12 причин, чому люди ще не знайшли інопланетного життя

04 грудня 2024 р. 10:05

04 грудня 2024 р. 10:05


Вчені десятиліттями шукали докази існування позаземного життя. Отже, де всі інопланетяни? Ось 12 інтригуючих теорій. Однієї ночі близько 60 років тому фізик Енріко Фермі подивився на небо і запитав: «Де всі?»

Він говорив про інопланетян.

Сьогодні вчені знають, що у Всесвіті існують мільйони, можливо, мільярди планет, на яких може існувати життя. Отже, за довгу історію всього, чому жодне з цього життя не досягло такої відстані в космосі, щоб потиснути людям руку (чи кігті… чи щупальця)? Можливо, Всесвіт просто занадто великий, щоб пройти його.

Можливо, прибульці навмисно ігнорують нас. Цілком можливо навіть, що кожна зростаюча цивілізація безповоротно приречена на самознищення (чого варто з нетерпінням чекати, земляни). Або це може бути щось набагато, набагато більш дивне. Як що, запитаєте ви? Ось 12 незвичайних відповідей, які вчені запропонували для парадоксу Фермі.

Ми шукаємо не в тому всесвіті

Можливо, ми не знайшли інопланетян, тому що наш Всесвіт не дуже сприятливий для життя. Можливо, Земля — це аномалія — щаслива блакитна цятка, що дрейфує у величезному океані темряви й мертвих світів. Можливо, нам пощастило б шукати життя в наступному всесвіті.

Ця остання ідея є передумовою дослідження 2024 року, яке припускає, що наш космос є лише одним можливим всесвітом у нескінченному «мультивсесвіті» реальностей, кожна з яких трохи відрізняється від решти. Щоб перевірити, чи є в нашому Всесвіті оптимальні умови для появи життя, дослідники порівняли швидкість утворення зірок зі швидкістю утворення зірок у безлічі гіпотетичних паралельних всесвітів з різною концентрацією речовини та енергії.

Головним фактором, який розглядала команда, була щільність темної енергії у Всесвіті — таємнича сила, яка керує постійним, прискореним розширенням космосу. Всесвіт із занадто великою кількістю темної енергії розширювався б надто швидко, розсіюючи зореутворюючий матеріал і гальмуючи ріст великомасштабних структур, таких як скупчення галактик. Але у Всесвіті з надто малим вмістом темної енергії гравітація може стати надзвичайною, що призведе до руйнування великих структур до того, як утворяться придатні для життя планети.

Моделі команди показали, що оптимальна щільність темної енергії у Всесвіті дозволить до 27% звичайної матерії перетворитися на зірки. Але в нашому Всесвіті лише приблизно 23% матерії перетворюється на зірки — це означає, що тут менше зірок, ніж могло б бути, і, як наслідок, менше місць для появи інопланетного життя. Удачі в наступному всесвіті!

Інопланетяни не живуть на планетах

Кожному інопланетному виду потрібна придатна для життя планета, чи не так? Дивно, але дослідження 2024 року стверджує, що це не завжди так.

У статті, прийнятій для публікації в журналі Astrobiology, дослідники запропонували сценарій, за яким інопланетна колонія могла б вижити, вільно плаваючи в космосі , без необхідності планети. Це може здатися дивним, але це не без прецедентів у реальному світі; люди, наприклад, можуть жити сотні днів без планети, перебуваючи на Міжнародній космічній станції (хоча і з постійними поставками важливих ресурсів зі своєї планети), а витривалі тихохідні можуть вижити в космічному вакуумі.

Теоретично вільна від планети колонія інопланетян повинна була б подолати багато проблем, включаючи брак ресурсів, вплив космічної радіації та вакууму космосу, а також доступ до достатньої кількості сонячного світла. Маючи це на увазі, дослідники малюють картину виду, який міг би витримати ці випробування: вільно плаваючу колонію організмів розміром до 330 футів (100 метрів) у поперечнику, укладену в тонку, тверду, прозору оболонку, яка може підтримувати прийнятна температура і тиск через парниковий ефект.

Знайти такий вид – довго, але це не неможливо. Вільно плаваюча колонія інопланетян також може пояснити, чому жоден розумний інопланетянин не відповідає на наші дзвінки: у них немає стаціонарного телефону.

