Викиди парникових газів від сільського господарства за останні 30 років знизилися

03 грудня 2024 р. 20:30

03 грудня 2024 р. 20:30


Викиди парникових газів від сільського господарства знизилися за період 1992-2020 років, але це не компенсувало збільшення площі створених руками людини середовищ, зокрема міст, викиди від яких збільшилися. При цьому площі природних середовищ, зокрема лісів, продовжують скорочуватися. За розрахунками науковців, якщо така тенденція збережеться, то викиди вуглекислого газу, пов’язані з використанням земель, досягнуть 76 гігатонн на рік у 2050-му порівняно зі 46 гігатоннами у 2020-му. Це призведе до значного посилення змін клімату. Дослідження опублікували в журналі Global Change Biology .

Зменшення викидів від сільського господарства не компенсувало приріст міст і викидів від них. Unsplash

Як розраховували викиди міст і сільського господарства?

Науковці вивчали викиди, які пов’язані не з галузями промисловості, як-от роботою заводів чи сільським господарством, а використанням земельних площ. Дві третини з них змінені людиною, наприклад, для побудови міст, створення полів і садів, а ще частина є недоторканними, як ліси.

Як виявилося, за період між 1992 та 2020 роком площа міських територій збільшилася на 133 відсотки, що призвело до значного зростання викидів парникових газів через електроспоживання. Разом з цим зросли на шість відсотків площі, відведені під сільське господарство, хоча рівень викидів від них зменшився на чотири відсотки завдяки кращому використанню добрив, обробці перегною та виведенню худоби, що виробляє менше метану.

Але на чотири відсотки також зменшилася площа лісів, які зазвичай поглинають значну частку вуглекислого газу. Усе це призвело до зростання викидів, пов’язаних із землекористуванням, а у майбутньому ці викиди можуть зрости іще більше. Утім, за розрахунками науковців, ці викиди можна скоротити на 16 гігатонн на рік до 2050-го, якщо скоротити вирубування лісів і зменшити приріст територій, змінених руками людини.

Що ще відомо про зміни клімату

🌎 За оцінками кліматологів, концентрація вуглекислого газу в повітрі зросла на 11 відсотків з 2004 по 2023 рік. А потужні викиди цього газу могли спричинити кілька давніх глобальних потеплінь.

🍔 Самих лише викидів від виробництва харчових продуктів, за розрахунками науковців, достатньо для того, щоб нагріти Землю на півтора градуса — за межу, встановлену Паризькою угодою.

🌡 А з приростом площі міст зменшити температуру у них можна за допомогою охолоджувальних тротуарів, які займають до 40 відсотків дорожньої інфраструктури.

Поділитися із друзями!

Викиди парникових газів від сільського господарства за останні 30 років знизилися

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua