Аналіз 11 млрд років еволюції Всесвіту підтвердив, що Ейнштейн мав рацію

21 листопада 2024 р. 14:47

21 листопада 2024 р. 14:47


Фізики картували майже 6 млн галактик, що охоплюють 11 млрд років космічної історії, для перевірки передбачень загальної теорії відносності.

Загальна теорія відносності Альберта Ейнштейна пройшла одну з найсуворіших перевірок. Міжнародна група астрономів вивчила рух і розподіл майже 6 млн галактик протягом 11 мільярдів років – періоду, що охоплює більшу частину існування Всесвіту. Спостереження збігаються з передбаченнями Загальної теорії відносності.

Дослідники використовували спектроскопічний інструмент темної енергії (DESI) – унікальний телескоп, встановлений в Аризоні в США. DESI одночасно аналізує світло від 5000 галактик, що дало змогу зібрати за рік такий обсяг даних, на який раніше знадобилися б десятиліття.

Спостерігаючи за тим, як гравітація формувала космічне павутиння галактик упродовж мільярдів років, учені виявили, що вона діє точно так, як передбачив Ейнштейн понад століття тому.

Загальна теорія відносності була добре перевірена в масштабах Сонячної системи, але нам потрібно було переконатися, що вона працює і в космологічних масштабах, – говорить Полін Заррук, співавтор дослідження з Французького національного центру наукових досліджень.

Симуляція показує, як більша чи менша гравітація впливає на положення галактик, змінюючи те, як вони кластеризуються на карті галактик

Дослідження також встановило нові обмеження на масу загадкових частинок – нейтрино. Це єдина фундаментальна частинка, маси якої ще точно не виміряли. Попередні експерименти показали, що сума мас трьох типів нейтрино має бути не меншою за 0,059 еВ/c? Результати DESI вказують, що сума має бути меншою за 0,071 еВ/c? Ці вимірювання залишають вузьке вікно для мас нейтрино

Результати проєкту DESI можуть допомогти розгадати головні загадки сучасної фізики. “Темна матерія становить близько чверті Всесвіту, а темна енергія – ще 70%, і ми досі не знаємо, що це таке”, – зазначає Марк Маус із Національної лабораторії Берклі. Вчені продовжують спостереження і до весни 2025 року планують зібрати дані про 40 млн галактик, що може призвести до нових відкриттів про природу темної енергії та еволюцію Всесвіту.

Аналіз 11 млрд років еволюції Всесвіту підтвердив, що Ейнштейн мав рацію

Джерело: cikavosti.com (Всесвіт)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua