вологість:
тиск:
вітер:
Стрес у дитинстві знизив шанси бабаченят на виживання
Перенесений у дитинстві стрес знизив шанси бабаченят на виживання, а також знизив тривалість життя вже дорослих бабаків, як показало майже двадцятирічне дослідження цих тварин у штаті Колорадо, США. Серед причин стресу бабаків науковці особливо виділили пізнє народження, велику кількість дитинчат в однієї матері та втрату бабаченятами матері, навіть якщо вона відбулася вже після відлучення від материнського молока. Такі результати опублікували в журналі Ecology Letters .
Inklein / Wikimedia Commons
Як оцінювали вплив стресу на життя бабаків?
Науковці розробили аналог кумулятивного індексу несприятливих факторів (КІНФ), який у людей допомагає оцінити вплив бідності та стресу в дитинстві на тривалість та якість життя. Для тварин досі такі індекси не застосовували, адже бракувало даних спостережень за багатьма їх поколіннями, щоб оцінювати ступінь такого впливу. Створений дослідниками для жовточеревих бабаків ( Marmota flaviventer ) КІНФ працював краще, ніж моделі машинного навчання, які враховували окремі стресові фактори.
Чим вищим був цей індекс, тим меншими були шанси бабаченят дожити до дорослого віку. Кожен додатковий стресовий фактор знижував шанси дитинчат дожити до одного року на 30-40 відсотків. А високий індекс у дитинстві підвищував ризик загибелі вже дорослих бабаків у 2-3 рази. Що цікаво, наявність сприятливих умов у дитинстві не компенсувала вплив стресових факторів. Це показує, що негативний вплив перенесеного в дитинстві стресу зберігається протягом життя.
- У дослідженні на приматах науковці довели, що більш тривала опіка матері подовжує тривалість життя ссавців. Це може пояснити, чому велику тривалість життя мають саме ті тварини, які дбають про своїх нащадків.
Новини рубріки
Виявити позаземні цивілізації за забрудненням не вийде
15 січня 2025 р. 03:26
Вчені показали, як звучать спалахи на Сонці
14 січня 2025 р. 20:41