Інопланетяни ховаються в підземних океанах

Якщо люди сподіваються спілкуватися з інопланетянами, нам потрібно мати під рукою кілька криголамів. Ні, серйозно — інопланетне життя, ймовірно, перебуває в пастці таємних океанів, похованих глибоко всередині заморожених планет.

Підповерхневі океани рідкої води плескаються під кількома супутниками в нашій Сонячній системі і можуть бути звичайними для всього Чумацького Шляху, кажуть астрономи. Фізик NASA Алан Стерн вважає, що підпільні водні світи, подібні до цих, можуть стати ідеальною платформою для розвитку життя, навіть якщо негостинні умови на поверхні вражають ці рослини. «Удари та сонячні спалахи, наднові зірки поблизу, на якій орбіті ви перебуваєте, і чи є у вас магнітосфера, і чи є отруйна атмосфера — усе це не має значення» для життя під землею, сказав Стерн.

Це чудово для інопланетян, але це також означає, що ми ніколи не зможемо їх виявити, просто подивившись на їхні планети в телескоп. Чи можна очікувати, що вони зв’яжуться з нами? До біса, сказав Стерн, ці тварини живуть настільки глибоко, що ми навіть не можемо очікувати, що вони знатимуть, що над їхніми головами є небо. На щастя, космічний корабель NASA Europa Clipper прямує до одного з таких супутників, щоб знайти докази існування життя зблизька. Clipper прибуде до замороженого супутника Юпітера Європи в 2030 році.

Інопланетяни ув’язнені на «суперземлях»

Ні, «супер-Земля» — це не тупий двоюрідний брат Капітана Планети. В астрономії цей термін стосується типу планет, маса яких у 10 разів перевищує масу Землі. Дослідження зірок виявили купу цих світів, які могли б мати відповідні умови для рідкої води. Це означає, що інопланетне життя може розвиватися на суперземлях по всьому Всесвіту.

На жаль, ми, ймовірно, ніколи не зустрінемо цих інопланетян. Згідно з дослідженням, опублікованим у 2018 році, планета з масою, яка в 10 разів перевищує масу Землі, також матиме швидкість відходу в 2,4 рази більшу, ніж у Землі, і подолання цієї тяги може зробити запуски ракет і космічні подорожі майже неможливими.

«На більш масивних планетах космічні польоти були б експоненціально дорожчими», — сказав раніше Live Science автор дослідження Міхаель Хіппке, дослідник із Зоннеберзької обсерваторії в Німеччині. «Натомість [ці інопланетяни] будуть певною мірою заарештовані на їхній рідній планеті».

Ми шукаємо не в тих місцях (тому що всі прибульці — роботи)

Люди винайшли радіо близько 1900 року, побудували перший комп’ютер у 1945 році і зараз займаються масовим виробництвом кишенькових пристроїв, здатних виконувати мільярди обчислень за секунду. Повноцінний штучний інтелект може бути прямо за рогом, і футуролог Сет Шостак сказав, що це достатня причина, щоб переосмислити наші пошуки розумних інопланетян. Простіше кажучи, ми повинні шукати машини, а не маленьких зелених чоловічків.

«Будь-яке [інопланетне] суспільство, яке винаходить радіо, щоб ми могли їх чути, протягом кількох століть винаходить своїх наступників, — сказав Шостак на конференції Dent:Space у Сан-Франциско в 2016 році. — І я думаю, що це важливо, тому що спадкоємці — це машини».

По-справжньому розвинене інопланетне суспільство може бути повністю населене суперрозумними роботами, сказав Шостак, і це повинно інформувати наші пошуки інопланетян. Замість того, щоб зосереджувати всі наші ресурси на пошуку інших придатних для життя планет, можливо, нам також слід шукати місця, які були б більш привабливими для машин — скажімо, місця з великою кількістю енергії, як-от центри галактик. «Ми шукаємо собі аналогів, — сказав Шостак, — але я не знаю, чи це більшість розуму у Всесвіті».

Ми вже знайшли інопланетян (але ми занадто відволікалися, щоб це усвідомити)

Завдяки поп-культурі слово «інопланетянин» напевно змушує вас уявити моторошного гуманоїда з великою лисою головою. Це добре для Голлівуду, але ці упереджені образи інопланетян можуть саботувати наші пошуки інопланетного життя, написала раніше цього року команда психологів з Іспанії.

