У серці рибок знайшли власну нервову систему. Вона може існувати й у людей

04 грудня 2024 р. 18:33

04 грудня 2024 р. 18:33


У серці рибок даніо-реріо зоологи знайшли власну нервову систему, яка не просто передає сигнали від головного мозку, але й задає ритм серцевих скорочень. На це вказала наявність у серці кількох типів нервових клітин з різними функціями. Оскільки в даніо-реріо серцевий ритм і робота органу загалом нагадують людські, нове відкриття може допомогти з розумінням і лікуванням серцевих порушень і в людей. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications .

Дослідження проводили на рибках даніо-реріо

Як працює нервова система серця?

Науковці проводили дослідження на рибках даніо-реріо, які є модельними об’єктами для вивчення роботи органів. За допомогою секвенування РНК на рівні окремих клітин та електрофізіології, дослідники виявили різноманітні типи нейронів у серцевій нервовій системі рибок: холінергічні, глутаматергічні, ГАМК-ергічні та катехоламінові. Ці нейрони здатні передавати сигнали як про скорочення, так і про розслаблення серцевого м’яза.

Синусо-передсердний вузол серця людини (1), який регулює скорочення органа. J. Heuser / Wikimedia Commons

Синусо-передсердний вузол серця людини (1), який регулює скорочення органа. J. Heuser / Wikimedia Commons

Дослідники також встановили, що нейрони в синусо-передсердному вузлі серця можуть генерувати ритмічні імпульси, виступаючи як «водії ритму» навіть без посередництва сигналів від решти нервової системи. У майбутньому науковці планують дослідити взаємодію серцевої нервової системи з центральною та виявлення її у людей. Таке відкриття може допомогти з лікуванням аритмій та інших порушень серцевого ритму, якщо медикам вдасться стимулювати локальну нервову систему серця для регуляції його скорочень.

Що дізнавалися про серця інших тварин

🫀 Науковці розгадали таємницю надшвидкого серцебиття землерийок — вони мають видозмінений білок, який змушує серце тварин весь час скорочуватися як під впливом адреналіну.

🐸 Як виявилося, жаби аги під час полювання на комах вдаряють себе по серцю власним язиком. До того ж це відбувається навіть тоді, коли здобич вони не впіймали.

🐁 А в аорті мишей дослідники знайшли новий тип стовбурових клітин, які сприяють відновленню серця, даючи початок як імунним, так і епітеліальним клітинам.

Поділитися із друзями!

У серці рибок знайшли власну нервову систему. Вона може існувати й у людей

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua