вологість:
тиск:
вітер:
“Найнебезпечніший льодовик на Землі” потішив скептиків: крижана маса збільшується попри глобальне потепління
Супутникове зображення з Міжнародної космічної станції (МКС), зроблене у 2023 році, зафіксувало злиття трьох льодовиків у гірському хребті Каракорум на межі Індії, Пакистану, Китаю та Афганістану, передає DailyMail . Йдеться про льодовики Лолофонд, Терам Шехр та Сіачен. За даними дослідників NASA, ці льодовики не лише зливаються, а й продовжують нарощувати крижану масу, що суперечить найпоширенішій глобальній тенденції танення льоду через зміну клімату.
Каракорум, де з 1984 року Індія та Пакистан утримують війська по різні боки льодовиків, відомий як один із найнебезпечніших гірських регіонів світу. Однак наукову спільноту зацікавила не геополітика, а так звана “Каракорумська аномалія” – зростання льодовиків у часи, коли більшість крижаних мас у світі стрімко зменшуються.
Згідно з даними дослідження 2022 року, опублікованого в Journal of Climate, з 1980 по 2019 роки інтенсивність зимових опадів у регіоні зросла на 10%. Додатково сприятливі погодні умови – прохолодніше літо та більші обсяги снігу взимку, могли спричинити уповільнення танення. Інше дослідження, опубліковане у 2023 році в Earth System Science Data, попереджає, що ці зміни можуть бути короткочасними через загальне підвищення температури на планеті.
Попри те, що причина зростання льоду залишається неясною, деякі дослідники висувають альтернативні гіпотези. Зокрема, професор геології Кеннет Хьюїтт з Університету Вілфріда Лор’є вважає , що товсті шари уламків і пилу, які накопичувались століттями, могли захистити кригу від сонячного тепла. Водночас у Національному центрі даних про сніг та лід (США) цю теорію поставили під сумнів, зазначивши, що зростання маси льодовиків спостерігається лише з 1990-х років – а отже, інші чинники мають бути вирішальними.
На знімках NASA чітко видно темні морени – смуги з каміння й пилу між льодовиками, які утворюються під час злиття крижаних мас. Особливо помітні вони біля льодовика Терам Шехр, який вливається у Сіачен – один із найдовших гірських льодовиків у світі за межами полярних регіонів. Його довжина становить 47 миль (близько 76 км), ширина – 2,2 милі (3,5 км), він починається на висоті близько 5800 метрів і спускається до 3600 метрів над рівнем моря.
Паралельно з відкриттями в Каракорумі, у травні цього року китайські вчені повідомили про рекордне утворення льоду в Антарктиді, яке спостерігається з 2021 року. Це стало ще одним прикладом, що активно використовується кліматичними скептиками для критики політик у сфері змін клімату.
Зокрема, в соціальних мережах користувачі жартують про “новий льодовиковий період”. Вони ставлять під сумнів доцільність кліматичного регулювання.
“Ця аномалія роками спантеличувала вчених, безсумнівно, засмучуючи фанатиків #ClimateChange”, – написав один із користувачів на X.
Коментуючи цю реакцію, професор Кембриджського університету Майк Халм у 2023 році заявив, що перебільшення теми зміни клімату викликає недовіру до науки. “Зміна клімату називається єдиним поясненням того, чому у світі все йде не так. Посуха, голод, повені, війни, расизм – що завгодно. А якщо це й погано, то це глобальне потепління, спричинене людиною”, – зазначив він.
У науковій спільноті натомість погоджуються, що хоча локальні аномалії на кшталт Каракоруму існують, вони не заперечують глобального потепління. Як наголошують автори Earth System Science Data, такі феномени “не виключають довгострокових кліматичних загроз, а навпаки – ілюструють складність процесів у гірських регіонах”.
На Шпіцбергені вчені зафіксували аномальне зимове потепління : температура перевищувала 0°C, замість снігу йшов дощ, а тундра позеленіла. Замість очікуваного снігового покриву дослідники зібрали зразки лише один раз за два тижні. Вчені попереджають, що регіон входить у нову кліматичну фазу, що загрожує екосистемам, мерзлоті та життю місцевих громад.

Новини рубріки

Як за 10 секунд вирішити проблему з перебоями Wi-Fi-роутера
26 липня 2025 р. 13:10

Lost Ark запрошує до "Раю": вийшло літнє оновлення гри
26 липня 2025 р. 07:15