Перехоплювачі не підходять для відбиття масових атак "Шахедів". І не лише тому, що це надто дорого — Касьянов

14 липня 2025 р. 15:27

14 липня 2025 р. 15:27


Поки Росія готує по 1000 ударів на добу, Україна все ще розраховує на допомогу партнерів. На брифінгу в Римі президент Володимир Зеленський заявив, що наша держава готова збивати стільки БпЛА щодня (щоночі) за допомогою дронів-перехоплювачів, пише офіцер ЗСУ та радіоінженер Юрій Касьянов у матеріалі "Арифметика війни: чому дешеві дрони-перехоплювачі — це дуже дорого" . Зеленський сказав, що справа тільки у фінансуванні, і якщо партнери допоможуть грішми, то Україна зможе виробляти зенітні дрони серійно.

Тема перехоплювачів актуальна, але далеко не нова. Що ж буде, коли це рішення запрацює? Касьянов пояснив це за допомогою математики. Нормальний коефіцієнт ураження цілей у ПВО — 0,5. Тобто для враження однієї цілі потрібно дві ракети або два дрони-перехоплювачі.

"Це дуже оптимістичний коефіцієнт, тому що сьогодні, щоб збити один безпілотник-розвідник противника в денний час, потрібно в середньому п'ять дронів-перехоплювачів . У нічний час — 10 ... Тому що час польоту FPV-дрона дуже обмежений — не більш як 25 хвилин. Якщо ціль перебуває на великій висоті, то політ може скоротитися до 10 хвилин, з яких половину часу треба витратити на підйом до необхідного ешелону і ще п'ять хвилин — на пошук цілі й наведення на неї", —пояснив експерт.

Денний зенітний дрон із цифровим каналом управління і передачі відео, з нормальною оптикою коштуватиме приблизно 2–3 тисячі доларів. Нічний — мінімум удвічі дорожче (від 4 тисяч доларів) через тепловізор. Тобто, щоб збити безпілотник ворога вдень, потрібно мінімально 10 тисяч із коефіцієнтом один до п’яти, у нічний час — 40 тисяч із коефіцієнтом один до десяти, пояснює він.

Та це — теорія, тоді як реальність, на жаль, геть інша. Наприклад, наліт на Київ 10 липня тривав понад десять годин, росіяни застосували 400 "Шахедів". Якщо тільки кожен десятий дрон влучає в ціль, для ліквідації цієї маси безпілотників треба 400 досвідчених операторів — якщо один керує за раз десятком БпЛА — крім інших членів команди. Вартість операції тільки за ціною дронів (40 000х400) дорівнюватиме 16 млн доларів. Якщо прийняти вартість одного "Шахеда" у 80 тисяч, то вартість російської атаки тільки за ціною безпілотників становитиме за одну ніч 32 млн доларів.

"Тобто ми витрачатимемо лише вдвічі менше грошей на знищення «Шахедів», ніж росіяни на їхнє виробництво й запуск, при тому, що наші доходи як мінімум у десять разів менші. Перемога?" — розповідає він.

Крім того, обов'язковими умовами успішної атаки дрона-перехоплювача вночі є такі.

Касьянов підсумовує: для успішного перехоплення 400 ворожих "Шахедів" нам треба як мінімум 4000 дронів-перехоплювачів, 400 мобільних груп, 800 автомобілів, 400 досвідчених пілотів і 400 радарів, гарна погода без дощу, снігу й сильного вітру. І це тільки для Києва!

"Можливо, згодом коефіцієнт успішних атак удасться поліпшити до 1:5, оператори візьмуть на себе зобов'язання запускати за ніч не по десять, а по двадцять дронів-перехоплювачів і погода завжди нам сприятиме. Але якщо противник справді почне запускати не по 400–500, а по 1000 ударних дронів щоночі? — коментує ситуацію він. — При цьому слід пам'ятати: якщо масовані атаки будуть щоночі, то людям знадобиться заміна, тобто кількість пілотів-операторів має бути як мінімум вдвічі більшою".

Тож Касьянов наголошує: хоча перехоплювачі довели свою ефективність у боротьбі з одиночними розвідувальними безпілотниками, ударними "Ланцетами", "Молніями" й навіть із FPV-дронами, вони не підходять для відбиття масованих атак "Шахедами". Адже в такому випадку ця технологія надто витратна й фактично дорожча за застосування зенітних ракет типу "Стінгер" із коефіцієнтом ураження цілі 0,8-0,9 і вартістю ракети до 100 тисяч доларів.

Більше матеріалів Юрія Касьянова читайте за посиланням .

Перехоплювачі не підходять для відбиття масових атак "Шахедів". І не лише тому, що це надто дорого — Касьянов

Джерело: zn.ua (Війна)