вологість:
тиск:
вітер:
Смертність через зміни клімату та забруднення повітря зросте до 30 мільйонів на рік до 2100 року
Смертність через зміни клімату та забруднення повітря може зрости до 30 мільйонів на рік до 2100 року — і це за умови сталого розвитку людства та впровадження заходів зі зниження викидів. За умови ж найгіршого сценарію, коли викиди будуть неконтрольованими, з цих причин може помирати до 44 мільйонів людей щороку. В Україні, наприклад, з 2000 до 2090 року кількість смертей через зміни клімату зросте з 41 до 127 тисяч на рік, а через забруднення повітря, навпаки, впаде з 72 до 18 тисяч. Такими результатами поділилися в журналі Nature Communications .
Збільшення кількості смертей від змін клімату та забруднення повітря PM2.5 між 2000 та 2090 роками. Зліва зображена смертність від змін клімату (згори) і забруднення повітря (внизу) у 2000 році, а справа — приріст (червоним кольором) або зменшення (синім) смертності у різних країнах світу. Pozzer et al. / Nature Communications, 2024
Як визначали вплив змін клімату та забруднення повітря на смертність?
Науковці проводили моделювання умов на Землі, зокрема стану клімату та концентрації в повітрі твердих часточок розміром до 2,5 мікрометра (PM2.5). Вони враховували три можливих сценарії: якщо людство перейде на сталий розвиток та різко зменшить кількість викидів, якщо зміни щодо викидів будуть помірними, та якщо рівень викидів залишатиметься на високому рівні.
Якщо у 2000 році смертність через забруднення повітря та зміни клімату становила 5,7 мільйона на рік, то до кінця століття вона може сягнути 30-44 мільйонів. При цьому рівень забруднення повітря зменшиться завдяки контролю викидів, але смертність від нього продовжить зростати у 4-7 разів залежно від сценарію, особливо у Південній і Східній Азії, а також Африці на південь від Сахари. Збільшення смертності від високих температур буде ще відчутнішим — вона зросте у 6-11 разів до кінця століття, особливо у тропіках, а у країнах з високим доходом перевищить смертність від забруднення повітря ще до 2100 року.
Сприятиме такому збільшенню смертності як ріст чисельності населення, так і його старіння, адже середній вік у 2100 році має досягнути 56 років, а люди старшого віку більш сприйнятливі до впливу температур і забруднення. Оскільки за сценарію сталого розвитку смертність значно нижча, ніж за інших, це підкреслює необхідність і далі збільшувати обмеження на викиди, а також дбати про зменшення впливу високих температур і забруднення повітря на людей в різних країнах.
Що ще загрожує людству
🥵 З 1991 по 2018 рік кількість смертей від високих температур значно зросла й у деяких країнах становила понад третину смертей у теплий період року.
🫀 Згідно зі звітом ВООЗ, щоденно у Європі стається близько 10 тисяч смертей через серцево-судинні захворювання — їх спричиняє надмірне споживання солі та підвищений тиск.
🍄 Смертність від грибкових інфекцій зросла майже вдвічі за останні 10 років — цьому сприяє стійкість грибкових патогенів до препаратів, які з ними борються.
🦠 А от стійкість бактерій до препаратів від них може спричинити 39 мільйонів смертей у період між 2022 та 2050 роками, це майже два мільйони смертей на рік.
🚭 Але смертність у світі можна знизити, заборонивши продаж молоді тютюнових виробів — це запобіжить майже мільйону смертей від раку легень до 2095 року.
Новини рубріки
Електронний ніс навчився розпізнавати запахи швидше за мишей
21 листопада 2024 р. 16:10
ВООЗ схвалила для екстреного використання першу вакцину від віспи мавп для дітей
21 листопада 2024 р. 16:10
Старіння печінки викликало старіння та відмову інших органів
21 листопада 2024 р. 16:10