США продовжують літати на MQ-1 Predator, які списували в 2018 році та розбирали на запчастини, як так могло вийти

26 червня 2026 р. 17:05

26 червня 2026 р. 17:05


На початку червня 2026 року Командування армії США на Близькому Сході (CENTCOM) оголосило про втрату одного MQ-1 Predator. Це повідомлення викликало певну інтригу, бо "Предатори" були офіційно списані ще у 2018 році.

Як далі пише в своїй публікації видання The War Zone , у 2019 році були чутки про начебто можливу передачу ВМС США до 20 одиниць MQ-1 Predator, котрі виявились таки підтвердженими.

В даній історії картина виглядає так. На момент офіційного зняття з озброєння у 2018 році в розпорядженні американських військових лишалось "кілька десятків" MQ-1 Predator, із яких орієнтовно 50 пішли на розбірку запчастин, які підходять і під новіші MQ-9 Reaper.

Крім цього, ще 15 безпілотників MQ-1 Predator були переміщені для зберігання на знаменитій авіабазі "Девіс-Монтан", де розміщене найбільше у світі «кладовище літаків». Ці апарати формально є власністю Національного музею ВПС США.

Водночас, у 2019 році 20 дронів MQ-1 Predator отримав у своє розпорядження Центр розробки озброєнь ВМС (NAWCWD), котрий в свою чергу входить до складу Командування військово-морських авіаційних систем NAVAIR.

Після передачі ці безпілотники отримали позначення NMQ-1B. В даному випадку буквенний індекс "N" означає, що ці апарати були модифіковані для проведення певного роду тестів, без можливості переробки назад на бойові апарати.

Що саме було змінено в NMQ-1B, представники ВМС США уточнювати не стали. Самі автори TWZ припускають, що ці дрони були модифіковані для випробувань різних зразків бортової апаратури, або ж для імітації різних видів радіолокаційних або інфрачервоних сигналів. Також не варто виключати, що NMQ-1B могли використовуватись і для моніторингу випробувань різних зразків керованого ракетного озброєння.

Виходячи з описаного вище фактажу автори TWZ припускають, що в епізоді на початку червня 2026 року CENTCOM говорив про втрату MQ-1C Grey Eagle армії США, по яким однак статус також наразі виглядає незрозумілим.

Раніше Defense Express писало про інший аналогічний приклад, що американські військові використовують формально списані ще в 2006 році літаки-"невидимки" F-117 для різного роду тренувань, зокрема для імітації російських крилатих ракет Х-101.

США продовжують літати на MQ-1 Predator, які списували в 2018 році та розбирали на запчастини, як так могло вийти

США продовжують літати на MQ-1 Predator, які списували в 2018 році та розбирали на запчастини, як так могло вийти

США продовжують літати на MQ-1 Predator, які списували в 2018 році та розбирали на запчастини, як так могло вийти

Джерело: defence-ua.com