Метан перетворили на сировину для полімерів за кімнатної температури

04 грудня 2024 р. 18:33

04 грудня 2024 р. 18:33


Парниковий газ метан навчилися перетворювати на сировину для полімерів за кімнатної температури та атмосферного тиску за допомогою нових каталізаторів. Це відрізняє винахід від вже наявних систем, які зазвичай працюють в умовах високої температури та тиску. Така каталітична система може вловлювати метан із повітря та перетворювати його на сировину, наприклад, для текстилю. Це одночасно зменшить рівень метану в атмосфері та витрати на виготовлення полімерів з нафти. Дослідження опублікували в журналі Nature Catalysis .

Хіміки з Массачусетського технологічного інституту перетворили метан на сировину для полімерів за кімнатної температури. GIPHY

Чим новий каталізатор відрізняється від попередніх?

Дослідники з Массачусетського технологічного інституту розробили гібридну систему, яка складається з модифікованого залізом мінералу цеоліту та природного ферменту алкоголь оксидази. На поверхні мінералу відбувається перетворення метану на метиловий спирт, який фермент потім перетворює на формальдегід, подібно до того, як це відбувається під час отруєння метиловим спиртом в людському організмі. До формальдегіду науковці додали сечовину, перетворивши його на одне з найпопулярніших добрив повільного вивільнення, а також — речовину, яку використовують як клей для деревини та під час виготовлення віскози й інших стійких до м’яття тканин.

Як зазначають науковці, система уже наблизилася до рівня метанотрофних організмів у своїй ефективності фіксації метану та перетворення його в корисну сировину. Поки що вона працює у водному розчині, який здатен поглинати метан тільки у високих концентраціях біля місця його вироблення та надавати достатньо кисню для проведення хімічних реакцій. Утім у майбутньому науковці сподіваються створити з каталізатора плівку, якою вкриватимуть, наприклад, труби для транспортування природного газу, щоб уникнути витоків метану.

Як ще хіміки турбуються про довкілля

🛣 Науковці змішали використані медичні маски із заповнювачем з переробленого бетону й отримали міцніший, гнучкіший і жорсткіший матеріал для доріг.

💧 Австралійські хіміки створили каталізатор з фероціаніду нікелю, який здатен сприяти окисненню сечовини, очищуючи стічні води та добуваючи водень, який є екологічним джерелом енергії.

🪰🪵 Хітиновий панцир розповсюдженого виду мух хіміки перетворили на біорозкладний пластик, а з деревного борошна ще й створили пластик без додавання токсичних речовин.

Поділитися із друзями!

Метан перетворили на сировину для полімерів за кімнатної температури

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua