вологість:
тиск:
вітер:
Зонд «Паркер» пройшов біля Сонця рекордно близько та швидко
Космічний зонд NASA «Паркер» виконав нове зближення з Сонцем, підібравшись до нього на відстань всього 6,1 мільйона кілометрів на швидкості 192,2 кілометра на секунду. Така швидкість і відстань роблять зонд не тільки найближчим до Сонця, але й найшвидшим космічним апаратом в історії космічних місій. Попередній рекорд швидкості також належав «Паркеру», який у 2023 році досягнув швидкості 176 кілометрів на секунду. Про досягнення зонду розповіли на сайті Space.com.
Художнє зображення зонда «Паркер» поблизу Сонця. Applied Physics Lab / NASA Goddard Space Flight Center
Що відбувалося під час зближення?
Зонд «Паркер» був запущений у 2018 році з метою з'ясувати природу процесів в короні Сонця і їх вплив на навколишнє космічне середовище. Для цього зонд регулярно наближається до Сонця, де геліосферні явища, такі як сонячний вітер і корональні викиди маси, формують космічну погоду. 24 грудня зонд наблизився настільки близько до Сонця, що NASA втратило зв’язок із ним, а відновити його вдасться аж 27 грудня. Передача зібраних даних розпочнеться у наступному році, коли апарат віддалиться від Сонця. За оцінками науковців, у момент проходження перигелію, тобто найближчої до Сонця точки орбіти, теплозахисний екран зонда розігрівся до температури 1400 градусів Цельсія.
Для зміни положення зонда на орбіті та підльоту до Сонця, інженери місії запланували гравітаційні маневри поблизу Венери. Під час кожного прольоту біля планети, її гравітація гальмувала зонд, зменшуючи перигелій його орбіти. Останній, сьомий маневр біля Венери відбувся 6 листопада 2024 року, що дозволило перевести зонд на рекордно близьку орбіту до Сонця. Для порівняння, найближча точка орбіти Меркурія становить 46 мільйонів кілометрів від Сонця, а зонд наблизився до зірки на шість мільйонів кілометрів. План місії передбачає два останні обльоти Сонця, після чого місія завершиться, проте, якщо апарат буде в хорошому стані, NASA може продовжити його роботу.
Як відбувалася місія «Паркера»
Перше зближення зонда із Сонцем відбулося у 2021 році — тоді «Паркер» наблизився до зірки на відстань 13 мільйонів кілометрів і потрапив у її корону.
Спостереження зонда «Паркер» допомогли науковцям виявити, як утворюється сонячний вітер — він виник у коронарних дірах, де лінії магнітного поля лишаються незамкненими.
Під час своїх зближень із Венерою зонд сфотографував її темний бік, а також показав , що збурення в її атмосфері є не блискавками, а ефектами магнітного поля.
Новини рубріки
Мурахи перевершили людей у питаннях співпраці всередині лабіринту (відео)
28 грудня 2024 р. 03:05
Зонд НАСА пролетів рекордно близько від Сонця: невідомо, чи вижив він
28 грудня 2024 р. 02:52
Людей на Землі вдесятеро більше ніж диких тварин: вчені порахували все на світі
27 грудня 2024 р. 22:04