вологість:
тиск:
вітер:
Учені довели: солодка кава вранці не дає заснути вночі
У дослідах на мишах дослідники помітили , що у тварин, які споживали суміш кофеїну і солодких добавок, добовий ритм перебудовувався настільки, що день і ніч буквально мінялися місцями.
Ці висновки опубліковані в журналі npj Science of Food.
Зазвичай багато хто з нас п'є каву, щоб підбадьоритися вранці або довше не спати ввечері. Наукові роботи давно вказують на зв'язок між "нічним" способом життя і підвищеним споживанням кофеїну , а експерименти на клітинах і тваринах демонстрували, що кофеїн здатний подовжувати активну фазу внутрішнього біологічного годинника.
Однак нове дослідження показало, що поєднання кофеїну з цукром або штучним підсолоджувачем (наприклад, сахарином) чинить ще сильніший вплив на ритми сну і неспання . Вчені згодовували мишам воду з кофеїном (концентрація 0,1%), куди додатково додавали 1% сахарози або 0,1% сахарину. При цьому обсяг рідини, яку випивали миші, не змінювався - тобто вони не стали пити більше кофеїну, просто вводили його разом із солодкою добавкою.
У результаті у деяких тварин цикл сну і неспання зсувався до 26-30 годин . Ба більше, ті, хто спочатку були активні ночами (що характерно для мишей), починали вести "денний" спосіб життя. Експерименти в умовах постійної темряви показали, що порушення ритму йшло незалежно від центрального "годинникового" механізму мозку, керованого світлом. Це свідчить про те, що солодкий кофеїн діє додатковим шляхом, імовірно, через дофамін - речовину "винагороди" в мозку, яку можуть посилювати і кофеїн, і солодкі добавки.
Наразі дослідники планують перевірити, чи впливає солодка кава так само на людину . Уже відомо, що надмірне споживання кофеїну може погіршувати сон і провокувати нічну активність, що загрожує проблемами зі здоров'ям. За словами авторів роботи, додавання цукру або підсолоджувачів може ще сильніше посилювати негативні ефекти.
Утім, вранці, коли більшість людей прагне прокинутися якнайшвидше, комбінація кофеїну і солодкого може стати способом швидкого "перемикання" на робочий режим.
Джерело:
Yu Tahara et al, Підсолоджене вживання кофеїну виявило поведінковий ритм, незалежний від центрального циркадного годинника у мишей-самців, npj Science of Food (2024).
DOI: 10.1038/s41538-024-00295-6
Новини рубріки
Вчені досі не розуміють, чому одні планети мають сотні супутників, а інші не мають жодного
27 грудня 2024 р. 09:44
Мікросвіт меду: як "рідке золото" може захищати наше здоров'я
27 грудня 2024 р. 08:48
Новий сонцезахисний крем: учені домоглися охолодження шкіри на шість градусів
27 грудня 2024 р. 07:53