Навіть охолодження не рятує: кліматична криза скорочує виробництво молока

05 липня 2025 р. 13:47

05 липня 2025 р. 13:47


Кліматичні зміни значно знижують виробництво молока, навіть там, де фермери активно використовують охолодження. Дослідження проводилося в Ізраїлі протягом 12 років, охопило 130 000 корів і показало, що день з вологою температурою понад 26 °C зменшує надої на 10 %, а ефекти зберігаються майже 11 днів. Це означає, що навіть передові технологічні системи лише частково покривають шкоду від спеки, повідомляє Phys.org .

“Зміна клімату матиме широкий вплив на те, що ми їмо та п’ємо, включаючи склянку холодного молока. Наше дослідження показало, що екстремальна спека призводить до значного та тривалого впливу на постачання молока, і навіть найвисокотехнологічніші ферми з хорошими ресурсами впроваджують стратегії адаптації, які можуть бути недостатньо відповідними зміні клімату”, – наголошує один зі співавторів дослідження, Еял Франк, доцент Школи державної політики Гарріса.

У дослідженні, опублікованому в Science Advances В Ізраїлі ферми обладнані вентиляцією, тіньовими спорудами та системами обприскування, і все ж, такі технології лише на половину зменшують втрати молока. При температурі 24 °C ці системи компенсують 40 % ускладнень, відповідно чим вища температура, тим менше допомагають технології. Попри обмежену ефективність, науковці переконані, що інвестиції в охолоджувальні системи виправдані – фермери можуть повернути витрачені кошти орієнтовно за півтора року.

“Молочна промисловість в Ізраїлі є гарним випробувальним майданчиком, оскільки ферми розкидані по всій країні та мають широкий діапазон температур і вологості, що відповідає умовам для провідних країн-виробників молока по всьому світу”, – говорить співавтор дослідження Рам Фішман, доцент кафедри державної політики Тель-Авівського університету.

Світова перспектива досить тривожна: за прогнозами дослідження, опублікованого в Science Advances , до 2050 року десятка країн-лідерів з виробництва молока може втратити в середньому 4 % надоїв за день. Найбільших втрат за відсутності похолодання зазнають Індія, Пакистан та Бразилія – від 3,5 до 4 %, навіть з урахуванням адаптації. США та Китай можуть зазнати втрат від 1,5 до 2,7 % на корову щодня.

“Молочні фермери добре усвідомлюють негативний вплив теплового стресу і застосовують різні методи адаптацій. Але повна ізоляція корів – надто дорога, тому ферми інвестують лише частково”, – пояснив співавтор Аял Кімхі, доцент Єврейського університету в Єрусалимі та віцепрезидент Інституту соціально-економічних досліджень Шореша.

Франція Паландрі, провідна авторка дослідження, постдокторант Школи державної політики Гарріса, наголосила: “Слід розглянути більше стратегій не лише для охолодження корів, але й для зменшення стресових факторів, таких як утримання та розлучення телят. Стресові фактори роблять корів більш чутливими до спеки та менш стійкими”.

Берлін готується до життя у новому кліматі, створюючи житловий район з нуля, де інтегрує сучасні екологічні, соціальні й технологічні рішення. Шумахер-Квартал, що зводиться на території колишнього аеропорту Тегель, стане не лише домівкою для понад 10 тисяч мешканців, а й осередком кліматично стійкого міського планування. Забудова тут здійснюється за принципами “губчастого міста”, із використанням перероблених матеріалів, обмеженням автотранспорту, збором дощової води та пріоритетом для пішоходів.

Навіть охолодження не рятує: кліматична криза скорочує виробництво молока

Джерело: zn.ua (Технології)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua