Штурмовик А-10 може бути винищувачем "Шахедів" і морських дронів, але які недоліки

05 липня 2025 р. 17:36

05 липня 2025 р. 17:36


Повітряні сили США активно працюють над тим, щоб посилити можливості своїх літаків збивати ударні та інші типи дронів, і передусім йдеться про кількісні, а також цінові можливості - озброїти винищувачі та інші літаки якомога більшою кількістю дійсно недорогих ракет, і можна сказати, що цей напрямок у них має свої успіхи.

Так, раніше цього року були розриті деталі таємничої програми FALCO з оновлення ракет APKWS, щоб F-16 за один виліт збивав 28 "шахедів" чи крилатих ракет, а згодом стало відомо про те, що ракети APKWS II отримав й F-15E, і йдеться про дійсно вражаючу кількість аж у 42 ракети, які одночасно може нести літак разом з ракетами "повітря-повітря" і за ідеальних умов за один вильот знищувати десятки дронів чи крилатих ракет.

F-16 ракети APKWS

Водночас, як пише видання The War Zone , відповідно до бюджетного запиту Пентагону на наступний, 2026 рік, ракети APKWS із секціями наведення із спеціальним ПЗ, створеним у рамках програми FALCO, мають дозвіл на використання не тільки з цих двох винищувачів, але й з легендарного "ветерана"-штурмовика A-10.

Але сьогодні ситуація склалася така, що оборонне відомство США на той же 2026 рік озвучило плани списати одразу 162 штурмовики A-10 - тобто відправити на "пенсію" всі наявні на озброєнні машини.

Щоправда, історія зі списанням A-10 та й будь-якої іншої техніки - це завжди протистояння Пентагона і Конгреса, водночас чи стане аргумент із ракетами APKWS вагомим для того, щоб A-10 залишилися у складі ПС США ще на якусь кількість років - питання дискусійне, що виходить навіть з оцінки, яка представлена виданням.

Загалом штурмовики A-10, озброєні значною кількістю ракет APKWS могли б стати чудовими захисниками форпостів/плацдармів від масованих дронових атак, а в Тихому океані ці літаки б знадобилися не тільки проти повітряних, а й проти морських дронів.

Із дійсно суттєвих недоліків A-10 для такої ролі - відсутність радару, бо літак створювався для ролі авіаційної підтримки. Як рішення може бути використовування даних із зовнішніх платформ або ж підвісна РЛС. Виникають сумніви і щодо ефективної протидії крилатим ракетам та дронам з реактивними двигунами через їхню високу швидкість.

Нагадаємо, максимальна швидкість A-10 задекларована на рівні 706 км/год, крейсерська - 560 км/год. До прикладу, крейсерська швидкість крилатої ракети Х-101 становить 200 м/c або ж 720 км/год, реактивного Shahed-238 орієнтовно 520 км/год, тоді як для звичайних "Шахедів" цей показник у декілька разів нижче.

У TWZ прямо кажуть про те, що нова можливість для A-10 збивати ударні дрони робить цей штурмовик "більш привабливим для передачі Україні" у контексті звільнити ті ж F-16 та Mirage для виконання інших завдань. Але з огляду на ситуацію з передачею американського озброєння загалом та того факту, що CША "переспрямували" постачання безконтактних підривників під APKWS з України на Близький Схід, то казати про передачу A-10 Силам оборони станом на зараз недоцільно.

Штурмовик А-10 може бути винищувачем "Шахедів" і морських дронів, але які недоліки

Джерело: defence-ua.com