NASA планує висадити астронавтів на Місяць, а потім впритул зайнятися Марсом

12 травня 2025 р. 02:53

12 травня 2025 р. 02:53


Новий очільник NASA Джаред Айзекман ухвалюватиме стратегічні рішення щодо майбутнього американської космічної програми. Одне з головних питань — як поєднати підготовку польотів на Місяць і Марс. Під час слухань у Сенаті Айзекман наголосив, що адміністрація США визначає пріоритетом висадку американських астронавтів на Марс. Водночас програма передбачає і присутність на Місяці, зокрема для вивчення її наукової, економічної та безпекової цінності.

Про це пише 11 травня The Hill .

Ближчим часом NASA планує здійснити місії Artemis II (обліт Місяця) та Artemis III (висадка на поверхню). Використовуватимуться вже наявні системи — капсула Orion і дорога ракета SLS. Для посадки на Місяць залучать модифікований Starship компанії SpaceX. Після Artemis III уряд пропонує перейти до комерційно вигідніших технологій для амбітніших місячних програм.

Традиційний підхід у Вашингтоні — створення експертної комісії. У минулому, наприклад, комісія Огастина визнала програму Constellation часів Буша-молодшого надто дорогою. Але ефективніший шлях — створити місячну базу, щоб на практиці оцінити її користь.

Наукова цінність Місяця полягає у збереженій історії Сонячної системи. Через відсутність атмосфери його поверхня зберігає сліди метеоритів і впливів Сонця за мільярди років. Зворотній бік Місяця — ідеальне місце для радіотелескопа, бо він захищений від земних радіоперешкод.

З економічного погляду Місяць має стратегічні ресурси: воду, гелій-3, рідкоземельні елементи, а також промислові — залізо, титан, алюміній, кремній. База могла б стати майданчиком для їх видобутку. Навіть якщо транспортування на Землю буде неефективним, ресурси Місяця можуть живити космічну економіку в навколоземній орбіті, як підкреслює Айзекман.

Політичний аргумент — це змагання з Китаєм, який планує створити базу на південному полюсі Місяця до 2035 року. США не можуть допустити, щоб Китай отримав монополію на Місяць. Щоб зберегти вплив у світі, Америка має створити власну базу, залучивши до її реалізації союзників — Японію, Канаду, ЄС, Індію. Так, як свого часу з Міжнародною космічною станцією.

Мрія про колонізацію Марса в дусі Ілона Маска виглядає привабливо. Але Місяць — це першочерговий етап, якому не можна нехтувати. Його освоєння могло б стати знаковим досягненням для США ще до кінця 2020-х років.

Нагадаємо, адміністрація Дональда Трампа представила пропозицію скоротити приблизно чверть бюджету NASA на 2026 рік. План передбачає зменшення кількості екіпажу на Міжнародній космічній станції та обсягів досліджень, що проводяться на її борту. Водночас пропонується нове фінансування, яке, ймовірно, піде на користь компанії SpaceX Ілона Маска через пріоритетне фінансування пілотованих місій на Марс, а також посилення зусиль з повернення США на Місяць раніше за Китай.

NASA планує висадити астронавтів на Місяць, а потім впритул зайнятися Марсом

Джерело: zn.ua (Технології)