вологість:
тиск:
вітер:
Виплата допомоги у разі інвалідності або часткової втрати непрацездатності: роз’яснення МОУ
Міністерство оборони України роз’яснило порядок нарахування та виплат одноразової грошової допомоги (ОГД) для військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, у разі встановлення їм інвалідності або часткової втрати працездатності.
Хто має право на отримання ОГД
Право на одноразову грошову допомогу у разі встановлення інвалідності мають:
- військовослужбовці, а також особи, звільнені з військової служби, які отримали поранення, травму, контузію, каліцтво або захворювання, пов’язані з виконанням обов’язків військової служби (захистом Батьківщини) або з проходженням військової служби.
Мають право на допомогу у разі встановлення часткової втрати працездатності:
- військовослужбовці, які отримали поранення, травму, контузію, каліцтво або захворювання, які пов’язані з виконанням обов’язків військової служби (захистом Батьківщини);
- особи, звільнені з військової служби, за умови, що часткову втрату працездатності у зв’язку з виконанням обов’язків військової служби (захистом Батьківщини), встановлено протягом 3 місяців після звільнення зі служби.
Від чого залежить розмір одноразової грошової допомоги:
- від розміру прожиткового мінімуму, встановленого станом на 1 січня року, в якому вперше встановлена інвалідність або втрата працездатності;
- від причинного зв’язку;
- у разі встановлення інвалідності в 2025 році — залежно від причини та групи інвалідності: від 211,9 тис. грн (3 група, пов’язана з проходженням служби) до 1 211,2 тис. грн (1 група, пов’язана з виконанням обов’язків військової служби (захистом Батьківщини));
- у разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності в 2025 році — залежно від встановленого відсотка втрати працездатності: від 7,5 тис. грн (5 % втрати працездатності) до 45,4 тис. грн (30 % втрати).
Важливо зазначити, що призначення та виплати одноразової грошової допомоги не здійснюються , якщо інвалідність чи часткова втрата працездатності військовослужбовця стали наслідком:
- вчинення ним кримінального чи адміністративного правопорушення;
- перебування в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;
- умисного самоушкодження.
Право на одноразову грошову допомогу можна реалізувати:
- не пізніше, ніж через три роки з дати, зазначеної у довідці МСЕК (або витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціювання особи (ЕКОПФО)) про встановлення інвалідності, зміни групи інвалідності чи причинного зв’язку;
- 3 разі встановлення відсотка втрати працездатності без встановлення інвалідності — через три роки з дати проведення огляду.
У випадках, коли втрата працездатності, без встановлення інвалідності, повʼязана лише з проходженням військової служби (без прямого зв’язку з виконанням обов’язків чи захистом Батьківщини), виплата ОГД не передбачена .
Порядок подання документів
Щоб отримати виплати, необхідно підготувати пакет документів, до якого входять:
- заява про виплату;
- завірені (печаткою військової частини або нотаріально) копії:
а) довідки МСЕК або витягу з рішення ЕКОПФО про встановлену інвалідність або ступінь втрати працездатності (а також про первинно встановлену інвалідність у разі переогляду);
б) постанови військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми, каліцтва) чи захворювання;
в) довідки про обставини поранення (контузії, травми або каліцтва);
г) паспорту або документу який посвідчує особу;
д) ідентифікаційного податкового коду;
- згода на обробку персональних даних;
- копія військового квитка (для іноземців).
Куди звертатися для отримання одноразової грошової допомоги
Заяву з документами для виплати ОГД військовослужбовці подають до військової частини за місцем служби.
Особи, звільнені з військової служби, які проходили військову службу у Збройних Силах України — до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦКСП).
Особи, які проходили службу в інших військових формуваннях (Нацгвардія, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки МО, Держспецзвʼязок, Держприкордонслужба, Держспецслужба транспорту тощо) — безпосередньо до цих формувань.
Як відбувається розгляд та ухвалення рішення
Подані документи після розгляду та перевірки військовою частиною або обласним (міським) ТЦКСП (далі — О(М)ТЦКСП), разом з висновком про можливість призначення ОГД надсилаються до Міністерства оборони.
Комісія Міноборони приймає рішення, яке доводиться до військової частини або О(М)ТЦКСП, які у свою чергу повідомляють заявника про прийняте рішення.
У разі позитивного рішення про виплату Міноборони здійснює фінансування, а військові частини чи обласні ТЦК перераховують кошти на рахунок отримувача.
Розмір ОГД у випадку, якщо інвалідність або втрата працездатності встановлені у 2025 році .
Для військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, інвалідність яких пов’язана з виконанням обов’язків військової служби або захистом Батьківщини:
І група — 400-кратний прожитковий мінімум (1 211 200 грн);
II група — 300-кратний прожитковий мінімум (908 400 грн);
III група — 250-кратний прожитковий мінімум (757 000 грн).
Для військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, інвалідність яких настала у зв’язку з проходженням військової служби:
І група — 120-кратний прожитковий мінімум (363 360 грн);
II група — 90-кратний прожитковий мінімум (272 520 грн);
III група — 70-кратний прожитковий мінімум (211 960 грн).
Розмір ОГД при частковій втраті працездатності
Якщо втрата працездатності пов’язана з виконанням обов’язків військової служби (захистом Батьківщини), залежно від відсотка її втрати, передбачені виплати у розмірі від 70-кратного прожиткового мінімуму:
- військовослужбовцям, які втратили працездатність внаслідок поранення, контузії, травми, каліцтва або захворювання;
- особам звільненим з військової служби, яким втрату працездатності встановлено не пізніше, ніж через 3 місяці після звільнення.
У разі зміни групи інвалідності або її причинного зв’язку, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, надалі призначається доплата з урахуванням раніше виплачених сум.
У разі встановлення більшого ступеня втрати працездатності чи зміни його причинного зв’язку, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата допомоги здійснюється з урахуванням раніше виплачених сум (крім випадків поранення, травми, контузії, каліцтва, отриманих у різний період часу, за якими виплата допомоги здійснюється окремо, без урахування раніше виплачених сум).
Нормативні акти, якими регламентується виплата одноразової грошової допомоги:
- постанова Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»;
- Наказ Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей».
Терміни отримання виплати
Виплата в більшості випадків відбувається зазвичай впродовж 4 місяців з дати подання документів. Терміни можуть збільшитись через додаткове опрацювання документів.
Більш детально на сайті Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України

Новини рубріки

Зеленський: Працюємо із партнерами над постачанням та виробництвом зброї
11 липня 2025 р. 21:02

Кім Чен Мир — на Харківщині знищили корейську систему залпового вогню
11 липня 2025 р. 20:59

Безсмертна класика — як працює САУ «Акація»
11 липня 2025 р. 20:59