Теплові "гарячі точки" з'являються по всьому світу: вчені б'ють на сполох

02 грудня 2024 р. 07:01

02 грудня 2024 р. 07:01


Хоча глобальне потепління вже не новина, вчені виявили нову тривожну тенденцію: у певних регіонах світу хвилі спеки, що повторюються, стають настільки екстремальними, що виходять за рамки прогнозів кліматичних моделей.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, представлено першу у світі карту таких регіонів - своєрідних "гарячих точок", де хвилі спеки значно перевищують очікувані тенденції. Ці зони виявлені на всіх континентах, окрім Антарктиди, і вже призвели до загибелі десятків тисяч людей, знищення врожаїв і лісів, а також до руйнівних лісових пожеж.

Це екстремальні тенденції, які є результатом фізичних взаємодій, які ми, можливо, не повністю розуміємо, - каже провідний автор дослідження Кай Корнхубер з Колумбійського університету. Ці регіони стають тимчасовими теплицями.

Дослідження аналізує хвилі спеки за останні 65 років, виділяючи області, де екстремальна спека посилюється значно швидше, ніж помірні температури. Наприклад, дев'ятиденна хвиля спеки, що вразила північний захід США і південний захід Канади в червні 2021 року, побила денні рекорди на 30 °C, включно з найвищим зареєстрованим у Канаді показником - 49,6 °C у Литтоні, Британська Колумбія.

Найбільш сильно постраждалими регіонами стали центральний Китай, Японія, Корея, Аравійський півострів, східна Австралія та деякі частини Африки. Найінтенсивніший і найпостійніший сигнал спостерігається в північно-західній Європі, де хвилі спеки у 2022 і 2023 роках призвели до загибелі відповідно 60 000 і 47 000 осіб.

Учені зазначають, що в цих регіонах найспекотніші дні року нагріваються вдвічі швидше, ніж середні літні температури. Це явище вони називають "розширенням хвоста" - аномальною появою температур у далекому верхньому кінці діапазону.

Причини цих екстремальних хвиль спеки до кінця не зрозумілі. Однією з гіпотез є дестабілізація струменевої течії через більш швидке потепління Арктики, що призводить до виникнення хвиль Росбі, які затягують гаряче повітря з півдня в помірні широти.

Через їхню безпрецедентну природу ці хвилі спеки зазвичай пов'язані з дуже серйозними наслідками для здоров'я і можуть бути катастрофічними для сільського господарства, рослинності та інфраструктури, - попереджає Корнхубер. - Ми не пристосовані до них і, можливо, не встигнемо адаптуватися досить швидко.

Додаткова інформація: Kai Kornhuber et al, Global emergence of regional heatwave hotspots outpaces climate model simulations, Proceedings of the National Academy of Sciences (2024). DOI: 10.1073/pnas.2411258121

Інформація про першоджерело: Proceedings of the National Academy of Sciences , Nature Climate Change

Теплові "гарячі точки" з'являються по всьому світу: вчені б'ють на сполох

Джерело: socportal.info (Наука)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua