Мурахи перевершили людей у питаннях співпраці всередині лабіринту (відео)

28 грудня 2024 р. 03:05

28 грудня 2024 р. 03:05


Дослідники відправили мурах і людей переносити тяжкості в лабіринті, щоб порівняти здібності двох видів до спільних дій. Результати дослідження опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ізраїльські дослідники з Інституту Вейцмана порівняли навички співпраці для спільного виконання завдання у двох відомих соціальних видів – мурашок і людей. Аналіз показав, що з проблемою переміщення громіздкого предмета в лабіринті комахи справляються краще за людей.

Щоб порівняти два таких різних види, вчені створили макет “головоломки про переміщення піаніно”. Це класична обчислювальна задача, в якій потрібно визначити можливі способи переміщення об’єкта незвичайної форми з точки А в точку Б у складному середовищі. Замість піаніно учасникам дали Т-подібний предмет, який вони повинні були переміщати по прямокутному простору, розділеному на три камери, з’єднані двома вузькими щілинами.

Дослідники побудували два набори лабіринтів, які відрізнялися тільки розміром з урахуванням пропорцій мурах і людей. До групи людей запросили добровольців, а щоб мотивувати мурах взяти участь в експерименті, їх змусили вважати, що важкий вантаж був їжею, яку вони переносили у своє гніздо.

Люди і мурахи в лабіринті

У серії експериментів учені використовували різні групи за чисельністю учасників, а також у низці випадків обмежували можливості людей спілкуватися між собою – вони могли тільки обмінюватися знаками і жестами як мурахи.

Аналіз показав, що когнітивні здібності людей допомагають розв’язати задачу на самоті або в невеликій групі, а ось у групових діях мурахи діють ефективніше. Групи мурах не тільки справлялися краще, ніж окремі мурахи, але в деяких випадках діяли ефективніше, ніж люди. У групових діях комахи використовували розрахунок, стратегічне бачення, колективну пам’ять, яка допомагала їм зберігати напрямок руху й уникати повторних помилок.

Люди, навпаки, не змогли значно поліпшити результати, діючи в групах. Коли спілкування між членами групи було обмежено до рівня мурашок, їхні результати навіть впали порівняно з тестами для окремих осіб. Учасники частіше обирали рішення, які здавалися привабливими в короткостроковій перспективі, але не були вигідними в довгостроковій перспективі.

Ми показали, що мурахи, які діють як група, розумніші, що для них ціле більше, ніж сума його частин. Навпаки, формування груп не розширило когнітивні здібності людей. Знаменита “мудрість натовпу”, яка стала настільки популярною в епоху соціальних мереж, не проявила себе в наших експериментах, – говорить Офер Файнерман, керівник дослідження

Мурахи перевершили людей у питаннях співпраці всередині лабіринту (відео)

Джерело: cikavosti.com (Земля)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua