Японія заявила про дрон, що здатен викликати блискавки

03 травня 2025 р. 21:40

03 травня 2025 р. 21:40


Технологічний гігант з Токіо стверджує, що створив перший у світі дрон, здатний викликати та направляти блискавки. Як Зевс на крилатій колісниці, або ж – реалістичніше – як літаючий громовідвід, цей дрон може викликати електричні розряди з-під грозових хмар, поглинати їхню величезну енергію, майже не зазнаючи пошкоджень, і залишатися у повітрі під час всього процесу, за словами компанії.

Ці твердження ще не пройшли рецензування науковою спільнотою, однак якщо дрон дійсно здатен на те, що заявляє група Nippon Telegraph and Telephone (NTT), ця технологія теоретично може захистити міста та інфраструктуру по всьому світу від уражень блискавками.

Щохвилини близько 6 000 блискавок уражають землю по всій планеті. Потужність однієї блискавки може підпалити ліси, розщепити бетон, спричинити парові вибухи в деревах та викликати стрибки напруги, які призводять до масштабних відключень електроенергії, плавлення дротів і незворотного пошкодження електроніки.

Хоча громовідводи на будівлях забезпечують певний захист, група NTT протягом кількох років працює над кращим рішенням для захисту свого телекомунікаційного обладнання. Їхній дрон може й не виглядати вражаюче, але, за словами компанії, у грудні минулого року вони випробували одну з його версій під реальною грозовою хмарою в північній півкулі.

Дрон-блискавкоприймач

13 грудня 2024 року, коли гроза наближалася до гірського району префектури Шімане в Японії, дрон компанії нібито піднявся на висоту 300 метрів, несучи провідник.

Цей провід з’єднував дрон з перемикачем на землі. При його вмиканні через провід проходив електричний струм, який заземлював дрон. Як наслідок, це нібито посилювало електричне поле навколо дрона, що спричиняло ураження блискавкою. За даними NTT, дрон пережив удар блискавки і продовжив політ, хоча його захисне покриття дещо оплавилося.

Альтернативи громовідводу

Це не перша спроба науковців викликати блискавку чимось іншим, ніж традиційним громовідводом. Деякі дослідники вже експериментували з використанням лазерів, щоб скеровувати блискавки вбік від критично важливої інфраструктури.

Однак, на відміну від лазера, дрон, який притягує блискавку, має бути захищений від електричних пошкоджень. Для цього NTT помістила пристрій у металеву клітку Фарадея, яка проводить струм по зовнішній поверхні, зменшуючи електромагнітні завади. У лабораторних умовах ця клітка захищала дрон навіть при ударах штучними блискавками, потужнішими за природні у п’ять разів.

У своєму нещодавньому пресрелізі компанія заявила:
«NTT прагне захистити міста та людей від ударів блискавок за допомогою дронів, які здатні витримувати прямі удари та безпечно направляти блискавки геть, активно викликаючи їх у потрібних місцях».

Використання блискавки як джерела енергії?

Хоча країни тропічного поясу зазнають найбільше ударів блискавок, нові дослідження вказують, що забруднення довкілля та зміна клімату можуть збільшити ці ризики в майбутньому.

Нові технології, що зменшують шкоду від гроз, є вкрай необхідними. NTT йде ще далі — компанія заявляє, що вивчає способи збору енергії блискавок, скерованих до землі їхніми дронами.

Це звучить як чудова ідея, але наразі вона залишається лише теоретичною. Батареї, здатні накопичувати таку кількість енергії та поступово віддавати її в мережу, поки що не існують. У минулому деякі вчені називали ідею збору енергії блискавок «безнадійною».

Чи витримає ця новинка від NTT наукову перевірку – покаже час.

Японія заявила про дрон, що здатен викликати блискавки

Джерело: portaltele.com.ua (Технології)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua