Хіміки створили найтоншу у світі спагеті - і це не про їжу

25 листопада 2024 р. 07:33

25 листопада 2024 р. 07:33


Команда дослідників з Університетського коледжу Лондона (UCL) створила найтоншу у світі "спагеті", яка приблизно в 200 разів тонша за людську волосину. Але перш ніж ви вирішите спробувати це на обід, варто зазначити: це не нова гастрономічна страва, а науковий прорив із широким спектром застосування в медицині та промисловості.

Наноспагетті: що це таке?

Ця ультратонка "спагетті" являє собою нанонитки з крохмалю - речовини, яку виробляють багато зелених рослин для зберігання надлишкової глюкози. Нанонитки, або нанофібри, володіють унікальними властивостями і можуть бути використані у створенні пов'язок для прискорення загоєння ран, як каркас для регенерації кісткової тканини і для доставки ліків. Вони дуже пористі, що дає змогу пропускати воду і вологу, але перешкоджає проникненню бактерій.

Як їх створили?

Традиційно нанофібри виготовляють з очищеного крохмалю, що вимагає значних витрат енергії та води. Учені вирішили піти іншим шляхом і створити нанонитки просто з багатого на крохмаль інгредієнта - звичайного борошна, яке слугує основою для пасти.

Використовуючи метод електроспінінгу, вони пропускали суміш борошна і рідини через голку під впливом електричного заряду. Так вдалося отримати "спагеті" товщиною всього 372 нанометри - це тонше деяких хвиль видимого світла!

Порівняння з традиційною пастою

Для порівняння, найтонший вид традиційної пасти - "su filindeu" (у перекладі з сардинської "нитки Бога") - виготовляють вручну, і він має товщину близько 400 мікрон. Це в 1000 разів товще за створену наноспагетті.

Перспективи та трохи гумору

Професор Гарет Вільямс із UCL зазначив:

На жаль, використовувати це як пасту не вийде - вона перевариться менше ніж за секунду, ви не встигнете вийняти її з каструлі. Однак із наукового погляду це відкриття має величезне значення.

Майбутнє наноспагетті

Наступний крок для вчених - вивчити властивості отриманих нанониток детальніше: як швидко вони розкладаються, як взаємодіють із клітинами та чи можливе їхнє масове виробництво. Доктор Адам Кленсі додає, що крохмаль - перспективний матеріал, оскільки він є багатим, поновлюваним і біорозкладним.

Детальніше про дослідження: Beatrice Britton et al, Nanopasta: electrospinning nanofibers of white flour, Nanoscale Advances (2024). DOI: 10.1039/D4NA00601A

Хіміки створили найтоншу у світі спагеті - і це не про їжу

Джерело: socportal.info (Наука)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua