Данія замовила французькі ЗРК VL-MICA та стане першим їх оператором у Європі: чому обрали саме їх

25 липня 2025 р. 18:00

25 липня 2025 р. 18:00


Французький зенітний ракетний комплекс VL-MICA від MDBA France отримав першого свого замовника з Європи у вигляді Данії. Міністерство оборони цієї країни повідомило про укладання замовлення на два ЗРК (fire unit), без розголошення ціни, але у межах дуже швидких постачань зі строком виконання у 2026 році.

І ця закупівля пов'язана із тим, що Данія вирішила ліквідувати величезну прогалину у своїй системі ППО та екстрено скупити за 0,8 млрд євро всі європейські ЗРК малої дальності які можливо . Тому, окрім VL-MICA, данську оборону має посилити орендований у Норвегії NASAMS, бо чекати виготовлення нового - довго. А також ЗРК від Diehl Defence, скоріш за все, IRIS-T SLS.

Але зрештою для самого VL-MICA це дійсно знакове замовлення, бо до цього цей ЗРК значної популярності не отримав. Його першим замовником ще у 2009 році став Оман, що замовив один ЗРК. Після чого його у 2013 році одразу п'ять комплексів придбала Саудівська Аравія. Серед інших клієнтів - Ботсвана та Таїланд, по одному у 2016 році, а також Марокко у 2020 році - 4 комплекси.

І це попри те, що у своїй морській версії цей ЗРК значно популярнішій - понад 10 країн, включно з Україною. Бо на корветах класу Ada для ВМСУ встановлені саме ці комплекси. Також понад 10 й операторів самої ракети MICA на літаках, бо насправді це ракета "повітря-повітря", тому всі оператори Mirage-2000, включно з Україною, та Rafale - є операторами цієї ракети.

При пуску з землі MICA уражає аеродинамічні цілі на дальності до 20 км та на висоті до 9 км. Ракети можуть бути, як з активною радіолокаційною головкою самонаведення (MICA RF), так і з інфрачервоною (MICA IR).

Данія замовила французькі ЗРК VL-MICA та стане першим їх оператором у Європі: чому обрали саме їх

У склад комплексу введено РЛС Thales GM200, сучасну РЛС на технології GaN, що працює у S-діапазоні (частоти: 2-4 ГГц, довжини хвиль: 15-7,5 см) та здатна виявляти цілі на дальності до 250 км.

Причини, чому VL-MICA так і не стала популярною у 2010-х роках можливо пояснити доволі слабкою увагою більшості країн світу до наземної компоненти ППО. А от відсутність замовлень з 2022 року, тим, що завдяки реальній доведеній ефективності в Україні всі хто вбачав потребу почали замовляти IRIS-T SLM від Diehl Defence та NASAMS від Kongsberg. І якби Франція відправила до України виготовлені у вигляді допомоги VL-MICA, можливо все було інакше.

Тобто цілком можливо, що вибір Данією VL-MICA пов'язаний саме тим, що зараз на ці ЗРК просто відсутня черга і їх дійсно можливо замовити та отримати доволі швидко. І саме це стало головним фактором при закупівлі. Бо тепер один із ключових параметрів для оцінки будь-якого озброєння це час, який необхідний на його виготовлення.

VL-MICA

Маємо додати, що VL-MICA розглядалась, як один з варіантів посилення своєї ППО Румунією. Ця система конкурувала там із LIG Nex1 з Південної Кореї, вже згаданимим німецькими IRIS-T SLS та IRIS-T SLM, а також Spyder від ізраїльського Rafael. У результаті розгону всіх конкурсантів, бо жоден з них не зміг вкластися у виділені 1,9 млрд євро на 18 ЗРК малої та надмалої дальності, у Бухаресті закупили Spyder у новій версії із польськими ракетами за 2 млрд євро .

Данія замовила французькі ЗРК VL-MICA та стане першим їх оператором у Європі: чому обрали саме їх

Джерело: defence-ua.com