У невеликому дослідженні дослідники попросили 137 людей подивитися на фотографії інших планет і відсканувати зображення на наявність ознак інопланетних структур. Серед кількох із цих зображень був захований крихітний чоловічок у костюмі горили. Коли учасники шукали, як вони собі уявляють інопланетне життя, лише близько 30% помітили людину-горилу.

Насправді інопланетяни, ймовірно, зовсім не будуть схожі на мавп; їх навіть не можна виявити світловими та звуковими хвилями, пишуть дослідники. Отже, що показує нам це дослідження? По суті, наша власна уява та концентрація уваги обмежують наші пошуки інопланетян. Якщо ми не навчимося розширювати наші системи відліку, ми можемо пропустити горилу, яка дивиться нам в обличчя.

Люди вб’ють усіх прибульців (або вже вбили)

Чим ближче ми наближаємось до пошуку прибульців, тим ближче ми наближаємось до їх знищення . У всякому разі, це одна ймовірна можливість, сказав фізик-теоретик Олександр Березін.

Ось його думка: будь-яка цивілізація, здатна досліджувати межі власної сонячної системи, має бути на шляху необмеженого зростання та розширення. І, як ми знаємо на Землі, таке розширення часто відбувається за рахунок менших організмів, які знаходяться на шляху. Березін сказав, що цей менталітет «перш за все я», ймовірно, не припиниться, коли нарешті зустрінеться інопланетне життя — якщо ми навіть помітимо це.

«Що, якщо перше життя, яке досягне здатності до міжзоряних подорожей, обов’язково знищить усіх конкурентів, щоб стимулювати власне розширення?» Березін написав у статті, опублікованій у 2018 році в препринтному журналі arXiv.org. «Я не стверджую, що високорозвинена цивілізація свідомо знищить інші форми життя. Швидше за все, вони просто не помітять, так само, як будівельна бригада зносить мурашник, щоб побудувати нерухомість, тому що у них немає стимулу захистити його. » (Чи люди є мурахами чи бульдозерами в цьому сценарії, ще належить з’ясувати.)

Інопланетяни спровокували зміну клімату (і загинули)

Коли населення спалює ресурси швидше, ніж може їх забезпечити планета, нависає катастрофа. Ми знаємо це досить добре з поточної кризи зміни клімату тут, на Землі. Отже, чи не можливо, що розвинуте інопланетне суспільство, що поглинає енергію, може зіткнутися з тими ж проблемами?

За словами астрофізика Адама Франка, це не тільки можливо, але й надзвичайно ймовірно. На початку цього року Френк запустив серію математичних моделей, щоб змоделювати, як гіпотетична інопланетна цивілізація може піднятися та занепасти, коли вона дедалі більше перетворює ресурси своєї планети на енергію. Погана новина полягає в тому, що в трьох із чотирьох сценаріїв суспільство розпалося і більшість населення загинула. Цивілізація змогла вижити лише тоді, коли суспільство рано помітило проблему і негайно перейшло до сталої енергетики. Це означає, що якщо інопланетяни дійсно існують, є досить високі шанси, що вони знищать себе ще до того, як ми з ними зустрінемося.

«У космічному просторі та часі у вас будуть переможці — яким вдалося побачити, що відбувається, і знайти шлях через це — і переможені, які просто не змогли зібратися, і їхня цивілізація занепала. узбіччя, — сказав Френк. «Питання в тому, до якої категорії ми хочемо бути?»

Інопланетяни використовували чисту енергію, але все одно викликали зміну клімату (і загинули)

Достатньо розвинений інопланетний вид неминуче нагріє свою планету, оскільки його суспільство та потреби в енергії зростатимуть. Це може спровокувати швидку зміну клімату, як це роблять люди на Землі, і може приректи цих інопланетян на раннє вимирання. Але що, якби швидкозростаюче інопланетне суспільство рано перейшло на екологічно чисту відновлювану енергію? Чи може це врятувати їх, дозволивши інопланетянам рости, процвітати та розширюватися у всьому космосі без наслідків?

