вологість:
тиск:
вітер:
Шимпанзе повторили гру та догляд за шерстю після спостереження за іншими
Шимпанзе частіше розпочинали гру та грумінг після того, як спостерігали ці дії в інших особин, повторюючи їхню поведінку. Ігри поширювалися швидше серед молодих шимпанзе, тоді як схильність до грумінгу залежала від соціальної близькості між особинами. Це перший випадок, коли у шимпанзе зафіксували «заразну» поведінку, що є позитивною та спрямованою на взаємодію з іншими. Розуміння механізмів такої поведінки може поглибити знання про соціальні зв’язки як у шимпанзе, так і в приматів загалом. Дослідження опублікували в журналі PLOS ONE .
«Заразність» гри: побачивши, що одні особини шимпанзе граються, інші також починали гру. Georgia Sandars / YouTube
Як досліджували соціальну поведінку шимпанзе?
Науковці спостерігали за 41 шимпанзе з заповідника в Замбії, аналізуючи на відео їхню поведінку після спостереження за грою чи грумінгом інших і визначаючи їхню соціальну близькість за кількістю взаємодій одне з одним. Як виявилося, у середньому за 18 секунд після спостереження за чужою грою, особини шимпанзе і самі починали гратися, а між спостереженням за грумінгом і початком догляду за шерстю іншої особини минало до 77 секунд.
Така заразність гри та грумінгу може допомагати шимпанзе укріплювати соціальні зв’язки всередині групи, вважають дослідники. Це підтверджує ідею, що основи людської емпатії, яка дозволяє нам розуміти та переймати почуття інших, та соціальної поведінки шимпанзе могли виникнути у процесі еволюції від спільного предка. У майбутньому науковці сподіваються дослідити також емоційні реакції шимпанзе під час гри та грумінгу, щоб краще зрозуміти еволюцію соціальної поведінки.
Що ще зоологи дізнавалися про шимпанзе
🌾 Раніше шимпанзе помітили за тим, що вони запихали траву собі у вуха й анус після спостереження за особиною, яка так робила. Але ця поведінка, на відміну від гри, не є спрямованою на інших.
🙈 Крім ігор, шимпанзе й інші людиноподібні примати виявилися не проти подражнити одне одного, тицяючи та лоскочучи одне одного чи навіть крадучи від інших особин.
🌿 Дикі шимпанзе також використали лікарські рослини для лікування ран і захворювань кишківника. Сильну антибактеріальну дію таких рослин підтвердили в лабораторії.
Новини рубріки
Ефіопські вовки полюбили нектар і стали запилювачами квітів
21 листопада 2024 р. 17:58
Електронний ніс навчився розпізнавати запахи швидше за мишей
21 листопада 2024 р. 16:10
ВООЗ схвалила для екстреного використання першу вакцину від віспи мавп для дітей
21 листопада 2024 р. 16:10