 лютого 2022 року. Попри загрозу, він організував гуманітарну допомогу та відмовився співпрацювати з окупантами. За це його викрали, вивезли до Мелітополя, били, тримали із зав'язаними очима на підлозі та допитували.

Вони хотіли, щоб я підписав співпрацю. Я відмовився. Мене викликали "на розмову", після чого забрали, побили, допитували. Це тривало кілька діб, - згадує Солопов.

Приклади інших жертв

Серед незаконно утримуваних окупантами на сьогодні залишаються, за даними ZMINA:

  • Микола Маслій - депутат Куп'янської міськради (Харківська область);

  • Олександр Бабич - мер Голої Пристані (Херсонська область);

  • Володимир Ніколаєєнко та Ігор Колихаєв - колишні та чинні мери Херсона;

  • Ігор Протоковіло - депутат Новокаховської міськради;

  • Олександр Заровний - начальник гуманітарного управління Херсонської райдержадміністрації.

Микола Маслій - депутат Куп'янської міськради (Харківська область);

Олександр Бабич - мер Голої Пристані (Херсонська область);

Володимир Ніколаєєнко та Ігор Колихаєв - колишні та чинні мери Херсона;

Ігор Протоковіло - депутат Новокаховської міськради;

Олександр Заровний - начальник гуманітарного управління Херсонської райдержадміністрації.

Окремо у звіті згадуються випадки, що завершилися смертями. Це - звіряче вбивство старости села Мотижин Ольги Сухенко, її чоловіка та сина; убивство голови Гостомеля Юрія Прилипка, а також Олексія Винниченка, старости села Гребенниківка. Тіло мера Дніпрорудного Євгена Матвєєва було повернуто українській стороні тільки наприкінці 2024 року - через майже два роки після його викрадення.

Мета - придушити опір і нав'язати контроль

Правова аналітикиня ZMINA Онисія Синюк розповіла, що репресії були частиною стратегії РФ із нав'язування власної адміністративної вертикалі. Серед методів - викрадення, тортури, насильницькі зникнення, незаконні "референдуми" та підміна органів місцевого управління.

Переслідування представників місцевої влади були не хаотичними - це була вивірена стратегія залякування. Таким чином Росія знищувала легітимну українську владу на місцях, замінюючи її власними ставлениками, - заявила Синюк.

Автори звіту наполягають на необхідності:

  • системного документування злочинів проти представників місцевої влади;

  • створення протоколів дій для посадових осіб в умовах окупації;

  • інформування та підтримки родин постраждалих;

  • міжнародної кваліфікації цих діянь як злочинів проти людяності.

системного документування злочинів проти представників місцевої влади;

створення протоколів дій для посадових осіб в умовах окупації;

інформування та підтримки родин постраждалих;

міжнародної кваліфікації цих діянь як злочинів проти людяності.

Керівниця напрямку документування ZMINA Єлизавета Сокуренко наголосила: "Війна Росії проти України - це не лише обстріли та вторгнення. Це також спроба стерти саму систему місцевого самоврядування та позбавити громади політичної автономії".

Повний звіт доступний на сайті ZMINA українською та англійською мовами. Проєкт підготовлено за підтримки Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії.

Раніше Соцпортал писав про історію українського правозахисника Максима Буткевича , який провів понад два роки в російському полоні. Максим у РФ був засуджений до 13 років за сфабрикованою справою, де стверджувалося, що він - екстреміст, який керував загоном ультраправих радикалів. Ці звинувачення шокували всіх, хто знав Максима. Він десятиліттями був правозахисником, співзасновником організації "Без кордонів" і одним із небагатьох людей в Україні, які дбали про долю шукачів притулку, біженців, іноземних студентів, що зіштовхувалися зі свавіллям, брутальністю та проявами нетерпимості. Він також допомагав політичним біженцям, які випливають від авторитарних режимів, насамперед путінського.

Як Росія змушувала українців ставати мерами на окупованих територіях: звіт

Джерело: socportal.info (Війна)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua