Депресія передається через поцілунок — дослідження

27 травня 2025 р. 20:12

27 травня 2025 р. 20:12


Іранський дослідник Реза Растманеш опублікував дослідження, у якому висуває теорію, що депресія та тривога можуть частково передаватися через поцілунки. Він пояснює, що на ментальне здоров’я впливають різні фактори, у тому числі бактерії, які заселяють людський організм, пише Earth.com .

Команда науковців, яку Растманеш очолював, відстежувала самопочуття у парах, які живуть разом менше року. Усього участь взяли 268 сімей. Це були пацієнти двох приватних клінік сну у Тегерані. Критерієм підбору було те, що один з подружжя мав  “депресивно-тривожний фенотип” — це помірна депресія, помірна тривожність, сильні розлади сну.

Вчені інтерв’ювали пари за допомогою затверджених доказовою медицинською практикою опитувальників, а також брали зразки слини для оцінки рівня кортизолу і мазки з рота — для аналізу бактеріального складу.

Після шести місяців спільного проживання показники депресії, тривожності та розладів сну у парах почало синхронізуватися, а мікробіом в ротовій порожнині здорового партнера ставав наближеним до бактеріального складу хворого. Також виявилося, що жінки були більш вразливими до цих змін.

У мазках з рота раніше здорового чоловіка/дружини вчені за допомогою секвенування ДНК та лінійного дискримінаційного аналізу виявили підвищений рівень бактеріальних груп Clostridia, Veillonella, Bacillus та Lachnospiraceae. Ці мікроорганізми науковці раніше вже пов'язували з психічними розладами. Рівень кортизолу у здорових партнерів, які проживали із хворими на депресію жінками/чоловіками, теж підвищувався, особливо у жінок. Останні демонстрували збільшення показників майже вдвічі.

При спільному побуті уникнути обміну бактеріями неможливо. Це відбувається не лише при поцілунках — достатньо дихання під час сну або спільного харчування. У переважній більшості випадків це не несе жодної загрози. Та все ж науковці вважають, що синхронізація ментального фону у парах може бути не лише наслідком соціальної взаємодії – вона також може мати мікробне та гормональне походження.

За оцінками українських психотерапевтів та психіатрів, діагноз “клінічна депресія” почали отримувати значно більше наших співгромадян. Це пов’язують із війною, яку Росія розв’язала проти України. Як лікують українських військових та членів їхніх сімей, читайте в інтерв’ю “Про невидимі травми, бойову втому і... надію” авторства Алли Котляр з директоркою Центру психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна» Ксенією Возніциною.

Депресія передається через поцілунок — дослідження

Джерело: zn.ua (Технології)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua