вологість:
тиск:
вітер:
Нащадки мисливців-збирачів з Японії виявилися схильними до надмірної ваги
У нащадків мисливців-збирачів культури Джьомон з Японії виявили більшу масу тіла, ніж у тих, чиї предки походили з Північно-Східної та Східної Азії. Представники цієї культури населяли Японію з XI по I тисячоліття до нашої ери, а їхній внесок у геном сучасних японців, як виявилося, складає трохи більш як десять відсотків. Це перше дослідження, яке вивчає зв’язок між давніми генотипами предків японців і рисами, які мають їхні нащадки. Воно розкаже більше про еволюцію людських популяцій, особливо таких ізольованих, як японська. Результати дослідження опублікували в журналі Nature Communications .
Нащадки мисливців-збирачів з Японії виявилися схильними до надмірної ваги. Alessio Roversi / Unsplash
Як вивчали гени давніх японців?
Науковці порівнювали ДНК 171 тисячі людей з біобанку Японії з давніми євразійськими та японськими ДНК. Як виявилося, геном сучасних японців здебільшого складається з генів представників культури Джьомон, а також вихідців з Північно-Східної та Східної Азії. На походження від представників культури Джьомон вказали 132 різних генетичних варіанти, які підтвердилися і під час порівняння з геномами азійців з дослідження UK Biobank.
Як виявилося, середній внесок представників Джьомон у геном сучасних японців становить близько 12,4 відсотка. Цей показник варіюється від 9,8 відсотка в регіоні Кінкі, до якого належить Кіото, до 26,1 відсотка на острові Окінава. У наступних дослідженнях науковці планують оцінити вплив генетичних варіантів від культури Джьомон на інші показники здоров’я сучасних японців. Це може допомогти визначати генетичні ризики ожиріння й інших захворювань, які виникли через перехід від мисливства-збиральництва до більш спокійного темпу життя.
Що ще дають давні гени
🧠 Ген великого мозку в сучасних людей, як вважають науковці, виник із ділянки ДНК, що першочергово не кодувала РНК і не призводила до синтезу білка, тобто не мала корисних функцій.
🧬 Від неандертальців частина сучасних людей успадкувала ген, який робить їх більш чутливими до болю. Він викликає мутації в білку, що передає сигнали болю до ЦНС.
💊 А два неандертальські гени пов’язали також із гіршою здатністю метаболізувати лікарські засоби, зокрема протисудомні та знеболювальний і протизапальний ібупрофен.
Новини рубріки
Вчені заявляють про інструмент для боротьби зі зміною клімата
22 листопада 2024 р. 23:26
Представлено перші результати роботи над повним атласом клітин людини
22 листопада 2024 р. 23:23
В Англії знайшли римську фігурку чоловіка в довгому вовняному плащі
22 листопада 2024 р. 23:23