вологість:
тиск:
вітер:
Перебування в космосі сповільнило мислення астронавтів
Перебування на Міжнародній космічній станції (МКС) протягом шести місяців сповільнило мислення астронавтів. Як виявилося, воно вплинуло на швидкість обробки інформації, пам’ять й увагу, а також астронавти стали менш схильними до ризику. Що цікаво, деякі з цих змін зберігалися і після повернення на Землю. Це підкреслює необхідність вивчення впливу космічної радіації та мікрогравітації на мозок і розробки засобів протидії такому впливу. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Physiology .
Перебування в космосі сповільнило мислення астронавтів. GIPHY
Наскільки сильно перебування у космосі вплинуло на розумові здібності?
Науковці вивчали дані 25 астронавтів, які виконували місії на МКС, аналізуючи результати їхніх когнітивних тестів на п’яти етапах: до польоту, на ранніх і пізніх його етапах, а також одразу після повернення та за місяць після нього. Загалом когнітивна продуктивність, тобто здатність виконувати такі завдання, в астронавтів залишалася стабільною, але деякі розумові здібності погіршилися.
Зокрема, швидкість виконання завдань на пам’ять знизилася у 18,7 відсотка випадків, а на увагу — у 13,6 відсотка, і ці зміни зберігалися навіть після повернення на Землю. Найбільш помітними такі зміни були на ранніх етапах польоту, імовірно, коли організм пристосовувався до космічних умов. Можливим пристосуванням до нових умов є також зниження ризикової поведінки, яке спостерігали у частини астронавтів.
Такі результати дозволять космічним агенціям прогнозувати потенційні ризики для астронавтів у більш тривалих місіях, таких як політ на Марс. До того ж вони допоможуть у розробці програм тренувань розумових здібностей, а також плануванні роботи та відпочинку, що сприятиме підтримці когнітивного здоров’я астронавтів.
Що ще відомо про вплив космосу на здоров’я
👨🚀 Аналіз даних астронавтів з МКС та інших космічних місій показав, що космічна радіація та мікрогравітація здатні порушувати структуру клітин нирок, погіршуючи їх роботу.
🐀 А на пацюках науковці також довели, що тривале перебування в космосі може призводити до еректильної дисфункції, однак виправити це можна за допомогою антиоксидантів.
📖 Про те, що буде з астронавтами, які загинуть у космосі далеко від Землі, ми розповідали у матеріалі «Смерть у космосі».
Новини рубріки
Учені випробували ацтекські свистки смерті на сучасних людях
21 листопада 2024 р. 02:29
NASA створює платформу для прогнозування підвищення рівня моря до 2150 року
21 листопада 2024 р. 02:20
NASA зафіксувало руйнування подвійної зірки чорної діри в епічному зіткненні
21 листопада 2024 р. 02:17