Зливи та посуха призвели до розриву навіть багаторічних пар сейшельських птахів

03 грудня 2024 р. 19:36

03 грудня 2024 р. 19:36


Орнітологи встановили, що кількість опадів впливає на стабільність пар моногамних птахів сейшельських очеретянок, причому імовірність розлучення зростала як під час надміру дощових, так і під час надміру сухих періодів. Такі результати показують нові ризики для птахів, які досі є близькими до загрозливого стану, попри зусилля з відновлення середовищ їхнього проживання. Особливо важливими вони є в умовах зміни клімату, коли саме екстремальні, а не помірні погодні умови трапляються найчастіше. Дослідження опублікували в журналі Journal of Animal Ecology .

Сейшельська очеретянка (Acrocephalus sechellensis). Remi Jouan / Wikimedia Commons

Чому дощі змушують птахів розлучатися?

Орнітологи вивчали понад 1300 пар сейшельських очеретянок ( Acrocephalus sechellensis ) протягом 16 років. Вони припустили, що екстремальні погодні умови негативно впливають на репродуктивний успіх птахів, через що очеретянки можуть розлучатися, тобто покидати своїх багаторічних партнерів і шукати нових. І хоча науковці не знайшли зв’язку між репродуктивним успіхом і частотою розлучень птахів, вони виявили, що у більш посушливі чи, навпаки, вологі роки частота розлучень зростає.

Загалом цей показник становив від 1 до 16 відсотків на рік, причому частіше розпадалися пари птахів, які гніздувалися разом протягом недовгого часу. Особливо помітним був вплив дощів на розлучення у 1997 році, коли внаслідок Ель-Ніньйо кількість дощів значно зросла разом з кількістю розлучень в очеретянок. Науковці також показали, що рівень опадів, особливо в періоди до та під час гніздування, сильно впливав на успішність розмноження птахів.

Разом ці результати свідчать, що екстремальні погодні умови, імовірно, здатні спричиняти стрес у птахів, впливаючи на їхню шлюбну поведінку. Такий ефект може спостерігатися і в інших видів, але для його підтвердження та встановлення точних факторів, через які кількість опадів впливає на розлучення, потрібні подальші дослідження.

Більше дощової науки

☔️ Кількість дощів виявилася неоднаковою в містах і сільській місцевості. Як виявилося, викиди в атмосферу, хмарочоси й ефект міського теплового острова призводять до збільшення опадів у містах.

🦋 Сильні дощі влітку та восени в Африці на південь від Сахари збільшили кількість метеликів сонцевиків у Європі наступного сезону.

🦠 Збирати навколо себе хмари та охолоджувати планету можуть сполуки, які виробляють морські бактерії та мікроскопічні водорості.

🤖 А передбачати дощ навчився штучний інтелект DeepMind, розроблений у співпраці з метеорологами. Точність такого прогнозу перевищила 90 відсотків, але сильні опади алгоритм поки не вміє.

Поділитися із друзями!

Зливи та посуха призвели до розриву навіть багаторічних пар сейшельських птахів

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua