вологість:
тиск:
вітер:
Зливи та посуха призвели до розриву навіть багаторічних пар сейшельських птахів
Орнітологи встановили, що кількість опадів впливає на стабільність пар моногамних птахів сейшельських очеретянок, причому імовірність розлучення зростала як під час надміру дощових, так і під час надміру сухих періодів. Такі результати показують нові ризики для птахів, які досі є близькими до загрозливого стану, попри зусилля з відновлення середовищ їхнього проживання. Особливо важливими вони є в умовах зміни клімату, коли саме екстремальні, а не помірні погодні умови трапляються найчастіше. Дослідження опублікували в журналі Journal of Animal Ecology .
Сейшельська очеретянка (Acrocephalus sechellensis). Remi Jouan / Wikimedia Commons
Чому дощі змушують птахів розлучатися?
Орнітологи вивчали понад 1300 пар сейшельських очеретянок ( Acrocephalus sechellensis ) протягом 16 років. Вони припустили, що екстремальні погодні умови негативно впливають на репродуктивний успіх птахів, через що очеретянки можуть розлучатися, тобто покидати своїх багаторічних партнерів і шукати нових. І хоча науковці не знайшли зв’язку між репродуктивним успіхом і частотою розлучень птахів, вони виявили, що у більш посушливі чи, навпаки, вологі роки частота розлучень зростає.
Загалом цей показник становив від 1 до 16 відсотків на рік, причому частіше розпадалися пари птахів, які гніздувалися разом протягом недовгого часу. Особливо помітним був вплив дощів на розлучення у 1997 році, коли внаслідок Ель-Ніньйо кількість дощів значно зросла разом з кількістю розлучень в очеретянок. Науковці також показали, що рівень опадів, особливо в періоди до та під час гніздування, сильно впливав на успішність розмноження птахів.
Разом ці результати свідчать, що екстремальні погодні умови, імовірно, здатні спричиняти стрес у птахів, впливаючи на їхню шлюбну поведінку. Такий ефект може спостерігатися і в інших видів, але для його підтвердження та встановлення точних факторів, через які кількість опадів впливає на розлучення, потрібні подальші дослідження.
Більше дощової науки
☔️ Кількість дощів виявилася неоднаковою в містах і сільській місцевості. Як виявилося, викиди в атмосферу, хмарочоси й ефект міського теплового острова призводять до збільшення опадів у містах.
🦋 Сильні дощі влітку та восени в Африці на південь від Сахари збільшили кількість метеликів сонцевиків у Європі наступного сезону.
🦠 Збирати навколо себе хмари та охолоджувати планету можуть сполуки, які виробляють морські бактерії та мікроскопічні водорості.
🤖 А передбачати дощ навчився штучний інтелект DeepMind, розроблений у співпраці з метеорологами. Точність такого прогнозу перевищила 90 відсотків, але сильні опади алгоритм поки не вміє.
Новини рубріки
Венера ніколи не була здатна підтримувати життя
03 грудня 2024 р. 21:37
Викиди парникових газів від сільського господарства за останні 30 років знизилися
03 грудня 2024 р. 20:30