Вибачте, але ні, згідно з похмурим теоретичним дослідженням , опублікованим у базі даних arXiv у вересні 2024 року. Дослідження показало, що експоненціально зростаючий інопланетний вид, який використовує 100% відновлювану енергію, все одно буде нагрівати свою планету відпрацьованим теплом, яке неминуче виробляється з будь-які витрати енергії відповідно до другого закону термодинаміки. Це відпрацьоване тепло продовжуватиме накопичуватися до тих пір, поки зростатимуть потреби суспільства в енергії, що зрештою призведе до катастрофічної зміни клімату протягом 1000 років після промислової революції цього суспільства.

Якщо це правда, це означає, що інопланетна раса, що поглинає енергію, швидше за все, ніколи не виживе достатньо довго, щоб заглибитися у космос і відкрити магазин на сусідніх планетах. Це не тільки сумна перспектива для інопланетян, але терміновий дзвінок для пробудження для Землі.

Інопланетяни не могли еволюціонувати досить швидко (і померли)

Запишіть інше виправдання в категорію «інопланетяни вже мертві». Всесвіт, можливо, кишить гостинними планетами, але немає гарантії, що вони залишаться такими досить довго, щоб розвинулося життя. Відповідно до дослідження 2016 року, проведеного Австралійським національним університетом, вологі, кам’янисті планети, такі як Земля, дуже нестабільні на початку своєї кар’єри; якщо будь-яке інопланетне життя сподівається розвиватися та процвітати в такому світі, воно має дуже обмежене вікно (кілька сотень мільйонів років), щоб зрушити з місця.

«Між ранніми тепловими імпульсами, замерзанням, коливаннями вмісту летючих речовин і викидом [парникових газів], збереження життя на спочатку вологій, кам’яній планеті в зоні життя може бути схоже на спробу осідлати дикого бика — більшість життя зникає», — дослідження. написали автори. «Життя може бути рідкістю у Всесвіті не тому, що його важко почати, а тому, що середовище, придатне для життя, важко підтримувати протягом першого мільярда років.

Темна енергія розділяє нас

Як ми вже встановили, Всесвіт розширюється. Повільно, але впевнено галактики віддаляються одна від одної, а далекі зірки здаються нам тьмянішими, і все це завдяки дії таємничої невидимої субстанції, яку вчені називають темною енергією. Вчені припускають, що протягом кількох трильйонів років темна енергія розтягне Всесвіт настільки, що земляни більше не зможуть побачити світло жодної галактики, окрім наших найближчих космічних сусідів. Це страшна думка: якщо ми не дослідимо якомога більше Всесвіту до цього часу, такі дослідження можуть бути втрачені для нас назавжди.

«Зірки стають не тільки недоступними для спостереження, але й зовсім недоступними», — написав у дослідженні на початку цього року Ден Хупер, астрофізик із Національної прискорювальної лабораторії Фермі в Іллінойсі. Це означає, що ми маємо серйозний термін, щоб знайти та зустрітися з будь-якими інопланетянами — і щоб залишатися на крок попереду темної енергії, нам доведеться розширити нашу цивілізацію на якомога більше галактик, перш ніж вони всі відлетять.

Звичайно, сприяти такому зростанню буде непросто, сказав Хупер. Це може включати переставляння зірок.

Кінцівка: Ми — інопланетяни

Якщо ви сьогодні вийшли з дому, ви побачили прибульця. Жінка розносить пошту? Інопланетянин. Ваш найближчий сусід? Носовий інопланетянин. Ваші батьки, брати і сестри? Інопланетяни, інопланетяни, інопланетяни .

Принаймні, це один із наслідків теорії маргінальної астробіології, яка називається «гіпотеза панспермії». У двох словах, гіпотеза говорить, що більша частина життя, яке ми бачимо на Землі сьогодні, не виникла тут, а була «посіяна» тут мільйони років тому метеорами, які несли бактерії з інших світів.

Прихильники цієї теорії по-різному припускали, що восьминоги, тихохідні та люди були заселені сюди з інших частин галактики, але, на жаль, немає реальних доказів, які б підтверджували це. Один великий контраргумент: якщо бактерії, що несуть ДНК людини, еволюціонували на іншій сусідній планеті, чому ми не знайшли слідів людства ніде, крім Землі? Навіть якщо ця гіпотеза виявиться правдоподібною, вона все одно не допоможе нам відповісти на настирливе запитання Фермі… Де всі?

Читайте PortalTele в GOOGLE NEWS

12 причин, чому люди ще не знайшли інопланетного життя

Джерело: portaltele.com.ua (Космос)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua