вологість:
тиск:
вітер:
Астрономи розгадали таємницю масштабних бур на Урані та Нептуні
Потужні шторми на крижаних гігантах Сонячної системи підживлює метан, вважають учені. Про дослідження, опубліковане на сайті препринтів arXiv, пише LiveScience.
Група астрономів повідомила про вирішення таємниці формування потужних і непередбачуваних штормів на Урані та Нептуні, найдальших планетах Сонячної системи. Ключовим фактором у формуванні масштабних атмосферних явищ виявився метан – третя після водню і гелію за поширеністю молекула в глибинах атмосфер обох планет.
Дослідники використовували комп’ютерне моделювання, щоб зрозуміти роль метану в атмосферній динаміці крижаних гігантів. Аналіз показав, що за певних умов вуглеводень може суттєво впливати на теплопередачу всередині планет. У верхніх шарах атмосфери метан конденсується в краплі, які опускаються на нижчі висоти, де знову нагріваються і піднімаються, формуючи цикл, подібний до водного циклу на Землі.
Коли атмосфера стає перенасиченою метаном, утворюється стійкий шар, що перешкоджає проникненню тепла до поверхні та пригнічує утворення штормів. Однак на полюсах Урана і в деяких областях Нептуна, де концентрація метану недостатньо висока для створення такого шару, тепло може легко підніматися до поверхні, викликаючи потужні бурі.
Коли в 1980-х роках повз Уран і Нептун пролетів космічний апарат “Вояджер-2”, вчені побачили, що на планеті трапляються потужні, короткочасні шторми. Сильні, але швидкоплинні шторми виникають кожні кілька років і є настільки великими, що їх можна побачити (у телескоп) із Землі.
Дослідження проливає світло на складні механізми, що керують кліматом крижаних гігантів, що може бути корисним для майбутніх місій з вивчення Урана і Нептуна. Крім того, відкриття допоможе інтерпретувати дані спостережень за далекими екзопланетами.
Джерело: cikavosti.com (Всесвіт)Новини рубріки
Виявити позаземні цивілізації за забрудненням не вийде
15 січня 2025 р. 03:26
Вчені показали, як звучать спалахи на Сонці
14 січня 2025 р. 20:41