Учені навчили штучний інтелект зашифровувати секретні повідомлення

29 квітня 2025 р. 17:26

29 квітня 2025 р. 17:26


Дослідники з двох норвезьких університетів розробили алгоритм, за допомогою якого можна зашифровувати таємну інформацію у звичайні повідомлення. Справжній зміст можна зрозуміти лише «прогнавши» текст через штучний інтелект, повідомляє Nauka.ua .

Працю під назвою «Фреймворк LLM для криптографії через канали чату» опублікували на платформі для обміну дослідженнями arXiv . Над науковою статтею працювали фахівці з Норвезького  університету науки і технологій (Тронгейм) та Університету Осло.

Розробники створили велику мовну модель, яка може підтримувати розмову на поставлену тему. Далі алгоритм працює у такий спосіб: користувач передає ШІ повідомлення, яке має бути зашифрованим. Штучний інтелект «ховає» це повідомлення в інше, довільне, розміщуючи за певною схемою букви у кожне слово.  Наприклад, можна прочитати основне повідомлення, виділивши другу літеру  кожного слова у підставному повідомленні. Але платформа з цитованого дослідження використовує значно складніші комбінації.

Для того, щоб у такий спосіб переписуватися, відправник та адресат повинні попередньо отримати код дешифрування. Тоді вони зможуть читати таємні повідомлення за допомогою своєї моделі ШІ.

Учені зазначили, що взялися за розробку для того, аби люди в диктаторських країнах могли безпечно обмінюватися повідомленнями у звичайних месенджерах, не остерігаючись спецслужб. Вони також зазначили, що уряди багатьох країн вимагають від топових  сервісів для миттєвого обміну повідомленнями доступу до їх даних.

«Уряд Великої Британії вимагав від Apple впровадити бекдор для доступу до зашифрованих даних користувачів. Аналогічно французький уряд розглядав заходи, що дозволяють передачу повідомлень у рамках слідчих запитів. Пов’язані з Росією хакерські групи розробили методи для зламу зашифрованих месенджерів, включаючи Signal, WhatsApp та Telegram», – йдеться у дослідженні.

Попри хороші результати, дослідники поки не готові відкривати доступ до коду своєї розробки, оскільки технологія ще має бути доопрацьована в майбутньому.

Раніше Держспецзв'язку рекомендували, як зробити користування месенджерами максимальним безпечним . Варто перевірити налаштування безпеки, регулярно оновлювати додатки до останньої версії. Стежити за членством у групах та появою нових невідомих контактів, не відкривати підозрілі посилання. Жоден месенджер не гарантує повної захищеності, але найбільш надійними зараз вважаються Signal та WhatsApp. Месенджери Telegram та Viber не радять використовувати для передачі чутливих даних.

Учені навчили штучний інтелект зашифровувати секретні повідомлення

Джерело: zn.ua (Технології)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua